Liczby mówią: wojna o Ukrainę

W czwartek 24 lutego 20222 roku Federacja Rosyjska – największe państwo na świecie (stały członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, której głównym zadaniem jest utrzymanie pokoju na świecie), w haniebny sposób napadła zbrojnie na swojego sąsiada Ukrainę, pod absurdalnym argumentem zagrożenia.

Ukraina posiadała trzeci co do wielkości arsenał nuklearny na świecie, na który składało się: 1.800 strategicznych głowic jądrowych i 176 międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Pozbyła się go w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, zapisane w Memorandum Budapeszteńskim podpisanym w 1994 r. przez Stany Zjednoczone Ameryki, Federację Rosyjską i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii. Cały arsenał atomowy przejęli Rosjanie, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa.

Teraz, po wybuchu wojny, sprawdza się, że wszelkie i jakiekolwiek obietnice Rosjan nie mają żadnej wartości. Celem imperium jest powiększenie, za wszelka cenę, o terytorium, którego potencjał produkcji rolnej pozwala na wyżywienie 600.000 ludzi oraz na którym znajdują się bardzo atrakcyjne, ważne i w dużych ilościach surowce.

28 lutego ukraińska armia podała straty, jakie ponieśli dotąd Rosjanie. To m.in.:

29 śmigłowców,

29 samolotów

191 czołgów,

816 wozów bojowych

5.300 żołnierzy.

Komunikat ukraińskiej armii kończy się słowami: „Witamy w piekle”.

Danych podanych przez ukraińską armię nie możemy zweryfikować. Federacja Rosyjska w ogóle nie podaje informacji o stratach własnych, zarówno osobowych jak i materialnych. Władze Ukrainy 26 lutego 2022 r. zaapelowały do Federacji Rosyjskiej o to, by zabrali z jej terytorium ciała swoich żołnierzy. Według Ukraińców Rosjanie w ogóle nie są zainteresowani transportem zwłok i pochówkiem swoich poległych.

Edycja: 26.02.2022 r. godz. 19.13

26 lutego w rosyjskiej agencji TASS ukazała się depesza, chwilę póżniej zdjęta, której autor, powołując się na źródła w rosyjskim ministerstwie obrony, pisał, że Rosjanie stracili:

14 samolotów

102 czołgi

536 transporterów opancerzonych

3500 żołnierzy.

Dane rosyjskie z 26 lutego 2022 r. mniej więcej pokrywały z informacjami rządu Ukrainy z tamtego dnia.

Agencja InformacyjnaLiczby mówią / DEC / 26.02.2022

Agencja Informacyjna