Gwiezdne wojny podbiły świat

„Niech moc będzie z tobą” lub z angielskiego „May the force be with you” to zdanie, które zapewne zna nie tylko każdy fan „Gwiezdnych wojen”, lecz każdy kinoman. Cała opowieść, stworzyła całą alternatywną rzeczywistość, znacznie bogatszą niż Śródziemie wykreowane przez Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Ze względu na podobieństwo słów „force” i „fourth” fani w 2011 roku ogłosili 4 maja światowym dniem „Gwiezdnych Wojen / Star Wars”, serii filmów stworzonych przez George Lucasa.

„Nowa Nadzieja” (wtedy zatytułowana po prostu „Gwiezdne Wojny”), pierwszy z filmów w serii, zadebiutował w 1977 roku, również w maju (dokładnie 25 maja, do Polski trafił dopiero dwa lata później).

Wszystkie kolejne części filmowej sagi „Gwiezdne wojny” także debiutowały w tym miesiącu, a z tradycją zerwało dopiero „Przebudzenie Mocy”, które swoją premierę miało 14 grudnia.

Sukcesu marki nie spodziewał się sam George Lucas, a film przy budżecie o wysokości 11.000.000 dolarów zarobił według danych z Box Office aż 775.398.000 dolarów i szybko stał się kulturowym fenomenem, co pozwoliło Georgowi Lucasowi na zrealizowanie kolejnych części i dokończenie historii.

W przypadku kolejnych części „Gwiezdnych wojen” George Lucas, ze względu na wiele innych ról w produkcji, pisanie scenariusza zlecił Lawrence’owi Kasdanowi oraz pisarce Leigh Brackett, a reżyserię Irvinowi Kershnerowi, swojemu byłemu nauczycielowi z USC School of Cinematic Arts. Tak oto, 17 maja 1980, światło dzienne ujrzał epizod II (obecnie V), zatytułowany „Imperium Kontraatakuje”. Trzy lata później, 25 maja, zadebiutowała ostatnia część oryginalnej trylogii „Powrót Jedi” (obecnie epizod VI), którą z kolei wyreżyserował Richard Marquand na podstawie scenariusza Geoge’a Lucasa i Lawrence’a Kasdana.

Na kolejne filmy sagi trzeba było czekać aż do 1999 roku, kiedy swoją premierę miało „Mroczne Widmo” (epizod I).

Następna część nowej trylogii, „Atak Klonów” (epizod II), ukazała się w 2002 roku; zakończenie historii młodego Anakina Skywalkera miało miejsce natomiast w roku 2005 za sprawą części zatytułowanej „Zemsta Sithów” (epizod III). Wszystkie produkcje z tej trylogii „Gwiezdnych wojen” wyreżyserował i napisał scenariusze George Lucas.

W 2012 roku George Lucas sprzedał prawa do marki The Walt Disney Company.

Trzy lata później ukazała się długo oczekiwana kontynuacja zatytułowana „Przebudzenie Mocy” w reżyserii Jeffrey’a Jacoba Abramsa. Kolejne epizody, „Ostatni Jedi” i „Skywalker. Odrodzenie” w kinach debiutowały odpowiednio w 2017 i 2019 roku.

Pod egidą Disneya powstały również dwa filmy nienależące do głównej sagi „Gwiezdne wojny / Star Wars” – „Łotr 1” oraz „Han Solo”. W produkcji znajdują się już kolejne widowiska, w tym między innymi jedno w reżyserii nagrodzonego Oscarem Taikiego Waititiego.

Ponadto seria zainspirowała wiele książek, wśród których znajduje się między innymi trylogia Timothy’ego Zahna, oraz komiksów, gier, seriali aktorskich i animowanych. „Gwiezdne Wojny / Star Wars” znajdują się na 5 miejscu najbardziej dochodowych marek w historii z przychodami szacowanymi na około 69.000.000.000 dolarów.

Agencja Informacyjna, Kultura (MSW) 7.04.2021