Siedem wieków Warszawy

Siedem wieków Warszawy – ponad 3.500 ciekawych faktów

Agencja Informacyjna: Książka „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk będzie popularyzowana podczas spotkania w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wydawnictwo będzie pretekstem do rozważań jak współcześnie, w atrakcyjny sposób, prezentować historię Warszawy. Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Lech Królikowski – wieloletni Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, varsavianista i samorządowiec.

Siedem wieków Warszawy – ponad 3.500 faktów

Książka „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk to publikacja przedstawiająca wydarzenia od pierwszych śladów osadnictwa, na terenach dzisiejszej stolicy Polski. Skrupulatnie zebrane, przez autorów wydawnictwa, ponad 3.500 faktów wciąga czytelnika wyjątkową w swoim rodzaju historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności. Książka na 520 stronach opisuje 7 wieków stolicy.

O czym traktuje „Siedem wieków Warszawy”?

„Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk to szczegółowe zestawienie faktów i dat dotyczących obecnej stolicy Polski. Poznanie historii Warszawy pozwala zrozumieć bogatą przeszłość miasta, sięgającą setek lat wstecz. Edukacja w tym zakresie jest również ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości. – „Książka „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” to unikatowe kompendium wiedzy na temat historii stolicy. Zawiera syntetyczny przegląd dziejów miasta w ciągu pierwszych siedmiuset lat jego istnienia. Publikacja została napisana przez pasjonatów, którzy musieli wykonać olbrzymi wysiłek i poświęcić wiele czasu, wybierając, gromadząc i weryfikując dane. Książka zaskakuje i imponuje mnogością Informacji, może nawet oszołomić niejednego czytelnika.” – Uważa dr hab. Lech Królikowski – varsavianista i samorządowiec oraz wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Kim są autorzy książki „Siedem wieków Warszawy”?

Publikacja „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, powstała dzięki dwóm historykom. Marcin Rosołowski, z wykształcenia jest prawnikiem, ale z zamiłowania to historyk, varsavianista oraz bibliofil, który przygotował kalendarium ostatnich siedmiu wieków Warszawy. Arkadiusz Bińczyk to absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, który pasjonuje się przeszłością. Jest publicystą, autorem esejów, pozwalających w świeży sposób spojrzeć na dzieje Warszawy.

Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk –jakie są osiągnięcia tego duetu autorskiego? 

Wydawnictwo „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” to kolejna już wspólna praca duetu autorskiego Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk. Wcześniej ci sami autorzy opublikowali prekursorski leksykon „Poczet przedsiębiorców polskich do roku 1939″, będący historią polskiej gospodarki w biografiach (Wydawnictwo zostało przetłumaczone na język angielski) oraz „Świat polskiej szlachty” – Wydawnictwo poświęcone sylwetkom wyjątkowych, obecnie często zapomnianych ziemian i arystokratów, ważnych dla polskiej kultury, historii i gospodarki.

Kto jest wydawcą książki „Siedem wieków Warszawy”?

Wydawcą książki „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk jest butikowa oficyna Magam. W jej ofercie znajdują się m. in. takie publikacje jak: „Krótki przewodnik po systemach postkomunistycznych. Ludzie, instytucje, dynamika” (praca zbiorowa), „Nowe czytanki o dobrej zmianie. Lektury z ćwiczeniami dla zaawansowanych kanalii i mord zdradzieckich”(Wojciech Maziarski) „Selekcja” (Wojciech Maziarski), „Węgry anatomia państwa mafijnego. Czy taka przyszłość czeka Polskę?” (Balint Magyar), „Poczet polskich przedsiębiorców”(„Polish entrepreneurs” Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk).

Spotkanie poświęcone książce „Siedem wieków Warszawy”

Marcin Rosołowski – autor książki „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” spotka się z czytelnikami w środę 12 czerwca 2024 r., o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przy ul. Senatorskiej 11, w Warszawie. W wydarzeniu weźmie także udział prof. Lech Królikowski – wieloletni Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, varsavianista i samorządowiec. Moderatorem rozmowy będzie Magda Wodiczko – przewodniczka warszawska i prezes Oddziału Międzyuczelnianego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie. Organizatorzy szykują niespodziankę: spotkanie uświetni występ Wojciecha Budy, który zagra znane szlagiery i mniej znane utwory przedwojennej Warszawy w aranżacji pełnej gwary warszawskiej i cwaniackiego humoru, pod nóżkie i z biglem;)

W trakcie wydarzenia bodzie można także obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza ekspozycja to przemiany warszawskiej syrenki; herb Warszawy i zmiany, które zaszły na przełomie ostatnich wieków. Druga to wystawa biograficzna poświęcona Januszowi Żmudzińskiemu – prekursorowi krajoznawstwa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na Mazowszu.

Organizatorami spotkania są Oddział Warszawski PTTK i Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

Kim są organizatorzy spotkania?

Organizatorami spotkania poświęconego książceSiedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, są Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego Oddział Warszawski PTTK oraz Oddział Warszawski PTTK. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Misją Fundacji jest wspieranie polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Fundacja zajmuje się również podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji i, co za tym idzie, promowaniem świadomości obywatelskiej i kulturowej.

Oddział Warszawski PTTK jest jednostką Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego działającą na terenie miasta stołecznego Warszawy.

AI, Kultura /ART/ 11.06.2024