Grupa Électricité de France (EDF), jeden z głównych graczy w dziedzinie transformacji energetycznej, potwierdził swoje zaangażowanie we wspieranie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zawierając umowy o współpracy z 5. polskimi przedsiębiorstwami podczas piątego Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego, który odbył się w Ołtarzewie.
Podczas Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego, zorganizowanego w podwarszawskim Ołtarzewie, Grupa Électricité de France (EDF) podpisała 5 nowych umów o współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, potwierdzając tym samym swoją determinację by zostać wybranym na strategicznego partnera do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).
Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem JE Ambasadora Francji w Polsce Frédérica Billeta, we współpracy z Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) i Groupement des Industriels Français de l’Energie Nucléaire (GIFEN – Stowarzyszenie francuskich przemysłowców energetyki jądrowej, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jego celem było wsparcie współpracy pomiędzy polskimi i francuskimi przedsiębiorstwami, w ramach wstępnej oferty EDF na budowę w Polsce od 4 do 6 reaktorów EPR (Europejski Reaktor Ciśnieniowy, ang. European Pressurized Reactor – reaktor wodno-ciśnieniowy (PWR) trzeciej generacji, zaprojektowany i rozwijany głównie przez koncerny Framatome (obecnie Areva) i Électricité de France (EDF) we Republice Francuskiej oraz Siemens AG w Republice Federalnej Niemiec.
W Polsko-Francuskim Dniu Przemysłu Jądrowego, zorganizowanym w podwarszawskim Ołtarzewie, wzięło udział blisko 200 uczestników, reprezentujących ponad 90 przedsiębiorstw, co stanowi poważny sukces, umożliwiając liczne spotkania biznesowe w celu przyspieszenia rozwoju współpracy w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji reaktorów jądrowych typu EPR w Polsce i potencjalnie na całym świecie.
Przy tej okazji Grupa Électricité de France (EDF) zawarła nowe umowy o współpracy z pięcioma polskimi przedsiębiorstwami – Polimex Mostostal, Sefako, Telefonika Kable, Uniserv i ZRE Katowice – potwierdzając tym samym ich wstępną kwalifikację do udziału w potencjalnych programach Europejskiego Reaktora Ciśnieniowego. Podpisane zostały również umowy o współpracy pomiędzy Bouygues Travaux Publics, a Budimex oraz pomiędzy Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) i Groupement des Industriels Français de l’Energie Nucléaire (GIFEN). Umowy te są kolejnymi po podpisanych we Francji w grudniu 2021 r. pięciu porozumieniach o współpracy z przedsiębiorstwami Zarmen, Rafako, Dominium, Egis Polska i EPG.
„Grupa Électricité de France (EDF) jest zaangażowana we współpracę z polskim łańcuchem dostaw, w celu zapewnienia sukcesu projektów Europejskiego Reaktora Ciśnieniowego w Polsce i w Europie. Ambicje korporacji w Polsce są bardzo jasne i zawsze były takie same: chcemy dostarczyć zintegrowaną ofertę, opartą na europejskiej technologii i europejskim łańcuchu dostaw, aby przyczynić się do niezależności energetycznej Rzeczpospolitej Polskiej, bezpieczeństwa dostaw i transformacji energetycznej.” – Tłumaczył Vakisasai Ramany – starszy wiceprezes EDF, odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój energetyki jądrowej.
Thierry Deschaux – dyrektor generalny przedstawicielstwa EDF w Polsce, dodał: – „Współpraca pomiędzy polskimi i francuskimi przedsiębiorstwami przy projektach Europejskiego Reaktora Ciśnieniowego w Polsce, systematycznie budowana od lat, przez Grupa Électricité de France, umożliwi znaczącą zmianę i zwiększenie możliwości polskiego przemysłu. Już 66 polskich przedsiębiorstw zostało wstępnie zakwalifikowanych przez EDF. Teraz umacniamy naszą strategię lokalizacji w Polsce i jesteśmy przekonani, że do końca 2022 roku uda nam się zwiększyć tę liczbę do ponad 100.
W dniu 13 października 2021 r. Grupa Électricité de France złożyła rządowi polskiemu wstępną niewiążącą ofertę EPC (engineering, procurement, construction) na budowę w Rzeczpospolitej Polskiej czterech do sześciu reaktorów EPR, reprezentujących odpowiednio całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GW, w dwóch do trzech lokalizacjach. Ta wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja elektrowni, organizacja przemysłowa, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, szacunkowy kosztorys i harmonogram.
Agencja Informacyjna, /KAM/ 29.06.2022