11. Kompas Młodej Sztuki 2021 – są wyniki

 

Od 2007 roku jest tworzony Kompas Młodej Sztuki – ranking wyróżniających się artystów według galerii polskich. Właśnie przedstawiono laureatów 11. Kompasu Młodej Sztuki 2021.

 

Od początku istnienia, czyli od 2008 do 2020 roku, Kompas Młodej Sztuki publikowany jest w dzienniku „Rzeczpospolitej”, w dziale „Moje pieniądze”. Najpierw powstawał co 2 lata, od 2014 co roku, co było konsekwencją rosnącego zainteresowania sztuką najnowszą. Kompas Młodej Sztuki tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne, w tym roku jest ich 70. Są to m.in. Bunkier Sztuki, Biuro Wystaw Artystycznych Zielona Góra, PGS, Miejski Ośrodek w Gorzowie, Galeria Bielska, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Galeria Sztuki Wozownia, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu oraz komercyjne: Galeria Starmach, Zderzak, Piękna Gallery, Program, Galeria Le Guern, Galeria m2, mia Art. Gallery, Galeria Stefan Szydłowski, HOS Gallery, Propaganda itd. Po raz pierwszy głosowały wrocławska Krupa Gallery oraz krakowska Galeria Attis.

Link do strony Kompasu Młodej Sztuki https://www.kompassztuki.com.pl/

 

Kompas Młodej Sztuki – jedenasty raz!

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach do konkursu Kompas Młodej Sztuki kandydatów typowali szefowie bądź właściciele galerii – zgłaszają pięć nazwisk, ich zdaniem najlepszych artystów, którzy maksymalnie mają 35 lat. Kierują się ostatnimi osiągnięciami bądź uważają, że mają oni szansę odnieść sukces. Pierwszy artysta otrzymuje 5 punktów, drugi 4 itd. Suma punktów decyduje o pozycji w rankingu. Istotna jest też ilość notowań oraz podział głosów na galerie publiczne i prywatne. Zawsze podana jest też lista głosujących galerii.

 

Martyna Czech

 

Warto podkreślić, że od początku istnienia rankingu czołówka Kompasu Młodej Sztuki to faktycznie artyści liczący się w świecie sztuki. Niektórym z nich obecność na liście ułatwiła dalszy rozwój kariery. W tym roku lista 11. Kompasu Młodej Sztuki 2021 składa się ze 195 nazwisk, mniej więcej tyle co w poprzednich edycjach. Kompas Młodej Sztuki wrósł już na stałe w środowisko związane ze światem sztuki. Korzystają z niego galerie, domy aukcyjne, inwestorzy, kolekcjonerzy, artyści, wszyscy którym sztuka jest bliska.

W 2021 roku liderem 11 Kompasu Młodej Sztuki został Łukasz Patelczyk, zeszłoroczny laureat (ex aequo z Agatą Kus). Po raz pierwszy w rankingu pojawił się w 2016 roku na 21. pozycji, trzy lata później awansował już do pierwszej dziesiątki. Jest on także laureatem: Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 oraz konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011.

Krzysztof Nowicki

W październiku 2021 r. prace Łukasza Patelczyka można było zobaczyć na indywidualnej wystawie w Slag Gallery na Manhattanie, w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Rok wcześniej nowojorska galeria Green Point Projects z powodzeniem prezentowała jego dokonania na Targach Sztuki Volta Show 2020 w Nowym Jorku. Łukasz Patelczyk nadal inspiracje czerpie z natury, która fascynuje i ciągle zadziwia swoją różnorodnością. W charakterystyczny dla siebie sposób po mistrzowsku łączy figurację z abstrakcją.

 

101 artystów według Kamy Zboralskiej

 

Drugą pozycję, w 11 Kompasie Młodej Sztuki 2021 podobnie jak rok wcześniej, zajęła Karolina Jabłońska, artystka która dokumentuje otaczającą ją współczesność. Pokazuje emocje, dylematy młodej dziewczyny w nie zawsze dla niej przyjaznym świecie. Jest współwłaścicielką (razem z Tomaszem Kręcickim i Cyrylem Polaczkiem) krakowskiej galerii Potencja, dającej możliwość zaprezentowania innym młodym artystom swojej twórczości.

 

Trzecie miejsce w 11 Kompasie Młodej Sztuki 2021 zdobyła Agata Kus, zeszłoroczna zwyciężczyni (ex aequo z Łukaszem Patelczykiem). Często w swoich wielowątkowych opowieściach portretuje siebie, zamyka w nich swoje emocje, przeżycia, różne doświadczenia, nie zawsze oczywiste.

 

Łukasz Patelczyk

 

Nagrodę dla lidera – tygodniowy pobyt w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki po raz kolejny ufundował Sławomir Górecki – kolekcjoner, promotor polskiej sztuki, właściciel warszawskiej Piękna Gallery i nowojorskiej Green Point Projects. Sponsorem nagrody pieniężnej – 1.000 dolarów jest Grupa Kapitałowa Trinity Crown. Nagrodę specjalną – 5.000 zł, wyróżnienie dla wyróżniającego się artysty swoja twórczością otrzymał Krzysztof Nowicki.

 

Polski rynek sztuki

 

Kama Zboralska – ekspert rynku sztuki, autorka „Kompasu Młodej Sztuki” i „Kompasu Sztuki”. Prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka stowarzyszenia ZAiKS. Autorka cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach” – pierwszy tom wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, w konkursie na najpiękniejsze książki roku 2003. Autorka albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016) oraz współautorka „Olimpijskich Konkursów Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (PKOI, 2012). Ostatnia publikacja – „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019). Kuratorka Galerii (-1) PKOI. Dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /BEJ/ 14.12.2021