Przemysław Przespolewski kandydat do rady miasta Warszawy

Przemysław Przespolewski: trzeba zrewidować dotychczasowe plany

Agencja Informacyjna – Wywiady | Jedną z osób startującą do Rady Miasta Warszawy jest Przemysław Przespolewski. W niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe.

Rozmowa z kandydatem do Rady Miasta Warszawy – Przemysławem Przespolewskim.

Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz

Agencja Informacyjna: Dlaczego zdecydował się Pan kandydować w wyborach samorządowych do Rady Miasta Warszawy?

Przemysław Przespolewski: Jest takie stare powiedzenie: „jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”. Jestem z Warszawą związany od urodzenia i trochę jestem zmęczony tym jak jest urządzane miasto i co się w nim dzieje. Na aktualnym etapie haseł i idei wiele rzeczy i działań mi się podoba, gorzej jednak z ich wdrożeniami. Nie lubię narzekać. Chcę aktywnie uczestniczyć w zmianach Warszawy na lepsze. Mam 32 lata i to już najwyższy czas, aby się zaangażować.

Uważa Pan, że w Warszawie potrzebna jest zmiana pokoleniowa?

Przemysław Przespolewski: Tak bym tego nie nazwał. Zmiany powinny dokonywać się ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Kiedyś jednak muszą nastąpić. Młodzi ludzie mają lepszą perspektywę patrzenia na Warszawę, mają wizję jak to miasto ma wyglądać nie za 5, ale za 10, a nawet za 50 lat. Jednak powinni mieć kontakt z rzeczywistością i korzystać z doświadczenia seniorów, jak to jest od bardzo dawna, którzy doświadczenie i rozumieją procesy zachodzące w społeczeństwo i już nie ulegają modom, które przemijają i bardzo często prowadzą do błędnych rozwiązań. 

Trzeba dopasować plany

To jakie zmiany są potrzebne?

Przemysław Przespolewski: Przede wszystkim trzeba zrewidować dotychczasowe plany i dopasować je do aktualnej sytuacji.

Co wymaga rewizji?

Przemysław Przespolewski: W tej chwili trwa przebudowa placu Defilad, jest to realizacja bardzo ciekawej koncepcji. Ta inwestycja abstrahuje jednak od rzeczywistości. Polska jest państwem przyfrontowym, Donald Tusk nawet dodał, że jesteśmy w okresie przedwojennym. Jest poważne ryzyko, że w przypadku eskalacji konfliktu za wschodnią granicą, Polska może zostać wciągnięta w ten konflikt lub znaleźć się w jego obszarze.

Potrzebny nowoczesny schron pod placem Defilad

To jest duża polityka, wykraczająca poza decyzje samorządowe.

Przemysław Przespolewski: Nie zgadzam się z tym. Władze samorządowe są zobowiązane o troskę i bezpieczeństwo mieszkańców. Trzeba pamiętać, że Warszawa to stolica Polski, a więc jest szczególnie narażona na wszelkiego typu ataki. Jednocześnie to aglomeracja zamieszkiwana przez ponad 2.000.000 ludzi. Pojawiły się informacje, że miasto praktycznie nie ma schronów, a zatem w obecnej sytuacji priorytetem jest budowa nowych schronów, remont starych i dostosowanie do aktualnych potrzeb. Jednym z najlepszych miejsc na szybką i sprawną realizację tego może być nowoczesny schron w samym centrum Warszawy, pod placem Defilad, a zatem schrony a nie klomby i kwietniki, które mogą powstać po zakończeniu budowy. O takich rewizjach inwestycji myślę. To oczywiście jeden z przykładów.

Przemysław Przespolewski: Jestem za tym, żeby komunikacja publiczna była bezpłatna

Inne?

Przemysław Przespolewski: Warszawa walczy o zmniejszenie natężenie ruchu samochodowego. Likwiduje się miejsca parkingowe, aby zniechęcić kierowców. Jest to bardzo kosztowne, złośliwe rozwiązanie rodzące coraz większe korki w mieście. Dużo lepiej jest oddziaływać ekonomicznie. Po pierwsze podnieść ceny za parkowanie, z oczywistymi wyłączeniami dla seniorów i rencistów, a osiągnięte dochody przeznaczyć na obniżenie cen biletów transportu miejskiego. Docelowo jestem za tym, aby komunikacja publiczna była bezpłatna. Wtedy stanie się naprawdę atrakcyjną alternatywą do samochodów osobowych. Aktualne rozwiązania powinny trafić jak najszybciej do archiwum.

Przemysław Robert Przespolewski – Biogram

Przemysław Robert Przespolewski – kandydat na radnego miasta Warszawy, w wyborach samorządowych w niedziele, 7 kwietnia 2024 r. Ma 32 lata. Jest kawalerem. Urodził się w Warszawie. Studiował informatykę, którą zajmuje się od prawie 25 lat, twórca aplikacji i oprogramowania. Pracował jako osoba zarządzająca w kilku przedsiębiorstwach i organizacjach. Obecnie prowadzi jeden z najbardziej innowacyjnych portali internetowych na świecie. Miłośnik zwierząt – właściciel psa i dwóch kotów. Zaangażowany w działalność charytatywną. Jest człowiekiem, który ma doświadczenie, kompetencje i pasję. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych wywiadów, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Wywiady, /DEC/ 2.04.2024