Fenomen Concrete words

 

W „Europejską Noc Muzeów” w Galerii Centrum Promocji Kultury została otwarta nowa, bezprecedensowa wystawa „Concrete words”, z najnowszymi pracami poezji konkretnej, których twórca jest Juliusz Erazm Bolek, laureat m. in. nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Krytycy sztuki, którzy znają wcześniejsze dokonania autora oraz obecne, uważają że mimo, że praktycznie nie ma żadnej konkurencji i tak w znaczący podnosi „poprzeczkę”.

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

Konkretna poezja to kierunek poezji eksperymentalnej, bazujący na wizualnym wykorzystywaniu znaków typograficznych. Jest bardzo intrygująca forma. Znaczące osiągnięcia na tym polu odnosi Juliusz Erazm Bolek. W sierpniu 2022 r. przedstawił swoje nowe dokonanania na ekspozycji „Monochrome” w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Później w październiku, tego samego roku, w Wilnie – stolicy Republiki Litewskiej, otworzył wystawa „Differentia specifica”. W marcu 2023 r., z okazji Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, Juliusz Erazm Bolek dokonał spektakularnej prezentacji poezji konkretnej na ekspozycji „Explicite”, przy schodach ruchomych, pod Domem Literatury w Warszawie.

Teraz Galeria Centrum Promocji Kultury Praga-Południe m. st. Warszawy przedstawia na wystawie „Concrete words” eksponuje zupełnie nowe, odkrywcze prace poezji konkretnej Juliusza Erazma Bolka. To już druga wystawa tego artysty w tym miejscu. Pierwsza ekspozycja „Litery i symbole” miała miejsce w 2017 r. Dystans sześciu lat dobitnie pokazuje ogromny rozwój artystyczny Juliusza Erazma Bolka.

Andrzej S. Grabowski: Juliusz Erazm Bolek – twórca wielowymiarowy

Genialne pomysły i fenomenalne wykorzystanie formy, przez Juliusza Erazma Bolka, w pracach poezji konkretnej, szokują, zastanawiają i prowokują do nowych przemyśleń. Najważniejszą pracą jest „Help”, której Marcin Kokoszko – kurator wystawy „Concrete words” poświęcił najwięcej uwagi w swoim tekście krocznym, opublikowanym w katalogu, towarzyszącym wystawie.

„Słowo „help” – po polsku „pomoc” było w sztuce wykorzystywane od dawna i do tego tak eksploatowane, że trudno sobie wyobrazić, że jeszcze przy pomocy tego słowa można coś nowego dodać.” – Przypomina Marcin Kokoszko – kurator wystawy. – „Juliusz Erazm Bolek wielokrotnie zmultiplikował słowo „help”, co oczywiście wydaje się trywialne. Żyjemy jednak w świecie, gdzie miliardy ludzi oczekują i potrzebują przecież pomocy. To błaganie staje się tak powszechne, że przypomina bardziej szum, w którym trudno wyłuskać jakąś konkretną prośbę. O tym właśnie opowiada praca „Help”. Juliusz Erazm Bolek, dramat braku pomocy, w sposób najbardziej dojmujący ukazała w tej pracy. Jest to chyba najbardziej ekspresyjna praca artystyczna, z wykorzystaniem słowa „”Help”. – Ocenia Marcin Kokoszko – kurator wystawy.

Ogromnie kontrowersje budzi tryptyk „Woman” wskazujący na totalną niebinarność świata, mimo powszechnego przekonywanie, że jest on zerojedynkowy. Można powiedzieć, że w tej materii Juliusz Erazm Bolek dokonał „przewrotu kopernikańskiego”, przedstawiając bardzo ciekawe argumenty w tej sprawie. Autor dokonuje też własnych odpowiedzi na pytanie Williama Shakespeara „To be or not to be?” czy egzystencjalne Ericha Fromma „ Be or have?” Najbardziej refleksyjnymi pracami poezji konkretnej „Concrete words”, prezentowanymi na wystawie, wydają się „Cross &” oraz „Yesterdaytodaytomorrow”. Juliusz Erazm Bolek udowadnia, że to co jest oczywiste, z pewnością oczywiste wcale nie jest.

Juliusz Erazm Bolek jest prawdopodobnie jedynym przedstawicielem poezji konkretnej, który odważył się porzucić w swoich pracach litera i korzystać wyłącznie z innych znaków typograficznych. Czasem twórca proponuje intelektualną zabawę: „wytęż wzrok i znajdź szczegół”.

Juliusz Erazm Bolek „Explicite” i Światowy Dzień Poezji

„Jestem malarką, więc w pierwszej chwli zwracam uwagę na estetyczna formę prac, która w przypadku twórczości Juliusza Erazma Bolka jest bardzo ważna.” – Wyjaśnia Maria Wollenberg-Kluza – malarka, prekursorka współczesnego nurtu malarstwa refleksyjnego, wywodzącego się i nawiązującego w twórczości do polskiego koloryzmu i symbolizmu. – „W pracach poezji konkretnej Juliusza Erazma zasadzie tylko biel i czerń , czasem z elementami szarości. Tym większym kontrastem dla tych obiektów, na wystawie „Concrete words” jest bardzo kolorowa i jednocześni subtelna plansza „MaRiZa”.” – Ocenia Maria Wollenberg-Kluza – jedna z najwybitniejszych polskich malarek.

Wystawa poezji konkretnej „Concrete words”, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek jest dostępna dla publiczności od poniedziałku do piątku, w godz. od 11.00 do 18.00, w dniach od 15 do 30 maja 2023 r., w Galerii Centrum Promocji Kultury Praga-Południe m. st. Warszawy, przy ul. Podskarbińskiej 2, w Warszawie. Kuratorem ekspozycji jest Marcin Kokoszko. Patronat nad wydarzeniem objęli: Agencja Informacyjna, Centrum Informacji, Kurier365.pl, Kurier Warszawski, Portal Informacyjny i Radio Wnet.

 Juliusz Erazm Bolek przedstawia „Ogród” („The Garden”)

Poezję konkretną Juliusza Erazma Bolka można odbierać jako grafiki lub/i jako utwory komunikujące treści i/lub emocje. Niektóre prace różnią się między sobą detalami, ale to właśnie te detale potrafią diametralnie zmienić wymowę dzieła.” – Twierdzi wybitna promotorka sztuki Kama Zboralska. – „Poezję Juliusza Erazma Bolka charakteryzuje minimalizm i lapidarność. A także, podobnie jak jego literacką twórczość, żart, ironia i aluzja. Uwagę zwracają prace Juliusza Erazma Bolka, które zmieniają swoje znaczenie w zależności od tego czy są pokazywane pojedynczo czy w zestawie z innymi. Warto podkreślić, że jest to zupełnie nowy zabieg formalny wśród autorów, zajmujących się poezją konkretną.” – Uważa Kama Zboralska – wybitna promotorka sztuki.

„Wielopłaszczyznowość specyficznej twórczości Juliusza Erazma Bolka obserwuję od wielu lat. Jest to wyjątkowa twórczość, ukazująca „Słowo” w innym wymiarze. Juliusza Erazma Bolka powinno się nazywać twórcą wielowymiarowym, ponieważ proponuje odbiorcom inne spojrzenie na formę słowa.” – Twierdzi Andrzej S. GrabowskiPolsko-amerykański artysta sztuk wizualnych. – „ Poezja konkretna w ujęciu Juliusza Erazma Bolka to obrazy ujęte w duże graficzne kompozycje. Przemawiają one do widza syntetyczną, a jednocześnie bardzo emocjonalną formą. Juliusz Erazm Bolek, za pomocą typografii, odważnie buduje na płaszczyznach kompozycje graficzne, w oszczędnej gamie kolorystycznej. Zwielokrotnione powtarzanie słów odbiera się na zaawansowanym poziomie mentalnym, wywołującym różne skojarzenia, zarówno danego słowa, jak i także jego multiplikacji.” – Wyjaśnia Andrzej S. Grabowskipolsko-amerykański artysta sztuk wizualnych.

Juliusz Erazm Bolek – Sen pełen Ciebie

Juliusz Erazm Bolekpoeta i pisarz. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2012 roku jego tom wierszy „Skróty szaleństwa” został wydany w formie koncertowego słuchowiska z udziałem zespołu heavy-metalowego Scream Maker. W 2017 roku jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. Inne, najbardziej znane, publikacje to „Prywatne zagrożenie”, „Ars Poetica” oraz najnowsza książka „Ogród („The Garden”).

Juliusz Erazm Bolek bada granice formy. W efekcie swych poszukiwań napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany „emaliowany felieton poetycki” (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książce „Litery i symbole”.

Wyjątkowy Optymista Roku

Juliusz Erazm Bolek szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Od 2007 roku współpracuje z graficzką dr Luizą Kwiatkowską, razem z którą co roku publikują ścienny kalendarz artystyczny. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi.

W kwietniu Juliusz Erazm Bolek otrzymał nagrodę „Sukces Roku 2023”. Kapitała doceniła jego osiągnięcia w 2022 r. m. in. wyjątkową, monumentalną, wystawę poezji konkretnej „Monochrome” w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności i stała się ważnym wydarzeniem artystycznym. Brytyjskie wydawnictwo Literary Waves Publishing w Londynie, opublikowało magiczny zbiór wierszy „Ogród” („The Garden”) Juliusza Erazma Bolka w języku polskim i angielskim. Wiersze wpisują się w nurt języka poezji XXI wieku. Publikacja wzbudziła zainteresowanie krytyki literackiej oraz środowiska poetyckiego w Wielkiej Brytanii Zjednoczonego Królestwa. Publikacja jest dystrybuowana przez światową księgarnię Amazon jako druk na życzenie. Otrzymał także tytuł „Optymista Roku” za poemat „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki”, który stanowi wielką apoteozę życia jako najważniejszego daru. Sekrety Życia.

Teodozja Świderska: Sekrety poetyckiego kalendarza

Juliusz Erazm Bolek jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Jego twórczość została przetłumaczona na ponad 30 języków. Zrealizowano dwa filmy dokumentalne o nim.

Agencja Informacyjna, Kultura, Tomasz Zapert 14.05.2023