Andrea Bocelli i jego Koncert Wielkanocny w TVP

W Niedzielę Wielkanocną, 4 kwietnia 2021 roku, Telewizja Polska emituje wyjątkowe wydarzenie muzyczne „Cud Życia – Koncert Wielkanocny”, w wykonaniu Andrei Bocellego – artysty światowej sławy. Andrea Bocelli to genialny włoski śpiewak, tenor, kompozytor, autor piosenek, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Podczas świątecznego koncertu wystąpi także wspólnie z synem – Matteo Bocellim.

Andrea Bocelli – włoski tenor i wokalista, jeden z najlepiej sprzedających się śpiewaków na świecie – odwiedził Polskę w pierwszej połowie marca 2021 roku.

Artysta nie po raz pierwszy zaśpiewał w Polsce i nie kryje, że lubi tu wracać. Andrea Bocelli podkreślił kiedyś:

„Doceniam wyjątkową kulturę i historię oraz ludzką życzliwość z jaką jestem zawsze w Polsce przyjmowany. Dostrzegam więź, która powraca przy każdym koncercie. Czuję się szczególnie związany z Polską – ojczyzną Jana Pawła II. Jestem dumny za każdym razem, kiedy do was wracam.”

Światowej sławy włoski śpiewak tym razem przeleciał na zaproszenie Telewizji Polskiej, by nagrać koncert „Cud życia”.

Widowisko „Cud życia – Koncert Wielkanocny” nagrane zostało w budynku Ufficio Primo w Warszawie. Telewizja Polska wyemituje nagranie w Niedzielę Wielkanocną 2021 roku.

Andrea Bocelli zaprezentuje widzom Telewizji Polskiej utwory ze swojej najnowszej płyty „Believe” z 2020 roku, której treści nawiązują do najważniejszych wartości, jakimi są wiara, rodzina oraz ludzkie życie. Krążek „Believe” powstawał w czasie pandemii i stanowi zbiór kojącej, ciepłej, niezwykle emocjonalnej muzyki, która w obecnych czasach daje słuchaczom mnóstwo pocieszenia.

„Ta płyta powstała rzeczywiście w trudnym czasie, dla wielu osób niestety bardzo bolesnym. Jest więc efektem tych miesięcy niepewności, które każdy z nas przeżywał w sposób tak bardzo odmienny od życia, do którego byliśmy przyzwyczajeni.” – Zaznaczył Andrea Bocelli.

Płyta „Belive” została współprodukowana przez amerykańskiego kompozytora i dyrygenta Stevena Mercurio oraz angielskiego producenta muzycznego Haydna Bendalla. Andrea Bocelli wykonuje duety z amerykańską piosenkarką bluegrassową Alison Krauss oraz z Cecilią Bartoli – włoską mezzosopranistką koloraturową.

Na płycie „Believe” można też usłyszeć kompozycję wieloletniego współpracownika Andrea Bocelli’ego Ennio Morricone – nieżyjącego już słynnego włoskiego kompozytora, twórcy muzyki filmowej. Na płycie “Believe” znalazł się również utwór “Gratia Plena”, zamykający ścieżkę dźwiękową cenionego przez krytyków filmu “Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo z 2020 roku.

Widzowie Telewizji Polskiej, w trakcie oglądania widowiska „Cud życia – Koncert Wielkanocny”, oprócz kompozycji z płyty „Believe”, usłyszą też utwory, dzięki którym Andrea Bocelli zdobył międzynarodową sławę.

Nie zabraknie więc: „Time To Say Goodbye”, czy „Perfect Symphony”, którą Andrea Bocelli wykona wspólnie z synem Matteo Bocellim. Syn talent wokalny odziedziczył po ojcu. “Jeśli ludzie będą chcieli abym został tenorem to zostanę!” – Powiedział kiedyś w jednym z wywiadów dla włoskiej prasy Matteo Bocelii.

Andrea Bocelli koncert nagrał wspólnie z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz zespołem wokalnym Warszawskiej Opery Kameralnej, pod batutą Carlo Berniniego.

Jak zapewnia Centrum Informacji Telewizji Polskiej: „Urzekający głos maestro Andrei Bocellego, jego wrażliwość i otwartość artystyczna sprawią, że koncert ten dostarczy widzom Telewizji Polskiej wielu niezapomnianych wzruszeń. Ten światowej sławy artysta udowadnia, że życie jest prawdziwym cudem, a podarowany mu talent potrafił doskonale wykorzystać.”

Andrea Bocelli urodził w 22 września 1958 roku w Lajatico – niewielkiej wiosce w Toskanii we Włoszech.

Miał wrodzoną jaskrę. Na lewe oko nie widział w ogóle, w prawym rozróżniał kontury, a do tego odczuwał silny ból oczu. Jedyną metodą złagodzenia dolegliwości była muzyka klasyczna. Andrea Bocelli od najmłodszych lat wykazywał bowiem talent muzyczny. Uczył się gry na fortepianie, flecie i saksofonie. Chłopiec całkowicie stracił wzrok gdy miał zaledwie 12 lat.

Andrea Bocelli opowiadał o tej tragedii:

“Byłem zawsze żywotny i niepohamowany. Oprócz muzyki uwielbiałem piłkę nożną. Miałem 12 lat, gdy w czasie meczu piłka uderzyła mnie w prawe oko, to, przez które mogłem dostrzec światło. Dostałem wylewu i całkowicie straciłem wzrok. Próbowali mnie operować, przystawiali pijawki, nic nie pomogło.”

Pomimo wszystko Andrea Bocelli pielęgnował swoja miłość i talent do muzyki. W młodym wieku wygrywał lokalne konkursy piosenki. To mu nie wystarczało, bo marzył by śpiewać zawodowo. Rodzice nakłonili go jednak by ukończył prawo w Pizie, co miało zagwarantować mu dobry zawód. Odbywał praktykę adwokacką, a by dorobić pierwsze koncerty dawał w muzycznych barach w Pizie.

Andrea Bocelli swój pierwszy ślub wziął w 1992 roku z Enricą Cenzatti. Również w 1992 roku słynny włoski piosenkarz Zuccherro, przygotowując się do występu z uznawanym włoskim śpiewakiem operowym Lucianem Pavarottim, namówił Anrea Bocelli’ego do wspólnego występu. Luciano Pavarotti był nim tak zachwycony, że potem wiele razy występowali w duecie.

W 2002 roku Andrea Bocelli rozstał się ze swoją małżonką. Drugą żonę – Veronicę Berti. Poślubił w 2014 roku, po 12 latach związku.

„Veronica i ja pobraliśmy się po długiej wspólnej podróży: walczyliśmy razem i żyliśmy razem 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i wciąż mamy to samo pragnienie wzajemnego wspierania się każdego dnia.” – Mówił o żonie.

Obecnie tenor wiedzie spokojne życie i cieszy się czasem spędzonym z rodziną. Ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa i córkę z drugiego.

Andrea Bocelli razem z żoną Veronicą Berti prowadzi fundację charytatywną, pod nazwą Andrea Bocelli Foundation, której misją jest pomoc ludziom dotkniętym ubóstwem, analfabetyzmem, chorobami albo wykluczeniem społecznym. “Niesamowite życie, które otrzymaliśmy, daje nam przywilej, aby zaoferować mniej uprzywilejowanym i słabszym większe możliwości. Chcemy przyczynić się do budowania lepszego świata.” Stwierdziło małżeństwo.

Kariera Andrea Bocellego też jest niesamowita.

To artysta kompletny, który został autorem ośmiu oper, mający w swojej dyskografii trzynaście albumów studyjnych. Doceniony przez samego Luciano Pavarottiego. Zdobywca najbardziej prestiżowych nagród świata muzycznego, w tym Złotego Globu, World Music Awards, Brit Awards. Andrea Bocelli nominowany był też do nagród Emmy, Grammy i Latin Grammy Awards. „Śpiew zapewnia prawdziwe poczucie beztroski. Jeśli śpiewam, gdy jestem sam, czuję się wspaniale. To jest wolność.” Podkreślił Andrea Bocelli.

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 26.03.2021