Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża alarmuje w sprawie sytuacji w Górskim Karabachu

Agencja Informacyjna: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (International Committee of the Red Cross) alarmuje, że nie jest obecnie w stanie nieść pomocy humanitarnej ludności cywilnej Górskiego Karabachu korytarzem Laczyńskim ani żadną inną drogą, w tym Aghdam. Organizacja wzywa odpowiednich decydentów, aby pozwolili MKCK wznowić podstawowe operacje humanitarne na tym obszarze.

Czerwony Krzyż ostrzega, że dziesiątki tysięcy ludzi jest zależnych od pomocy humanitarnej docierającej do nich tymi drogami. Ludność cywilna stoi obecnie w obliczu braku leków ratujących życie i podstawowych artykułów, takich jak produkty higieniczne i mleko modyfikowane dla niemowląt. Owoce, warzywa i chleb są coraz bardziej rzadkie i kosztowne, podczas gdy niektóre inne artykuły spożywcze, takie jak produkty mleczne, olej słonecznikowy, płatki zbożowe, ryby i kurczaki, są niedostępne.

Ostatni raz MKCK mógł wwieźć artykuły medyczne i niezbędne artykuły spożywcze na ten obszar kilka tygodni temu.

Ariane Bauer, przedstawicielka Międzynarodowego Czerwonega Krzyża ostrzega: – Nasze konwoje z pomocą humanitarną są ostatnią deską ratunku dla ludności na tym obszarze. W przypadku zablokowania naszych konwojów sytuacja humanitarna ulegnie dalszemu pogorszeniu. Najbardziej martwimy się o tych, którzy sami nie mogą sobie pomóc. Szczególnie zagrożeni są chorzy i osoby z chorobami przewlekłymi, podobnie jak osoby starsze, niedołężne i dzieci – powiedziała Ariane Bauer, dyrektor regionalny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża na Eurazję.

Ambasador Republiki Armenii Samvel Mkrtchian wyjaśniał: – Od 12 grudnia 2022 r., grupa Azerów w cywilnych ubraniach, podających się za “ekologicznych aktywistów” (do których później dołączyli azerbejdżańscy wojskowi), rzekomo w trosce o środowisko, blokuje korytarz Lachin. Droga, która zgodnie z trójstronnym porozumieniem z 9 listopada 2020 r., znajdująca się pod kontrolą rosyjskiego kontyngentu sił pokojowych, służy wyłącznie do przejazdu osób i towarów przeznaczonych dla ludności cywilnej Górskiego Karabachu. Blokada korytarza Lachin jest w rzeczywistości blokadą całego Górskiego Karabachu, liczącego 120 tys. mieszkańców – mówi ambasador Republiki Armenii Samvel Mkrtchian.

Ambasada Republiki Armenii również apeluje o pomoc do społeczności międzynarodowej.

“Każdego dnia 2000 kobiet w ciąży, 20 000 osób starszych, 9000 osób niepełnosprawnych oraz 8450 osób z chorobami układu krążenia pozostają bez leków i walczą o przetrwanie w warunkach niedożywienia w wyniku blokady przez Azerbejdżan korytarza Lachin, która jest linią życia łączącą Górski Karabach z resztą świata. 30 000 dzieci jest pozbawionych praw do nauki. Azerbejdżan zakłócił dostawy energii elektrycznej i gazu z Armenii do Górskiego Karabachu, pogłębiając tym samym kryzys energetyczny i humanitarny. Za zawiłościami politycznymi kryje się ludzka tragedia. Rozdzierająca serce rzeczywistość ludzi umierających z głodu w Górskim Karabachu to katastrofa, która wymaga natychmiastowych działań ze strony społeczności międzynarodowej” – czytamy w oświadczeniu Ambasady Republiki Armenii w RP.

Korytarz Laczyński to górska droga łącząca z Republika Armenii tereny zamieszkanego przez Ormian Górskiego Karabachu.

Status Górskiego Karabachu jest przedmiotem sporu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Korytarz Laczyński jest pod kontrolą sił rozjemczych Federacji Rosyjskiej, ale w praktyce rosyjskie wojsko nie realizuje misji pokojowej na tym obszarze. Według informacji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Armenii w ostatnich lipca udało się ewakuować z Górskiego Karabachu kilkudziesięciu pacjentów wymagających natychmiastowej opieki medycznej. To jednak tylko kropla w morzu potrzeb.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/. 28.07.2023

Fot. Czerwony Krzyż: https://twitter.com/ICRC_am/status/1683477149271879680/photo/3