Liczby mówią: rosyjskie straty

Ponad miesiąc temu, w czwartek 24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska – największe państwo na świecie (stały członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, której głównym zadaniem jest utrzymanie pokoju na świecie), w haniebny sposób napadła zbrojnie na swojego sąsiada Ukrainę, pod absurdalnym argumentem zagrożenia, nazywać swoje działania „operacją specjalną” Rosjanie od dziesięcioleci nie umieją używać słowa wojna do działań swojego wojska.

Ukraina posiadała trzeci co do wielkości arsenał nuklearny na świecie, na który składało się: 1.800 strategicznych głowic jądrowych i 176 międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Pozbyła się go w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, zapisane w Memorandum Budapeszteńskim podpisanym w 1994 r. przez Stany Zjednoczone Ameryki, Federację Rosyjską i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii. Cały arsenał atomowy przejęli Rosjanie, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa.

Wojska rosyjskie na Ukrainie wsławiły się gwałtami i mordami ludności cywilnej (stojącej np. w kolejce po chleb), w tym kobiet i dzieci oraz bombardowaniem budynków mieszkalnych, dworców, szpitali, teatrów, sierocińców. Międzynarodowa opinia publiczna jest przekonana, że Rosjanie dopuścili się zbrodni wojennych.

25 marca 2022 roku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał informację o rosyjskich stratach wojennych, po 30 dniach agresji, poniesionych w wyniku napaści na południowego sąsiada ukraińska. To m.in.:

5 okrętów,

18 sztuk sprzętu specjalistycznego,

49 systemów obrony przeciwlotniczej,

53 drony,

72 cysterny paliwowe,

90 systemów rakietowych grad,

115 samolotów,

125 śmigłowców,

291 jednostek artylerii,

561 czołgów (w tym 117 sprawnych przejętych od wroga),

  1.089 pojazdów wojskowych,

  1.625 pojazdów opancerzonych,

16.100 zabitych żołnierzy, w tym wielu oficerów i aż ośmiu generałów, do tego dochodzi wielokrotnie większą liczba rannych.

Agencja Informacyjna, Liczby mówią, /DEC/ 26.03.2022