Debata o Warszawie

Debata o Warszawie. Pretekstem książka „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”

Agencja Informacyjna: Książka “Siedem wieków Warszawy” Marcina Rosołowskiego i Arkadiusza Bińczyka była pretekstem do dyskusji eksperckiej na temat wyzwań związanych z popularyzacją wiedzy dotyczącej historii stolicy wśród jej mieszkańców, która odbyła się w Galerii Delfiny.

W Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu odbyła się debata “Jak zachęcić do poznania historii stolicy” podczas której eksperci rozmawiali na temat wyzwań związanych z popularyzacją wiedzy dotyczącej historii Warszawy wśród jej mieszkańców. Pretekstem do dyskusji była książka „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk.

Debata o Warszawie w Galerii Delfiny na Powiślu

W debacie o Warszawie udział wzięli: dr hab. inż. Lech Królikowski – varsavianista i samorządowiec, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy; Marcin Rosołowski – współautor książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” oraz Kamil Ciepieńko – samorządowiec i społecznik, autor książki „Praga II. Nasza historia”,wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Dla pogłębienia informacji na temat książki, powstała relacja wideo ze spotkania oraz seria materiałów dotycząca wybranych jej fragmentów. 

Siedem wieków Warszawy: refleksja o wielkich przemianach społecznych

„Warszawa jest miastem, które w ostatnich kilkudziesięciu latach dwa razy mocno zmieniło swoją tkankę społeczną.” – Ocenił podczas debaty poświęconej stolicy Marcin Rosołowski – współautor książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”.

– „Pierwsza nastąpiła, w trakcie II wojny światowej, w czasie której Niemcy zniszczyli ponad 80 proc. budynków, a ocalałą ludność miasta wypędzono. Druga zmiana miała miejsce w wyniku rozwoju po roku 1989 czyli po transformacji ustrojowej w Polsce, odejściu komunistycznej dyktatury, na rzecz republiki demokratycznej. Oczywiście, pierwsza zmiana wynikała z tragedii, naznaczona była zniszczeniem i ludobójstwem, druga zaś – dynamiką nowoczesności.

Tak, jak po 1945 roku stolica została zasilona w znacznym stopniu ludnością napływową, wcześniej z nią niezwiązaną, tak też w ostatnich 30 latach zyskała dziesiątki tysięcy nowych warszawiaków, którzy szukają w stolicy swojej życiowej szansy, choć często nie identyfikują się ze stolicą. Przejawia się to między innymi w szczątkowej znajomości historii Warszawy.” – Podsumował podczas debaty, poświęconej stolicy Marcin Rosołowski – współautor książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”.

Zdaniem Marcina Rosołowskiego, tych „nowych warszawiaków” należy zainteresować historią miasta, którego obywatelami stali się z własnego wyboru.

Debata o Warszawie wskazała jak ciekawa jest stolica Polski

Kamil Ciepieńko – samorządowiec i społecznik, autor książki „Praga II. Nasza historia”, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy uważa, że historia Warszawy pełna jest fascynujących opowieści o życiu codziennym, zwyczajach i tradycjach mieszkańców. Przez wieki była areną ważnych wydarzeń politycznych, od negocjacji pokojowych po decydujące bitwy, to historia wielokulturowości, gdzie spotykają się różne wpływy artystyczne, naukowe i społeczne. Historia to podróż w czasie oraz szansa na lepsze zrozumienie współczesnego oblicza tego dynamicznego miasta.

Debata o Warszawie przypomniała o inkluzywności stolicy

„Miasto stawia dziś na inkluzywność, prowadzi politykę różnorodności, a sama Warszawa jest przedstawiana jako miasto otwarte.” – Przypomina Kamil Ciepieńko. – „Należy jednak pamiętać, że nie są to pomysły dzisiejszych władz i współpracujących z nimi organizacji. Otwartość i solidarność z innymi to wartości bliskie mieszkańcom Warszawy od wieków, dowodzi tego arcyciekawa historia naszego miasta, którą warto znać.” – Uważa Kamil Ciepieńko.

Debata o Warszawie ujawniła różnorodność stolicy

Eksperci poruszyli podczas debaty element budowy lokalnej tożsamości, utożsamiania się z „małą ojczyzną”, jaką jest Warszawa. Wskazali, że dzieje miasta w zasadzie od początku jego istnienia to dzieje asymilacji przybyszów z różnych grup społecznych i etnicznych. Warszawa, zdaniem dyskutantów, budowała swoją siłę dzięki różnorodności. W dobie próby, jaką były zabory, zwłaszcza rosyjska okupacja, ta różnorodność była jednym z czynników przetrwania polskości. Przykładem mogą być lata 1861-1863, kiedy to ramię w ramię na rzecz sprawy niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej stawali warszawiacy pochodzenia polskiego, niemieckiego i żydowskiego.

Debata o Warszawie – Jarmark Generalny Świętokrzyski ważne wydarzenie

„Takim wydarzeniem budowy lokalnej tożsamości jest Jarmark Generalny Świętojański, którego historia sięga wieków średnich. Warszawskie jarmarki funkcjonowały jako ważne wydarzenia gospodarcze aż do początków XX wieku. To idea, która może być z powodzeniem podjęta.” – Uważa dr hab. inż. Lech Królikowski – varsavianista i samorządowiec, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Historia pozwala zrozumieć bogatą przeszłość

Poznanie historii Warszawy pozwala zrozumieć bogatą przeszłość miasta, sięgającą setek lat wstecz. Edukacja w tym zakresie jest również ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości. Dla pogłębienia wiedzy na temat książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk powstała seria materiałów video poruszająca wybraną tematykę publikacji. Przykładem jest rozmowa z prof. Lechem Królikowskim, varsavianistą oraz Kamilem Ciepieńko, warszawskim radnym: 

Prasa codzienna bieżącą kroniką życia miasta

Gazety, dziś stopniowo wypierane przez portale internetowe i social media, w XIX wieku były podstawowym źródłem informacji o sprawach bliskich i dalekich. Także o codziennym życiu Warszawy. Dziś stanowią wyjątkowe źródło wiedzy dla historyków. Upadek Powstania Styczniowego (1864 r.) przyniósł ostrą rusyfikację w każdej dziedzinie. Dla gazet oznaczało to ostrą cenzurę. Nie zahamowała ona jednak rozwoju warszawskiej prasy codziennej. Była ona bieżącą kroniką życia miasta, a na jej łamach ukazywały się w odcinkach dzieła, dziś stanowiące kanon polskiej literatury. O zawartości starych gazet opowiada Marcin Rosołowski – współautor książki “Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”:

Debata o Warszawie: losy miasta zawierusze dziejów

Królestwo Kongresowe zostało utworzone w 1815 r. decyzją kongresu wiedeńskiego z ziem Księstwa Warszawskiego jako monarchia połączona unią personalną z Rosją. Królestwo Polskie było okresem wyjątkowo dynamicznego rozwoju Warszawy. Na ten temat wypowiada się  historyk, Piotr Gursztyn:

Debata o Warszawie: 3.500 faktów o stolicy

Debata o Warszawie odbyła się w związku z publikacją kompendium „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, które jest szczegółową chronologią dziejów miasta od pierwszych śladów osadnictwa na terenach dzisiejszej stolicy. Skrupulatnie zebrane ponad 3.500 faktów zabiera czytelników w wyjątkową historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności. Autorami książki są Marcin Rosołowski oraz Arkadiusz Bińczyk. Jej publikację dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 Wolność́ Po Polsku Priorytet I. Relację z debaty można obejrzeć pod linkiem: 

https://www.youtube.com/watch?v=JSw7-S-7tzc

Patronat medialny nad debata o Warszawie, w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu objęli: Polska Agencja Prasowa, dziennik „Super Biznes” i miesięcznik „Stolica”.

Agencja Informacyjnya, Kultura /ART/ 26.12.2023