Lepsza Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica

Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile jest największą publiczną uczelnia w północnej Wielkopolsce, w której wielu absolwentów szkół średnich znajduje atrakcyjne perspektywy dalszej edukacji. W 2000 r., ówczesne władze Powiatu Pilskiego, przekazały na rzecz uczelni budynek dawnej bursy przy ul. Żeromskiego w Pile. To był przyczynek do tego, że ta najważniejsza dla regionu Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica, mogła powstać. Teraz, po generalnym remoncie, obiekt zyskał swój blask.

W budynku przy ul. Żeromskiego Państwowej Uczelni Stanisława Staszica powstała nowoczesna część hotelowa dla kadry i gości, wyremontowane zostały łazienki, kuchnie i pralnie. Koszt inwestycji to 2.000.000 złotych, z czego 815.000 pochodziło z dotacji celowej z budżetu państwa.

„Takie dobre sąsiedztwo to dodatkowa wartość dla placówek edukacyjnych. Po sąsiedzku znajduje się przecież Zespół Szkół Technicznych (z boiskiem wielofunkcyjnym, z którego korzystają również studenci).” – Przypomina Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski. – „Powiat Pilski buduje też Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych, będące jednym z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w Wielkopolsce. W tej inwestycji Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica jest także partnerem. To wszystko pokazuje, że współpraca Uczelni z Powiatem Pilskim odbywa się na wielu płaszczyznach, zarówno w zakresie rekrutacji, jak i pod kątem kształcenia przyszłych studentów.” – Wyjaśnia Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

„Bardzo cenię sobie współpracę ze Starostwem Powiatowym w Pile, w zakresie pozyskiwania studentów, korzystania z centrum kształcenia zawodowego, również tego przyszłego, które właśnie powstaje.” – Opowiada mówi dr hab. prof. Donat Mierzejewski – rektor Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. – „Ważne jest również to, iż przygotowujemy wiele wspólnych przedsięwzięć jak choćby Festiwal Nauki, a Starosta Pilski jest też mecenasem naszego Chóru Akademickiego.” – Przypomina dr hab. prof. Donat Mierzejewski – rektor Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.

Z akademika Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile aktualnie korzystać może ponad 100 studentów. W obiekcie znajdują się także pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Na parterze powstał ponadto pokój do nauki dla studentów, którzy preferują przyswajanie wiedzy w ciszy. W Domu Studenta postawiono także na ekologiczne rozwiązania, dlatego na dachu pojawiły się panele fotowoltaiczne. W wyremontowanym akademiku są już pierwsi mieszkańcy, są to zagraniczni studenci z programu Erasmus+, ai studenci z regionu, którzy korzystają z pokoi 1, 2 i 3-osobowych.

Agencja Informacyjna, gospodarka /DEC/ 27.01.2022