Superksiężyc budzi respekt

Raz na jakiś czas Księżyc ma szansę zmienić się w superbohatera. Tak można sądzić spotykając się z nazwą jego wyjątkowych pełni. W 2021 roku ziemski satelita przeobrazi się w Superksiężyc już 27 kwietnia (wtorek).

Superksiężyc występuje, gdy Księżyc w pełni znajdzie się w perygeum – fragmencie orbity, który jest umiejscowiony najbliżej Ziemi. Jak podaje National Geographic, podczas takiego wydarzenia nasz satelita może być o 14 proc. większy i aż o 30 proc. jaśniejszy niż podczas regularnej pełni. Do oglądania Superksiężyca nie potrzeba specjalnych sprzętów ani nawet lornetki – wystarczy spojrzeć w niebo.

Największy Superksiężyc dopiero przed nami – będzie można oglądać go w 2034.

Do tej pory najbardziej spektakularny Superksiężyc można było zobaczyć w roku 2016. Prawie sto lat wcześniej – w roku 1912 – wystąpiła jeszcze większa pełnia, zbliżając się o 100 kilometrów bliżej do Ziemi.

Mimo że udowodniono wpływ Księżyca na wielkość fal w oceanie, jego działanie na człowieka pozostało niezbadane.

Wciąż jednak można spotkać się z opiniami na temat bezsenności podczas pełni. Dr Dariusz Kajewski, członek Zakładu Fizyki Ferroelektryków UŚ, wyjaśnia to w ten sposób:

“Niektórzy ludzie twierdzą, że czują się gorzej w trakcie pełni, gorzej śpią. Może być to spowodowane tym, że jest po prostu jaśniej”.

https://agencja-informacyjna.com/kultura/rozpoczal-sie-wlasnie-5779-rok/

Na cyklu księżycowym oparty jest kalendarz żydowski, zwany też kalendarzem hebrajskim.

W kalendarzu tym rok składa się z dwunastu miesięcy (hebr. chodaszim) liczących po 29 lub 30 dni, które rozpoczynają się od nowiu księżyca. Aby zniwelować różnice w stosunku do kalendarza słonecznego wprowadza się dodatkowego, trzynastego miesiąca, który pojawia się co dwa lub trzy lata. Według kalendarza hebrajskiego obecnie mamy rok 5781 (kwiecień 2021), a nowy rok żydowski zaczyna się we wrześniu – to święto Rosz Haszana.

W czasach biblijnych bramy dziedzińca świątynnego były otwierane na początku każdego miesiąca, czyli w nowiu.

Składane były wtedy ofiary całopalne, świętowano, ucztowano i powstrzymywano się od pracy. Pierwszego dnia nowego miesiąca nie wolno było pościć, ani śpiewać pieśni żałobnych. Na przestrzeni wieków nów tracił na znaczeniu jako święto, zwłaszcza wśród świeckich Żydów. Jednak nów księżyca dla wielu Żydów to nadal ważny dzień. Tradycję wieczornych uczt w nowiu, w skład których wchodziły ryby, mięsa i piwo podtrzymują wciąż chasydzi.

W wielu żydowskich domach nów – pierwszy dzień księżycowego miesiąca jest to dzisiaj święto kobiet, które wtedy odpoczywają od codziennych obowiązków. Żydówki mają więc dwanaście (a czasem trzynaście) Dni Kobiet w roku.

Księżyc nie przestaje fascynować naukowców.

Grupa Leonardo podpisała niedawno umowę o wartości 31,5 mln euro z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na budowę Prospect, pokładowego wiertła i miniaturowego laboratorium dla lądownika Luna-27, będącego wspólną misją ESA i Roscosmos, ze wsparciem włoskiej oraz brytyjskiej agencji kosmicznej. W ramach misję prowadzone będą poszukiwania lodu wodnego, substancji lotnych oraz innych związków chemicznych pod powierzchnią Księżyca w regionie bieguna południowego, gdzie panują ekstremalnie niskie temperatury (do -150 °C).

Prospect składa się z dwóch elementów: robotycznego wiertła (ProSEED) oraz miniaturowego laboratorium z zestawem instrumentów naukowych (ProSPA). Ten złożony system wwierci się w glebę Księżyca na głębokość do jednego metra pobierając próbki materiału i przekazując je do różnych pokładowych instrumentów naukowych w celu przeprowadzenia analizy. Prospect obejmuje współpracę z brytyjskim Open University, który jest liderem konsorcjum odpowiedzialnego za laboratorium naukowe ProSPA. Nowe wyniki naukowe, które zostaną uzyskane dzięki Prospect autorstwa Leonardo, dostarczą cennych zasobów, które utorują drogę dla przyszłych misji eksploracji Księżyca.

Chociaż wpływ Księżyca na człowieka nie został całkowicie udowodniony, wielu ludzi wciąż zwraca uwagę na jego fazy.

Przesądy mówią, że włosy podcięte podczas pełni będą rosły szybciej. Nów z kolei to świetny dzień na manifestacje i ustanowienie nowych celów.

Pełnia księżyca jest ważna również dla współczesnych czarownic.

“Magia księżycowa w najprostszym ujęciu polega na odprawianiu stosownych rytuałów podczas odpowiednich faz księżyca, najczęściej podczas pełni, ponieważ wierzy się, że wtedy energia Księżyca jest największa (najpełniejsza).” – Wyjaśnia Maja Krysztofiak w pracy na temat księżycowej magii. W związku z powyższym Superksiężyc jest szczególnie ważny dla każdej praktykującej czarownicy (wyznawczyni pogańskiej religii wicca). Wiedźmy wykorzystują jego energię m. in. poprzez tworzenie specjalnej wody księżycowej, czy rzucanie ważnych zaklęć Jednak wcale nie trzeba być czarownicą, aby skorzystać z magii Superksiężyca – na przykład oglądając go na niebie. Na pewno jego wzejście może stanowić idealny pretekst, aby wreszcie wybrać się do fryzjera. A kto takich usług nie potrzebuje może w tym czasie obejrzeć jakiś film związany z satelitą Ziemi – np. „Magia w blasku księżyca” Woody’ego Allena.

Agencja Informacyjna Kultura  /LUP, EST/ Malwina Lupa, EST, 10.04.2021

Zdjęcie autorstwa Bruno Scramgnon z Pexels