Centrum Warszawy wychodzi z podziemia

 

Jeszcze w 2021 roku przy rondzie Dmowskiego (zbieg ulic Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich) w Warszawie pojawią się naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Stolica ogłosiła przetarg na wykonawcę przebudowy tego odcinka komunikacyjnego.

 

Rondo Dmowskiego to jedno z najmniej przyjaznych dla pieszych i rowerzystów miejsc w mieście, choć jest wizytówką stolicy. Cała jego organizacja ruchu i infrastruktura sprzyja ruchowi samochodowemu, a piesi muszą korzystać z przejścia podziemnego. Rondo jest bardzo trudne do przebycia dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale za to jednym z najbezpieczniejszym i jednocześnie atrakcyjnym punktem handlowym.

 

7 kwietnia 2021 r. władze miasta ogłosiły start przetargu Zarządu Dróg Miejskich na wykonawcę przebudowy ronda. Oferty można składać do 21 kwietnia 2021 r. Najważniejszą zmianą w projekcie jest wytyczenie wokół ronda czterech naziemnych przejść dla pieszych. Pojawią się na ul Marszałkowskiej na wysokości ul. Widok i ul Nowogrodzkiej oraz na Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Poznańskiej i ul. Parkingowej.

 

Drugą ważną zmianą jest przedłużenie przystanków tramwajowych tak, by były dostępne z poziomu nowych przejść. Ma to ułatwić dotarcie do przystanków osobom z niepełnosprawnościami czy opiekunom dzieci w wózkach. Obecnie do przystanków można się dostać jedynie przez przejście podziemne – schodami lub windami, które często nie działają.

 

Kolejny element projektu to rozbudowa ścieżek rowerowych w okolicy ronda, gdzie są one pourywane. Aby przebyć rondo Dmowskiego z każdej strony, warszawscy rowerzyści muszą albo bardzo nadkładać drogi, albo wjechać na jezdnię razem z autami, czego wielu się obawia. Nowa ścieżka – przecinająca Aleje Jerozolimskie na wysokości Nowogrodzkiej, biegnąca wokół „patelni” przy stacji Metro Centrum i dalej wzdłuż Marszałkowskiej – pozwoli ominąć rondo szybciej.

 

Projekt zakłada też nowe nasadzenia na samym rondzie i w okolicach. Co ważne – w gruncie, nie w donicach. Łącznie to 20.000 roślin, w tym 58 drzew – platanów, dębów i lip.

 

Przebudowa okolic ronda Dmowskiego to część samorządowego projektu Nowe Centrum Warszawy. Docelowo – po przebudowie linii średnicowej, która rozpocznie się w 2023 r. – Rondo ma zostać przekształcone w zwykłe skrzyżowanie. – „Dzięki temu możliwe będą przejścia w bezpośrednim sąsiedztwie ronda.” – Zapowiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

 

„To miejsce jest symbolem niedostępności dla osób, które chcą przemierzać jezdnie Warszawy. Jest to dziedzictwo epoki, w której dominowały samochody i ruch pieszy nie był traktowany jako priorytetowy. – Przypomniał Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.  Nie odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy miasto chce wkrótce bardziej ograniczyć wjazd aut do centrum: „By to zrobić, musimy przeprowadzić badania. Robiliśmy je w zeszłym roku, ale z uwagi na pandemię nie są miarodajne.” – Wyjaśnił Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

 

Agencja Informacyjna gospodarka /MMO/ 10.04.2021