Otwarto nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

 

Długo oczekiwane i potrzebne Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile zostało oficjalnie otwarte. Już przyjmuje pacjentów.

 

Powiat Pilski wspiera Ochotnicze Straże Pożarne

 

„Żyjemy w dobie, kiedy wychowywanie dzieci jest bardzo trudne i wiele z nich potrzebuje pomocy.” – Twierdzi Agnieszka Molenda – psychiatra. – „W ogóle stan psychiczny Polaków jest coraz gorszy. Obecnie więcej osób umiera w wyniku prób samobójczych niż w wypadkach drogowych. To obrazuje dobitnie stan zdrowia psychicznego Polaków. Okres pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 też przyczynił się do pogorszenia sytuacji. Niestety, oddziały psychiatryczne są likwidowane albo są w fatalnym stanie. Dlatego to wspaniałe, że Powiatowi Pilskiemu udało się otworzyć taką placówkę, zatrudniającą tylu specjalistami. Tworzymy tu przymierze między pacjentami i całym ich kontekstem społecznym i rodziną, aby jak najlepiej pomagać młodym ludziom.” – Uważa Agnieszka Molenda – psychiatra.  

 

Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile zostało stworzone w 3 miesiące. Przy ul. Rydygiera 23 znajduje się Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której urządzono gabinety dla terapeutów, psychologów, psychiatrów, logopedów, także dla neurologopedy, fizjoterapeuty, dietetyka, specjalisty od leczenia uzależnień. Mieści się tu także Oddział Dzienny dla osób potrzebujących dłuższej i zaawansowanej pomocy.

Z kolei w budynku przy alei Wojska Polskiego 49 b w Pile funkcjonuje Centrum Koordynacji, w którym przyjmowane są zgłoszenia od młodych pacjentów, rodziców, opiekunów, placówek pomocy społecznej, instytucji zajmujących się pomocą dzieciom i młodzieży. To pierwszy punkt kontaktu ze specjalistami, który czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od godz. 8.00 do 18.00; numery tel. 67 35 405 30 lub 511 730 113. Ponadto w nowo otwartym Powiatowym Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile funkcjonuje mobilny zespół psychologów, który w razie potrzeby przyjedzie do młodego pacjenta do domu. Od kilku tygodni w godz. od 18.00 do 22.00 działa także Telefon Zaufania: 800 806 010.

 

Rekordowe dotacje powiatu pilskiego w inwestycje w pilskim szpitalu

 

Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile to odpowiedź na potrzeby dzieci i młodzieży, ich rodziców i opiekunów.” – Uważa Eligiusz Komarowski – starosta pilski. – „W nowej placówce pomoc specjalistów będą otrzymywać dzieci i młodzież do 18 roku życia z problemami emocjonalnymi i psychicznymi, ze wszystkich gmin powiatu pilskiego. Niestety z posiadach informacji wynika, że liczba pacjentów rośnie. Ważne, że teraz będą oni miali zapewnioną kompleksową i fachową pomoc terapeutów, psychiatrów, neurologopedów i wielu innych specjalistów.” Wyjaśnia Eligiusz Komarowski – starosta pilski.

 

Eligiusz Komarowski – starosta pilski podkreślił, że otwarcie Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile to także przykład znakomitej współpracy. Projekt jego uruchomienia Powiat Pilski realizuje wspólnie z kompetentnymi i doświadczonymi partnerami spółka CentrMed Poznań – liderem projektu i Fundacją Ciszum. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego (Wielkopolski Regionalny. Program Operacyjny na lata 2014-2020) w wysokości blisko 7.000.000 zł.

 

Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile już funkcjonuje. Opiekuje się już blisko 160 pacjentami.” – Wyjaśnia Magdalena Nowojska – psycholog i psychoterapeuta, Dyrektor Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile. – „Placówka dysponuje zespołem blisko 30 specjalistów. Pozyskanie takiej rzeszy lekarzy w obecnych czasach jest dużym sukcesem. Zapraszam do nas. Czekamy na dzieci, czekamy na młodzież, czekamy na zgłoszenia. Zapraszamy do współpracy szkoły rodziców, ośrodki pomocy społecznej.” – Magdalena Nowojska – psycholog i psychoterapeuta, Dyrektor Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile.

 

W zdrowym ciele zdrowy powiat

 

Działalność Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile to także szeroka profilaktyka, między innymi w szkołach, która będą prowadzić specjaliści z Fundacji Ciszum. Na terenie powiatu pilskiego będą organizowane warsztaty, treningi umiejętności społecznych, prowadzone będą działania w zakresie profilaktyki uzależnień.

 

Podczas otwarcia Eligiusz Komarowski – starosta pilski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile, szczególnie radnym Rady Powiatu, którzy uczestniczyli w jego otwarciu, a obecni byli: Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady, Magdalena Zgiep-Porzcuek, Ewa Ramusiewicz, Almuetaz Nasrullah, Teresa Strzelecka, Monika Kubiak-Majewska. Obecni byli także przedstawiciele placówek i jednostek, które na co dzień współpracują z dziećmi i młodzieżą i sprawują nad nimi opiekę.

 

Agencja Informacyjna /DEC/ 15.06.2022