„Zełenski” i „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” razem

 Książki, z różnych światów, jednak mają ze sobą dużo wspólnego, nie tylko dlatego, że ukazały się staraniem wydawnictwa Wielka Litera. Mowa o publikacji „Zełenski. Biografia” Wojciecha Rogacina i książce „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany.” Wojciecha Harpuli. Stąd też idea, aby obydwie publikacje stały się tematem wspólnego wieczoru autorskiego, który jest realizowany w ramach projektu „e-spotkania z książką w Galerii Delfiny”.

Wołodymyr Zełenski – Prezydent Ukrainy, który po zbrojnej inwazji Federacji Rosyjskiej na to państwo, nagle stał się jednym z największych bohaterów XXI wieku. Bardzo wiele osób pragnie się czegoś więcej dowiedzieć o tym wyjątkowym człowieku. Odpowiedzią jest, pierwsza w Polsce, biografia ukraińskiego prezydenta – „Zełenski”, którą napisał Wojciech Rogacin.

Już teraz historia życia Wołodymyra Zełenskiego – Prezydenta Ukrainy to fascynujący zapis dojrzewania do wyzwania, o możliwość realizacji którego, jeszcze kilka miesięcy temu, mało kto by go podejrzewał. Od satyryka, popularnego aktora komediowego, w serialu telewizyjnym „Sługa narodu” (w którym grał rolę, nomen omen, nauczyciela historii, który w wyniku zbiegu okoliczności został prezydentem Ukrainy) do przywódcy państwa, bezpardonowo przeciwstawiającego się wojskowej rosyjskiej inwazji. Wołodymyr Zełenski, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i naśladowany już jest przez polityków na całym świecie.

Biografia ukraińskiego prezydenta – „Zełenski”, którą napisał Wojciech Rogacin, opublikowana staraniem wydawnictwa Wielka Litera, przedstawia dzieciństwo prezydenta Ukrainy, dom, w którym się wychowywał oraz relacje z rówieśnikami. Publikacja wyjaśnia jak żydowskie pochodzenie obecnego Prezydenta Ukrainy, wpłynęło na jego dalsze wybory? Książka omawia wypowiedzi ludzi, którzy znali Wołodymyra Zełenskiego zanim jeszcze został głową państwa oraz co on sam mówił sam o sobie, o swoim stosunku do świata i ludzi kiedyś. Publikacja przedstawia drogą do kariery aktorskiej, a nawet celebryckiej przyszłego prezydenta. Z książki „Zełenski. Biografia” można dowiedzieć się też o najważniejszych cechach osobowości Wołodymyra Zełenskiego.

Książka „Zełenski. Biografia” dostarcza też informacje o Ołenie – pisarce, z wykształcenia architektce i żonie Wołodymyra Zełenskiego, która dotrzymuje mu kroku i jest także charyzmatyczną pierwszą damą Ukrainy.

O tym, że mąż kandyduje na urząd prezydenta, dowiedziała się z sylwestrowego programu live. Publikacja odsłania kulisy decyzji Wołodymyra Zełenskiego o wkroczeniu w prawdziwy świat polityki. Książka przedstawia obecnego prezydenta Ukrainy przez wybuchem wojny z Rosją 24 lutego 2022 r. Publikacja wyjaśnia sposób w jaki zdobył tak ogromne poparcie społeczne. Książka zawiera też wiele informacji o życiu prywatnym Wołodymyra Zełenskiego

Biografia ukraińskiego prezydenta – „Zełenski” opowiada o kulisach wielu znanych powszechnie wydarzeń i o tych nieznanych historiach. Książka opisuje niezwykłą drogę jaką przebył Wołodymyr Zełenski od studenta prawa, rozśmieszającego cały kraj aktora i kabareciarza, po czas, kiedy stał się przywódcą politycznym, z którym liczą się najważniejsi politycy demokratycznego świata i którego wpisy, na portalu Instagram, w Internecie, obserwują miliony osób na całym świecie. Książka „Zełenski. Biografia” pokazuje ogromne przywiązanie Prezydenta Ukrainy do rodziny i wielką miłości do żony. Zawiera też anegdoty z wielkiego świata polityki, żarty i opowieści z czasów kabaretowej działalności Wołodymyra Zełenskiego.

Rosja ma ogromny kompleks Europy i jednocześnie, paradoksalnie uważając się za jej najlepszą część. Wierzy, że Bóg i historia wyznaczyły jej dziejową misję do spełnienia. Dlatego władcy Rosji ciągle planują odbudowę swojego imperium. I tylko oni sami wiedzą, czy granice rosyjskiego świata mają kończyć się na rubieżach Polski, na Odrze, czy może sięgać Atlantyku.

Świat przez ostatnie dwadzieścia lat nie chciał widzieć, że w Federacji Rosyjskiej znów powstają z grobów demony nacjonalizmu i dyktatury. Dzieje się to w państwie, w którym władza zawsze jest święta, nawet jeżeli dopuszcza się największych potworności. Rosja jest źródłem brutalnej siły wzbudzającej lęk zachodniej cywilizacji. Z punktu Europejczyka jest to zadziwiający świat, którego nie sposób zrozumieć. Pomocą w przeniknięciu tego jest nowa książka „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany”, której autorem jest Wojciech Harpula.

Wojciech Harpula w swojej książce „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany.” szuka wiedzy na temat korzeni Zła, które zdominowało Federację Rosyjską. W poszukiwaniach zrozumienia jak to się stało, że Rosjanie, w większości zostali opętani przez Zło, autor posiłkuje się rozmowami z uznanymi specjalistami i badaczami Rosji. Oni starają się wyjaśnić historyczne, kulturowe, religijne, ideowe, polityczne i militarne podłoże, na którym wyrosła współczesna Rosja.

Rozmówcy Wojciecha Harpuli w książce „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany.” wnikliwie i z różnych perspektyw badają trwałe, przewijające się w każdym wcieleniu państwowości rosyjskiej (Imperium Rosyjskie, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Federacja Rosyjska) wątki: wszechmocnej władzy, imperialnej buty, prawosławnego mesjanizmu, syndromu oblężonej twierdzy, niechęci do Zachodniej Europy i bezbrzeżnego okrucieństwa. Objaśniają również, jak władcy Rosji – od carycy Katarzyny II do prezydenta Władimira Putina – kupowali przychylność europejskich elit.

Wywiadów autorowi udzielili: dr hab. Daniel Boćkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, dr hab. Andrzej Dudek, Eugeniusz Korin, dr hab. Jakub Potulski, ks. Kazimierz Sowa, dr Maciej Szaszkiewicz, Robert Śmigielski    

Książka Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany.”, której autorem jest Wojciech Harpula, szuka odpowiedzi na pytania: „Czy to Władimir Putin i jego koledzy z KGB zmienili Rosję w groźną dla całego świata dyktaturę?”, „Czy może każdy władca Rosji w trakcie swoich rządów musi zamienić się w diabelskiego tyrana?”, „Czy jej przywódcy są tak zdeterminowani, że dopuszczają uderzenie atomowe, które może zniszczyć życie na Ziemi?”, „Co łączy prawosławnych myślicieli z rosyjskimi bandytami w mundurach?”, „Czy jest jakakolwiek nadzieja na pomyślny dla Ukrainy, Polski i świata scenariusz zakończenia tego konfliktu?” Zaglądając w rosyjską duszę i próbując spojrzeć na świat oczami poddanych władców rządzących z Kremla, w Moskwie – stolicy Federacji Rosyjskiej, można poznać rzeczywistość, którą trudno pojąć. Warto spróbować zrozumieć rosyjskie wczoraj, dziś i jutro, by zyskać nadzieję lub pozbawić się złudzeń.

Wojciech Rogacin, autor biografii Wołodymyra Zełenskiego, ukraińskiego prezydenta, jest redaktorem naczelnym dziennika „Polska Times”, w którym zaczynał jako jeden z założycieli. Odpowiadał wówczas za współpracę tytułu z brytyjskim dziennikiem „The Times”.

Wojciech Rogacin zajmuje się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz państw, które kiedyś wchodziły w skład komunistycznego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dziennikarz był korespondentem tygodnika „Newsweek” podczas wojny w Iraku w latach2003–2004. Pracował m. in.: jako dziennikarz działu zagranicznego w dzienniku „Gazeta Wyborcza” i tygodniku „Newsweek Polska”.

Wojciech Rogacin był współtwórca Agencji Informacyjnej Polska Press. Jest także związany z Uniwersytetem SWPS w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty dziennikarskie. Wcześniej jako współautor opublikował książkę „Korespondenci PL” poświęconą polskim reporterom wojennym.

Wojciech Harpula jest dziennikarzem i publicystą, związany z mediami od 1998 roku. Otrzymał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za reportaż prasowy. Jego teksty można było przeczytać między innymi w dzienniku „Rzeczpospolita” czy też w portalu internetowym onet.pl. Od lat związany jest z dziennikiem „Gazeta Krakowska”, w której debiutował jako reporter. W latach 2012-2018 Wojciech Harpula pełnił funkcję redaktora naczelnego gazety. Obecnie odpowiada za rozwój i funkcjonowanie serwisów gazetakrakowska.pl, dziennikpolski24.pl oraz naszemiasto.pl w Małopolsce. Od listopada 2020 do kwietnia 2021 roku przejął tymczasowo obowiązki redaktora naczelnego „Kuriera Lubelskiego”.

Wieczór autorski poświęcony książkom „Zełenski. Biografia” i „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany.”, realizowany w ramach projektu „e-spotkania z książką w Galerii Delfiny”, odbędzie się w środę 8 czerwca 2022 r. Gośćmi będą Wojciech Rogacin i Wojciech Harpula. Spotkanie poprowadzi Piotr Gursztyn – historyk i publicysta.

Wieczór autorski odbędzie w formule online. Transmisję można oglądać na żywo na kanale YouTube Fundacji XBW Ignacego Krasickiego pod adresem https://youtu.be/mJ4ZzPNExVU lub na fanpage ’u https://fb.me/e/2xge7UGxA . Organizatorami wydarzenia są Galeria Delfiny, Fundacja XBW Ignacego Krasickiego i wydawnictwo Wielka Litera. Partnerami wieczoru autorskiego są PPL Porty Lotnicze, Żabka Polska i Strabag Polska.

Agencja Informacyjna, Kultura, /BEJ/ 5.06.2022