Krzysztof Wojewódzki

Krzysztof Wojewódzki: Dmowski zostaje!

Jako Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz jako mieszkaniec Miasta Stołecznego Warszawy, protestuję przeciwko zamiarom zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na „Rondo Praw Kobiet”!

Pan Trzaskowski i popierający w/wymienionego Radni Rady Miasta St. Warszawy już dosyć krzywdy wyrządzili w Śródmieściu tego Miasta! Zawężają najważniejsze arterie komunikacyjne, co doprowadza do korków nawet na ulicy Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich… Planują przejścia piesze-naziemne, dublujące istniejące na tym Rondzie przejścia podziemne… Czy cofamy się w tym momencie do roku 1969 i epoki Gomułki?… Zamieniają „skwer 5 narożników” na placyk pieszo-jezdny, dostępny tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej i taksówek… Panowie! Wy blokujecie bardzo ważny przejazd przez ten placyk i ulicę Kruczą, który zawsze odciążał ulicę Marszałkowską!

Chyba żaden z Was nie mieszka w Śródmieściu, do którego już niedługo nie będzie można ani wjechać, ani z niego wyjechać…

Czy Pan Trzaskowski przyjeżdża do pracy na rowerze? Czy Wy nie rozumiecie, że planowany przez Was most pieszo-rowerowy będzie kosztował niewiele mniej niż normalny most dla wszystkich pojazdów? Mówicie o pieszych mostach w Paryżu i Londynie… Tylko porównajcie sobie szerokość Wisły w Warszawie z szerokością Sekwany i Tamizy!

Czy nie warto raczej pomyśleć o jeszcze przynajmniej dwóch normalnych, przejezdnych mostach dla Warszawy?

Nie ma ich przecież zbyt dużo. A miejsc parkingowych, to w Warszawie jest, według Was, wystarczająca ilość? Na Żoliborzu nie ma gdzie zaparkować, a pod ziemią, między stacją Metra „Plac Wilsona” a Teatrem Komedia tkwi żelbetowa, podziemna, pusta hala, która mogłaby pomieścić parking na 150 samochodów!

Nakazuje się zaopatrzyć każdą nową inwestycję w środku miasta, w zwiąkszoną ilość miejsc parkingowych lub garażowych – TO AKURAT JEST BARDZO SŁUSZNE. Ale żeby przy tym zwiększać opłaty, w zależności od wielkości tych parkingów i zbliżenia do środka miasta?  Toż przecie w tym momencie zniechęcacie inwestorów do budowania w Śródmieściu! A mało jest jeszcze, do tej pory, w Śródmieściu Warszawy paskudnych, pustych miejsc po zbombardowanych kamienicach?A mało kamienic stoi pustych? Mało takich, które trzeba rozebrać?

Natomiast wasza kuriozalna decyzja związana z RONDEM ROMANA DMOWSKIEGO, nie ma już nic wspólnego, ani z troską o Śródmieście Warszawy, ani z troską o prawa kobiet!

Tak blisko macie od tego Ronda – „Rondo 40-latka”. Mogliście spokojnie właśnie to Rondo, poświęcone fikcyjnej postaci z PRL- owskiego serialu, poświęcić „prawom kobiet”. Ja nie mam nic przeciw uczczeniu „praw kobiet”! Mogliście tak nazwać swoje oczko w głowie – swój ukochany „skwerek 5 narożników”, z którym  wyprawiacie właśnie różne gusła. Mogliście tak nazwać bezimienny, zadrzewiony skwerek na rogu ulicy Wspólnej i Emilii Plater, naprzeciwko Kościoła. I przy okazji spowodować, aby zniknęły z tego skwerka Panie… których praca, wykonywana tam… raczej uwłacza Godności Kobiet…

Można by też zmienić nazwę Placu Defilad, na którym już od dawna żadne defilady się nie odbywają. A stojący na tym placu bardzo wysoki gmach, ciągle nad swym frontowym wejściem ma, wyrzeźbiony w piaskowcu napis – „Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina”. Może by tak Rada Miasta Stołecznego Warszawy zmieniła tę właśnie nazwę?

A jaki związek z „Prawami Kobiet” ma to Rondo? Czy może taki, że przetaczały się w zeszłym roku, przez to Rondo, grupy jakiś Pań, krzyczących niecenzuralne słowa w publicznym miejscu? W obronie Godności Kobiet? A dlaczego akurat „Praw Kobiet”, a nie w obronie Praw Osobników tych kilkunastu, czy kilkudziesięciu Płci, w które niektórzy z Was wierzą, a którzy, na tym Rondzie demonstrowali w nachalny i  wulgarny sposób, swoją odmienność? A tym pokazem tylko zniechęcali do siebie resztę Społeczeństwa.

Postanowiliście, po prostu zrobić na złość wszystkim uczestnikom Marszu Niepodległości…

Na złość wszystkim, którzy pamiętają o Ojcach Naszej Niepodległości… Czy i Plac Marszałka Piłsudskiego chcecie zawładnąć i przywrócić mu starą nazwę – Plac Saski?

Komendant Główny Związku Strzeleckiego „STRZELEC”

Brygadier Krzysztof Wojewódzki


Krzysztof Wojewódzki – mgr inż. architekt, dyplom uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 1979 r. Od 2010 r. Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec”

Agencja Informacyjna, Opinie, 17.12.2021 r.