„Nowy Polski Ład” po pandemii

„Nowy Polski Ład” to nowa koncepcja inwestycyjna po pandemii, przygotowywana przez polski rząd. Według założeń, ma ona pomóc polskiej gospodarce na szybkie odrodzenie. „Nowy Polski Ład” zawierać będzie plany inwestycyjne, projekty infrastrukturalne oraz propozycje dotyczące obszarów życia społecznego i gospodarki.

W styczniu 2021 roku za pośrednictwem konta na portalu Facebook premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym, że polski rząd przygotowuje wielki plan inwestycyjny po epidemii określany jako „Nowy Polski Ład”. Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że dzięki niemu polska gospodarka wróci na ścieżkę szybkiego wzrostu. Dodał też, że w jego ramach zaproponowane zostaną nowe projekty infrastrukturalne i innowacyjne.

„Odpowiedzialna polityka polega na tym, by planować, nie w perspektywie lat, ale dekad. Dlatego mój rząd, w ramach nowego polskiego ładu, czyli wielkiego planu inwestycyjnego po epidemii, który przygotowujemy, zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.” – Można przeczytać w poście na Facebooku szefa rządu.

Premier Mateusz Morawiecki wytłumaczył również, że aby Polska zarówno w roku 2021 jak i kolejnych latach utrzymała najwyższy poziom wzrostu jest potrzeba wygospodarowania wszelkich możliwych pieniędzy. Będzie to wymagało szeregu konsultacji, ekspertyz i grona specjalistów.

Rząd Polski planuje również wprowadzenie rozwiązań dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. W przypadku małych podmiotów rozwiązania objęły by m.in ulgę konsolidacyjną, ulgę na prototypy, podwyższenie do 2.000.000.000 euro limitu stosowania ryczałtu ewidencjonowanego, ryczałt dla dochodów zagranicznych czy wreszcie program społecznego powrotu kapitału.

Średnie przedsiębiorstwa otrzymają ulgi, które będą mogły wykorzystać na zautomatyzowanie i robotyzacje działalności produkcyjnej.

”Nowy Polski Ład” pozwoli przedsiębiorcom po raz pierwszy w historii administracji skarbowej korzystać jednocześnie z ulg IP-BOX (ulga dla dochodu generowanego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej). i B+R (badania i rozwój). Dla dużych organizacji przygotowane zostaną ulgi, które będzie można przeznaczyć na angaż nowatorskich kadr i paszport VIP. To rozwiązanie skierowane będzie do przedsiębiorstw, które planują rozwiniecie przedsięwzięcia przynajmniej za 1.000.000.000 złotych, zatrudniających minimalnie 1.000 pracowników lub tych które chcą reinwestować choć angażują 3.000 osób.

„Nowy Polski Ład” Premiera Mateusza Morawieckiego oraz polskiego rządu opiera się na 16 filarach, które obejmują kwestie takie jak np. wyjście z pandemii, finanse publiczne, przedsiębiorstwa, praca, inwestycje, środowisko i energetyka, rodzina, zdrowie, edukacja, seniorzy, rolnictwo itp.

Jedną z propozycji jest „estoński CIT”. Ma on zachęcić do inwestowania wszystkie spółki kapitałowe, których roczny limit przychodów wyniesie 100.000.000 złotych a udziałowcami są osoby fizyczne. Obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

Ponadto w programie „Nowy Polski Ład” znajdziemy rozwiązania dotyczące dróg szybkiego ruchu, które mają powstać do 2030 roku.

Ponadto w programie „Nowy Polski Ład” znajdziemy rozwiązania dotyczące dróg szybkiego ruchu, które mają powstać do 2030 roku.

„Polska gospodarka, wyhamowana przez pandemię musi znów wrócić na pełne obroty. To możliwe, jeśli u steru władzy pozostaną ludzie, którzy już raz udowodnili, że znają się na ekonomii. Lata 2016-2019 to „złoty okres” polskiej gospodarki, a „Dobrą Zmianę” odczuli w pierwszej kolejności zwykli obywatele w swoich portfelach. Czas prosperity Polski i Polaków powinien jak najszybciej wrócić, ma to spowodować Nowy Polski Ład, którego częścią będzie Krajowy Plan Odbudowy” – pisał redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski w felietonie na łamach portalu PolskieRadio24.pl.

Rząd zapowiada również powstanie ustawy na mocy której samorząd gminny, który odda teren inwestorowi otrzyma w zamian lokale.

Autorzy planu inwestycyjnego po pandemii zapowiadają również wejście w życie nowego katalogu standardów urbanistycznych, wedle których inwestorzy będą w obowiązku zapewnić mieszkańcom dostęp do szkół czy terenów zielonych.

Nowy plan inwestycyjny po pandemii zawiera również propozycje dla polskich rodzin.

W pierwszej kolejności, każda ciężarna będzie miała zapewniony darmowy dostęp do badań prenatalnych. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli dotychczas do programu darmowych badań włączone były kobiety powyżej 35 roku życia oraz te które urodziły dziecko z dysfunkcjami. Pozostałe kobiety muszą płacić około 2.000 złotych za badanie płodu. Kolejne propozycje jakie przygotowywane są dla rodzin to zapewnienie pomocy młodym mamom przebywającym na urlopach macierzyńskim bądź wychowawczym oraz poszerzenie programu „Maluch +”. Planowana jest również ponoć waloryzacja kwoty programu Rodzina 500+, która miałaby się odbyć w 2023 roku.

Według programu „Nowy Polski Ład” nakłady na służbę zdrowia mają zostać powiększone do 6-7 proc. PKB.

Państwo polskie będzie również finansowało szczepionkę na wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który powoduje nowotwory szyjki macicy.

Ponadto w celu promocji polityki prorodzinnej rządu, w ramach „Nowego Polskiego Ładu” ma powstać Instytut na rzecz Rodziny i Demografii, na który wylała się fala krytyki ze strony dziennika „Gazeta Wyborcza” oraz polityków Platformy Obywatelskiej. Według programu „Nowy Polski Ład” nakłady na służbę zdrowia mają zostać powiększone do 6-7 proc. PKB. Ponadto powstać mają dwa fundusze – Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny, które będą posiadać pieniądze na zrealizowanie małych zamierzeń inwestycyjnych w placówkach medycznych.

Prezydent Andrzej Duda poparł pomysł utworzenia programu odbudowy gospodarki po pandemii i zapewnił o swoim wsparciu.

Piotr Müller – rzecznik rządu powiedział, że konsultacje dotyczące programu „Nowy Polski Ład” zmierzają ku końcowi. Pytany o datę zaprezentowania nowego planu inwestycyjnego rzecznik polskiego rządu odparł: – „Spodziewam się, że faktycznie to będzie w marcu 2021 r., natomiast bierzmy pod uwagę, że w tej chwili najważniejszym zadaniem jeżeli chodzi o funkcjonowanie rządu, politykę rządu, jest kwestia walki z epidemią, wsparcia dla przedsiębiorców”.





Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna Gospodarka /WAC/ 03.03.2021