IoT zapewni zdalny odczyt wodomierzy we Wrocławiu

 

Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji już wkrótce otrzyma dane, dotyczące zużycie wody, bez konieczności wysyłania w teren pracowników i angażowania klientów. Stanie się tak dzięki systemowi zdalnego odczytu wodomierzy, tworzonemu dla przedsiębiorstwa.

 

Budowany przez Emitel, system zdalnego odczytu wodomierzy obejmie cały Wrocław. Na licznikach wody odbiorców zainstalowane zostaną specjalne urządzenia, które umożliwią bezprzewodową komunikację. Dzięki temu systemowi zdalnego odczytu wodomierzy będzie można efektywnie zarządzać przepływem wody, co jest ogromnie istotne i przekłada się na realne oszczędności.

 

Andrzej J. Kozłowski: Emitel oferuje rozwiązania Inteligentnych Miast

 

To jeden z największych miejskich projektów Internetu Rzeczy (IoT) w Polsce, który docelowo obejmować będzie nawet ponad 70.000 liczników. Wdrażane rozwiązania zapewnią także rozszerzoną łączność z urządzeniami umieszczonymi w trudno dostępnych lokalizacjach, takich jak głębokie studnie czy piwnice. Do realizacji projektu sieci Emitel stosuje technologię LoRaWAN, która już wcześniej z powodzeniem była wykorzystywana przez przedsiębiorstwo przy wdrożeniach IoT w innych miastach.

 

Emitel otrzymał certyfikat Świadomy Wybór „Newsweeka” 2021, w kategorii Zmieniamy świat na lepsze, właśnie za ten system zdalnego odczytu wodomierzy. To nowa kategoria wyróżnień redakcji – B2B, czyli business to business (transakcje między przedsiębiorstwami). Jest ona przeznaczona dla organizacji, które choć nie zawsze świadczą usługi indywidualnym klientom, to wpływają na jakość ich życia. W uzasadnieniu nadania certyfikatu kapituła wskazała, że stworzony przez Emitel system zdalnego odczytywania wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacyjnego we Wrocławiu jest „technologią przyszłości w praktyce”.

 

„System zdalnego odczytu wodomierzy wdrażany, we Wrocławiu, przez Emitel, był projektowany specjalnie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacyjnego, ponieważ właśnie w ten sposób podchodzimy do projektów z zakresu Internetu Rzeczy. Bazując na własnym know-how oraz bogatym doświadczeniu w budowie rozwiązań Smart Cities jesteśmy w stanie szybko przygotować optymalne rozwiązanie.” – Komentował Maciej Staszak – wiceprezes zarządu i dyrektor sprzedaży Emitel.

 

Transformacja cyfrowa jako wyzwanie

 

Emitel jest wiodącym, w Polsce, operatorem radiodyfuzji i radiotelekomunikacji. Od ponad 50 lat dzięki Spółce sygnały telewizji mogą być odbierane we wszystkich polskich domach – na początku analogowo, a od 2013 r cyfrowo. Emitel świadczący także inne usługi telekomunikacyjne, projektuje i wdraża rozwiązania inteligentnych miast, w oparciu o rozwiązania IoT. Realizuje usługi na rzecz wielu naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych oraz operatorów komórkowych. Przedsiębiorstwo zbudowało np. m. in.: platformę telewizji IPTV dla Orange. Emitel pracuje nad cyfryzacją radia, projektuje i instaluje najnowocześniejsze systemy łączności bezprzewodowej, uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włączamy się w prace nad siecią 5G.

 

Emitel na bazie ponad pól wieku doświadczeń zajmuje się radiodyfuzją naziemną. Posiada ponad 350 obiektów nadawczych, stanowiących sieć na terenie całej Polski, z czego 60 to obiekty nadawcze dużej mocy. Emitel wynajmuje też swoje wieże i obiekty różnym operatorom. Oprócz tego Spółka zajmuje się utrzymaniem i budową systemów radiowych sieci telefonii komórkowej. Eksploatuje też szkieletową sieć łączy radiowych w systemie PDH lub SDH w zależności od roku budowy obiektu. Od 2013 r. właścicielem Emitela jest amerykański fundusz Alinda Capital Partners.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/07.11.2021