Rekordowy rok PragmaGO: 1,63 mld zł obrotu i 58 proc. wzrostu

 

Instytucja finansowa PragmaGO podsumowała 2022 rok. Okazuje się, że osiągnęła, nowe, rekordowe wyniki. Wartość obrotu w 2022 roku wyniosła 1.630.000.000 zł, co oznacza, wzrost o 58 proc. rok do roku.

W PragmaGO o 55 proc. wzrosła liczba klientów. W 2022 roku spółka obsługiwała 13.340 przedsiębiorstw. Sfinansowali oni w tym czasie 223.761 faktur – co stanowi wzrost o blisko 100 proc.. PragmaGO dynamicznie rozwijała też model embeddedfinance, w ramach którego udzieliła finansowania o wartości 313.000.000 zł. Jest to wzrost o 64 proc.

PragmaGO przejęło Fandla Faktoring

Faktoring – produkt, który jest najdłużej oferowany przez PragmaGO – powiększył się o 48 proc. rok do roku i wygenerował obrót o wartości 1.470.000.000 zł. Osiągnięcie takiego wyniku stało się, dzięki systematycznemu rozwojowi i popularyzacji usługi wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W 2022 PragmaGO zajęła trzecie miejsce w Polsce odnośnie liczby klientów (wśród 24 organizacji oferujących te uslugi). 

Faktoring to usługa finansowa polegająca na wykupie przez przedsiębiorstwo faktoringowe (faktora) od przedsiębiorstwa (faktoranta) nieprzeterminowanych należności z tytuły sprzedaży towarów lub usług. Faktoring jest formą krótkoterminowego finansowania dla przedsiębiorstw udzielających tzw. kredytów kupieckich, czyli stosujących odroczone terminy płatności wobec swoich kontrahentów. Faktoring to usługa kompleksowa. Poza zapewnieniem szybkiego dostępu do gotówki, faktoring to także pakiet dodatkowych usług, takich jak prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców, monitorowanie i egzekwowanie płatności oraz przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy.

PragmaGO przyśpiesza rozwój

Umowa faktoringu w polskim porządku prawnym jest umową nienazwaną. Oznacza to, że nie ma jednolitych przepisów, które by jej dotyczyły. Do umowy faktoringu mają zatem zastosowanie przede wszystkim przepisy art. 509 kodeksu cywilnego mówiące o swobodzie przelewu wierzytelności.

Wysoką dynamikę wzrostu, ponad 300 proc., odnotowały też pożyczki online (w tym innowacyjne formy finansowania biznesu BNPL – ang. Buy Now Pay Later, czyli „kup teraz, zapłać później”).), dzięki którym przedsiębiorcy mogą pozyskiwać środki na dowolne wydatki firmowe (w tym na zobowiązania publiczon-prawne np. podatki i składki należne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) – bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. 

„W 2022 roku celem PragmaGO było lepsze poznanie potrzeb klientów i wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym korzystanie z usług Spółki, na każdym etapie, będzie wygodne.” – Wyjaśnia Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO. – „Spółka wprowadziła szereg udogodnień technologicznych, takich jak możliwość zawierania umów poprzez podpis elektroniczny czy szybkie płatności Paybylink i Blik. W ciągu roku ilość klientów korzystających z tych opcji wzrosła pięciokrotnie. Dla przedsiębiorców ważny jest czas pozyskania finansowania. PragmaGO przyspieszyła procesy księgowania i uruchomiła automatyzację w zakresie rozliczeń – system wybiera rodzaj przelewu, który gwarantuje dostarczenie pieniędzy klientowi w najkrótszym możliwym czasie. Dzięki optymalizacji procesów skrócono też czas wydawania decyzji o finansowaniu (np. w przypadku faktoringu nawet o połowę).”– Twierdzi Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO.

Instytut Biznesu przyznał nagrody „Ambasador” i „Certyfikaty Jakości”

PragmaGO współpracuje z 140 partnerami, dostarczając im w modelu embeddedfinance m.in. płatności odroczone dla biznesu (BNPL) w e-commerce czy eskonto dla branży TSL. Spółka stworzyła też innowacyjne finansowanie Merchant Cash Advance dla sprzedających na platformach e-commerce. W ramach tej usługi PragmaGO przygotowuje indywidualną ofertę na podstawie behawioralnych danych dostarczonych przez partnera (np. właściciela platformy) oraz własnych algorytmów scoringowych. Tak zaawansowana technologicznie analiza pozwala na lepszą i szybszą ocenę sytuacji klienta niż w przypadku tradycyjnych metod. Przykładem takiego rozwiązania jest Merchant Finance – usługa, z której korzystają klienci biznesowi platformy Allegro. 

PragmaGO jest spółką akcyjną. Wcześniej prowadziła działalność pod firmą Pragma Faktoring. Prosperuje w branży finansowania małych i średnich przedsiębiorstw od 1996 r. 

Od jednego komputera do spółki fintechowej

W 2017 r. PragmaGO przyjęła onlinową strategię, która zmieniła oblicze spółki i uczyniła z niej czołowy polski fintech, zbudowany na ponad 25-letnich doświadczeniach we współpracy z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwój Spółki wspiera technologiczna spółka zależna PragmaGO.tech. W 2021 r. PragmaGO została przejęta i dokapitalizowana przez Polish Enterprise Funds SCA, wartość inwestycji wyniosła 75.000.000 zł. W 2022 r. PragmaGO rozpoczęła współpracę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, co potwierdza najwyższe standardy Spółki. 

Agencja Informacyjna, gospodarka, /MAZ/ 1.03.2023