Konferencja “Cyber Free Speech Summit Warsaw 2021”

Media Grupy Wolnego Słowa we współpracy z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zorganizowały konferencję  pt. “Cyber Free Speech Summit Warsaw 2021”. W trakcie dyskusji przedstawiono zagrożenia dla wolności słowa oraz konserwatywnych poglądów jakie niosą z sobą media społecznościowe. W konferencji udział wzięło międzynarodowe grono ekspertów ze świata nauki oraz mediów. 

Konferencja podzielona została na dwa panele dyskusyjne. W pierwszym udział wzięli:  Michał Rachoń – dziennikarz TVP Info oraz moderator spotkania, Dr Jake Jacobs – historyk, komentator radiowy, President of Politically Incorrect Institution z Stanów Zjednoczonych Ameryki,  Eduardo Gagliardi – pisarz, publicysta, komentator telewizyjny z Włoch, Tomasz Łysiak – publicysta Nowego Państwa, Gazety Polskiej i portalu Niezalezna.pl oraz Maciej Kożuszek – publicysta Gazety Polskiej i Telewizji Republika.

Dyskusje poprzedziło wystąpienie prof. Ryszarda Legutko – eurodeputowanego Prawa i Sprawiedliwości, należącego do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, który przyznał, że wolność słowa od jakiegoś czasu jest w coraz gorszej sytuacji.

– „Przed trzema, czterema dekadami można było powiedzieć więcej niż teraz. Jest to paradoks zważywszy na to, że wszystkie rządy i instytucje konsekwentnie twierdzą, iż są zdeterminowane do obrony zasad wolnego słowa” – zauważył Ryszard Legutko.

Polityk ocenił, że za obecnym osłabieniem wolności słowa stoi fakt, że społeczeństwa i polityka zachodu  coraz mocniej skupiają się wokół jednej  lewicowej ideologii tracąc po drodze własną tożsamość:

„Gdy partie konserwatywne i ruchy konserwatywne w świecie zachodnim skapitulowały, pojawił się ideologiczny monopol. Gdzie jest monopol tam wolność słowa jest ofiarą”.

To o czym mówił eurodeputowany widać dobrze na przykładzie lewicy, która jest za wolnością słowa, ale na swoich warunkach czyli osób LGBTQ+ krytykować nie wolno, ale obśmiewanie chrześcijan i ich wartości jest ok.

Ryszard Legutko dodał też, że  to „neomarksizm włada teraz umysłami na Zachodzie” i to neomarksiści mówią, że pewne grupy zasługują na pewne przywileje.

Ten fragment wypowiedzi Ryszarda Legutko idealnie obrazują zarówno amerykańskie ruchy na rzecz osób LGBTQ+  i ich działania jak i ubiegłoroczny ruch Black Livess Matter, który spowodował wzrost nienawiści do  osób rasy białej.

Michał Rachoń  zadał pytanie o to „kto ma władzę, żeby kontrolować wolność słowa w mediach społecznościowych”?

Odpowiedział  na nie Jake Jacobs – historyk, komentator radiowy, President of Politically Incorrect Institution ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, który nazwał sprawę blokad kont Prezydenta Trumpa zmową partii Demokratycznej i amerykańskich hipsterów z Doliny Krzemowej, którzy chcą wspólnie zniszczyć wolność słowa. Zwrócił on również uwagę na swoistą dwulicowość przedstawicieli gigantów technologicznych jaką wykazali się w trakcie przesłuchań w Senacie:

„Z jednej strony mówili o otwartej możliwości wymiany myśli i poglądów, mówili o tym jaki wspaniały jest internet, natomiast to były deklaracje publiczne. Prywatnie  przyczyniają się do narzucania cenzury, która ogranicza wolność słowa” – zwrócił uwagę ekspert.

Eduardo Gagliardi – pisarz, publicysta, komentator telewizyjny z Włoch odpowiedział na pytanie prowadzącego dotyczące kwestii tego kto sto  za ograniczaniem wolności słowa w cyberprzestrzeni? Ekspert stwierdził, że: „to jest kwestia polityczna, która ma także kontekst biznesowy”. Dodał on również, że jest pewien tego, że tym ludziom nie zależy na budowie systemu demokratycznego opartego o wolność wyrażania opinii.

Tomasz Łysiak –  publicysta Nowego Państwa, Gazety Polskiej i portalu Niezalezna.pl, stwierdził na wstępie, że wolność słowa jest ogromnym wyzwaniem zarówno w kontekście tego co dzieje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki jak i tego co działo i dzieje się w Polsce  oraz na całym świecie. Następnie przedstawił on historię Polski i jej walki o wolność rozpoczynając od czasów kiedy przez 123 lata polskie państwo było wymazane z map świata, poprzez wojnę polsko- bolszewicką, II wojnę światową na komunizmie kończąc. Na koniec dodał on, że nie można biernie stać i czekać co się wydarzy tylko pracować nad odzyskaniem wolności słowa. Jako przykład podał powstanie polskiego portalu Albicla:

„Nie przypadkiem Albicla powstała w Polsce, ojczyźnie wolności” – podsumował Tomasz Łysiak –  publicysta Nowego Państwa, Gazety Polskiej i portalu Niezalezna.pl.

Maciej Kożuszek – publicysta Gazety Polskiej i Telewizji Republika zwrócił w pierwszej kolejności uwagę na fakt, że wszystkie te wielkie korporacje opierają swe działania na algorytmach, które dla nas wciąż stanowią nie lada zagadkę.

Dodał też, że nasza zgoda by portale mogły kontrolować nasze życie zarówno prywatne jak i publiczne niesie z sobą duże ryzyko. Ekspert odniósł się również do deklaracji  dot. „stworzenia bezpiecznej przyszłości” jaką składają media społecznościowe oraz idącej za tym hipokryzji. Jak zaznaczył Maciej Kożuszek deklaracje takie pojawiają się głównie w momencie gdy na portalach społecznościowych promowane są wartości konserwatywne, natomiast  wszelkie zachowania patologiczne (póki nie mają związku z rasizmem etc.) nie są eliminowane.

Gośćmi drugiego panelu zostali: Michał Rachoń – dziennikarz TVP Info oraz moderator spotkania, Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny Gazeta Polska i Gazeta Polska Codziennie, Prezes TV Republika; Andrew Torba – Prezes Gab.com oraz Iwo Bender – publicysta, EWETN Polska.

Pierwszym prelegentem, który zabrał głos został  Andrew Torba – Prezes Gab.com, który na wstępie zaznaczył, że najskuteczniejszą formą walki z gigantami technologicznymi  jest stworzenie własnych platform takich jak np. Gab.com.

„Jeżeli rząd chce wpłynąć na Dolinę Krzemową to nie publikujmy wiadomości oficjalnych, agend rządowych na tych serwisach. Atakujemy Facebooka czy Twittera nie publikując tam treści” – zaznaczył Andrew Torba – Prezes Gab.com.

„Jeżeli rząd chce wpłynąć na Dolinę Krzemową to nie publikujmy wiadomości oficjalnych, agend rządowych na tych serwisach. Atakujemy Facebooka czy Twittera nie publikując tam treści” – zaznaczył Andrew Torba – Prezes Gab.com.

Dodał on również, że takie platformy powstają na całym świecie w tym np. w Indiach. Na koniec opowiedział on o modelu biznesowym oraz o tym co wyróżnia platformę Gab.com od platform typu Facebook, Twitter itd.

Iwo Bender – publicysta, EWETN Polska zaznaczył że są dwa sposoby walki z gigantami technologicznymi. Jednym z nich jest  właśnie metoda konkurencji z którą obecnie musi się mierzyć portal Marka Zuckerberga:

„Facebook wyraźnie traci swoje udziały zwłaszcza wśród młodych, ponieważ przechodzą oni do innych platform” – zaznaczył Iwo Bender.

Drugim sposobem są przepisy regulujące działalność platform społecznościowych. Przytoczył on przykład art. 230 amerykańskiej ustawy o mediach, który chroni przedstawicieli portali społecznościowych przed procesami sądowymi dotyczącymi publikowanych tam treści. Mając to na uwadze Iwo Bender – publicysta, EWETN Polska zaznaczył, że kolejną bardzo ważną kwestią jaką należy zrobić jest określenie jak ma wyglądać  komunikacja na platformie i do czego ma ona  służyć.

Wystąpienie Tomasza Sakiewicza – redaktora naczelnego Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie poświęcone było powstaniu portalu Albicla.com.

Jak powiedział Tomasz Sakiewicz tłem dla powstania portalu były wydarzenia sprzed trzech lat kiedy zauważono cięcie zasięgów mediów konserwatywnych na Facebooku. Dodatkową motywacją była  blokada Twitterowego konta redaktora naczelnego Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie (w październiku 2020, która trwała przez sześć tygodni i zakończyła się 2 dni po wyborach w USA) oraz późniejsza blokada kont  Donalda Trumpa.  Portal Albicla.com pierwotnie przeznaczony był dla członków Klubów Gazety Polskiej jednak z czasem otwarto go dla osób z zewnątrz. –

„To nie jest konkurencja, to nie jest alternatywa to jest wsparcie dla wolności słowa” – zaznaczył Tomasz Sakiewicz –  redaktor naczelny Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie.

Cała konferencja „Cyber Free Speech Summit Warsaw 2021” dostępna jest pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=ML1IRhhCWb4

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /WAC/ 28.03.2021