W zdrowym ciele zdrowy powiat

 

 

W powiecie pilskim istnieje wiele klubów sportowych. Jednak idąc za powiedzeniem, że „sport to zdrowie” Eligiusz Komarowski – starosta pilski postanowił odbudować „pilski sport”, by był na bardzo wysokim poziomie. Po utworzeniu Międzypokoleniowego Klubu Piłkarskiego Powiat Pilski teraz w Pile przyszedł czas na męską siatkówkę na poziomie centralnym.

 

Sport w Pile odgrywał ważną rolę już w powojennej Polsce. Tak na przykład sympatycy historii Piły wskazują, że na stadionie przy ulicy Franklina Roosevelta odbywały się imprezy żużlowe tuż po działaniach wojennych w 1945 roku. Natomiast wyścigi motocrossowe w Pile miały mieć miejsce już w latach 50. XX wieku.

 

http://www.forum.dawna.pila.pl/viewtopic.php?f=11&t=872

 

Przez wiele lat Piła posługiwała się sloganem „Piła miastem sportu”. Jeszcze kilkanaście lat temu pilskie drużyny święciły triumfy na arenach Polsce i na świecie. Siatkarki rok po roku sięgały po tytuł Mistrzyń Polski. Żużlowcy w 1999 roku zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Polski, a w kolekcji mają jeszcze kilka innych medali. Potem jednak coś się załamało. Niektórzy sądzili, że po sportowych sukcesach zostały już tylko wspomnienia.

 

 

Widzimy, że coraz więcej tego wszystkiego upada w Pile i czas to zatrzymać, albo władze miasta powinny się otrząsnąć, ogarnąć, usiąść do rozmów, bo jak tak dalej pójdzie to zaraz siatkówki nie będzie tej żeńskiej w ekstraklasie. I co nie będziemy mieli żadnego klubu?” – Zastanawiał się w 2020 roku Tomasz Pochylski, prezes KS Basket Piła. – „Trudno koncentrować się na sporcie kiedy mówi się o innych rzeczach aczkolwiek wydaje mi się, że to czasami tylko wymówka, to są być może tylko moje przypuszczenia. Natomiast jedno jest pewne, nie ma klimatu dla sportu zawodowego w Pile w tym momencie i nie chce tu nikogo obwiniać, ale zauważam fakt.” – Podsumowywał w 2020 roku sportową sytuację Piły Wojciech Dróżdżdziennikarz sportowy i komentator.

 

 

W drugiej połowie 2021 roku nachodzi sportowe odrodzenie za sprawą władz powiatu pilskiego. „Odbudowujemy „Pilski Sport”. Zapraszamy do współpracy lokalne przedsiębiorstwa, na zasadzie pełnej współpracy z samorządem.” – Zachęca Eligiusz Komarowski – starosta pilski. Były obietnice, są i tego konsekwencje. Międzypokoleniowy Klub Piłkarski Powiat Pilski to nowopowstała drużyna łącząca pokolenia, która zaczęła zmagania w I grupie B klasy. „Przed nami wiele wyzwań i wspaniałych chwil. Wierzymy że razem z wami uda nam się piąć n najwyższe szczyty marzeń.” – Tak brzmi dewiza drużyny. Swój udany debiut mają już za sobą w meczu z Gminnym Klubem Sportowym – Szydłowo w rundzie wstępnej Pucharu Polski na Stadion Powiatowy przy ulicy Okrzei w Pile. W sezonie 2021/22 drużyna Międzypokoleniowego Klubu Piłkarskiego Powiat Pilski wystartuje w grupie I B klasy. Początek zmagań ligowych już 28-29 sierpnia 2021 roku.

 

Powstanie tej drużyny to nie jedyny sportowy sukces. Powołana została również 2-ligowa drużyna męska siatkówki z Piły KPS Stalpro Joker Powiat Pilski, która na początku września weźmie udział w turnieju zorganizowanym w nowej Powiatowej Hali Sportowej przy ulicy Pola w Pile.

 

 

„Klub Piłki Siatkowej Stalpro Joker Powiat Pilski to projekt, który powstał dla lokalnego środowiska zamiłowanego w siatkówce, w dużej mierze dzięki dotychczasowej działalności w zakresie szkolenia siatkarskiego chłopców. Po upadku drużyny PTPS, będziemy jedynym przedstawicielem Piły na mapie siatkarskich rozgrywek centralnych.” – Zauważa Eligiusz Komarowski – starosta powiatu pilskiego.

 

Klub wystartuje już w sezonie 2021/2022 i będzie ściśle współpracował z Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Pile, potocznie nazwane pilską SMS https://lo-ms.pila.pl/ oraz z UKS SMS JOKER PIŁA – wiodącym ośrodkiem szkolenia siatkarskiego w Wielkopolsce, wyróżniającym się na tle całej Polski. Będzie to szansa w rozgrywkach seniorskich dla młodzieżowych zawodników.

 

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /SYL/ 18.08.2021