Eligiusz Komarowski: Dobrymi praktykami należy się dzielić

Rozmowa z Eligiuszem Komarowskim, starostą pilskim.

Agencja Informacyjna: Co roku Związek Powiatów Polskich przygotowuje zestawienia najlepszych i najbardziej rozwojowych powiatów w Polsce. Wśród powiatów liczących powyżej 120.000 mieszkańców powiat pilski, za rok 2020 uplasował się na zaszczytnym szóstym miejscu. Co jest tajemnicą tego sukcesu?

 

Eligiusz Komarowski: Przede wszystkim jest to efekt pracy, planowania, projektowania samorządu pilskiego. Wysokie miejsce w rankingu Związku Powiatów Polskich jest szczególnie miłe i istotne, ponieważ tak klasyfikacja jest wynikiem wielowarstwowej i wielokryteriowej oceny. Analizowany jest m. in. stan ochrony środowiska i twarde dane, jak na przykład kwota pozyskanych środków zewnętrznych, kwota inwestycji, działania proekologiczne, wprowadzanie systemów zarządzania.

Wśród powiatów powyżej 120.000 mieszkańców, czyli tych największych w Polsce, Powiat Pilski uplacował się na szóstym miejscu w Polsce. To znaczący skok, bo jeszcze w 2019 roku w rankingu znajdował poza pierwszą dziesiątką.

Mam nieśmiałą nadzieję, że w 2021 roku mamy szansę zahaczyć o to przysłowiowe „sportowe pudło”, czyli miejsca od jeden do trzy. Na pewno będziemy się starać.

Agencja Informacyjna: W powiecie pilskim dużo się dzieje: termomodernizacja historycznego budynku Starostwa, odnowiony stadion, odnowiony budynek Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „Iskra”, rekordowe inwestycje w Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Pile.

Eligiusz Komarowski: Jestem samorządowcem bezpartyjnym. Staram się zawsze wyznaczać cele. Powinny być one możliwe do zrealizowania i co najważniejsze korzystne dla mieszkańców Powiatu Pilskiego. To co udaje się osiągnąć Starostwu to zasługa urzędników, którzy są świetnymi fachowcami i mają ambicję aby osiągać jak najwięcej dla własnego regionu. Pomagają nam inni samorządowcy, którzy nam doradzają. Mamy też wsparcie ze strony parlamentarzystów. Tak naprawdę wspólna działalność przyjaciół powiatu daje te końcowe efekty. Jestem stosunkowo świeżym samorządowcem. Od pięciu lat, kiedy pełnię funkcję starosty, udało nam się wdrążyć kilka dobrych praktyk, a dobrymi praktykami należy się dzielić, więc gdy odwiedzają mnie inni samorządowcy i pytają jak ze współpracownikami realizujemy określone zadania, dzielę się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Agencja Informacyjna: Mówi się, że służba zdrowia nie daje sobie rady z różnych powodów. Natomiast Szpital Specjalistyczny w Pile w lipcu 2021 roku otrzymał certyfikat Diamond od światowej Inicjatywy Angels dla za sukcesy w leczeniu udarów mózgu. Jak to jest, że niektórzy samorządowcy dają sobie radę ze służbą zdrowia, a inni nie?

Eligiusz Komarowski: Nie można szukać usprawiedliwień, trzeba znaleźć rozwiązania. Według oficjalnych danych w Polsce mamy największą liczbę łóżek szpitalnych w przeliczeniu na 100.000 mieszkańców w Europie. Jeżeli chodzi o liczbę personelu, to jesteśmy niestety prawie na samym końcu w tych samych statystykach.

Wszyscy za wszystko obarczają winą brak pieniędzy na służbę zdrowia. Zamiast tego polski system opieki zdrowotnej potrzebuje naprawdę istotnej reformy. Nie może to polegać na tym, że można wydawać pieniądze nieefektywnie, byle zgodnie z przepisami.

Jako starosta jestem organem prowadzącym dla dwóch szpitali. W mniejszym zlikwidowaliśmy oddział chirurgiczny, zrobiliśmy tak ponieważ taki oddział, większy i efektywniejszy, mamy oczywiście w szpitalu w centrum Piły. Obawialiśmy się, że w związku z tą likwidacją będą dyskusje, a nawet protesty.

Wystarczyło jednak, że przekazaliśmy informację, iż oddział chirurgiczny w przeciągu kilku miesięcy musiał pracować zaledwie 11 razy, a na nocnej zmianie był wykonywany 1 zabieg w miesiącu. W mniejszym szpitalu nie wykonywano też zabiegów wielogodzinnych, tylko dużo krótsze. Po przekazaniu tych danych oraz kosztów, które pochłaniał ten oddział okazało się, że poza kilkoma incydentalnymi głosami niezadowolenia, wszystko skończyło się dobrze. Jak widać, gdy się chce to można.

Wszyscy powinni oceniać z wielkim dystansem i tu apel do polityków: jeżeli mówimy o zdrowiu, zostawmy kolory partyjne w domach. Zdrowie nie ma ceny, więc jeżeli chcemy reformować służbę zdrowia i sprawić, że będzie lepiej, to musimy wyjść z tego założenia.

Nie można nikomu odmówić dobrej woli, ale skoro od kilkudziesięciu lat nie udaje się znacznie usprawnić służby zdrowia, to jest to dziwna sytuacja. Moim zdaniem, jedynym antidotum na to jest ogólnonarodowa zgoda polityków. Zacznijmy razem współpracować. Oceńmy nasze potrzeby, nasze możliwości. Jest dużo dobrych rozwiązań, chociażby na zachodzie Europy. Nie znaczy, że mamy je kopiować, ale dobrymi praktykami należy się dzielić, a niektóre nawet wprost powielać, bo przecież nie ma w tym nic złego.

Eligiusz Komarowski portret
Eligiusz Komarowski

Eligiusz Komarowski to uznawany samorządowiec.

Jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu finansów i marketingu oraz MPA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studia MBA w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu i uzyskał tytuł Executive Master of Business Administration. Zawodowo przez 20 lat związany był z grupą kapitałową Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W 2014 r. został etatowym Członkiem Zarządu Powiatu w Pile, a od 2016 r. pełni funkcję Starosty Pilskiego.

Wcześniej przez 3 kadencje sprawował mandat radnego Rady Miejskiej, w tym funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz przewodniczącego Klubu Radnych w gminie Wyrzysk. Od 2017 roku jest prezesem Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile. W kadencji 2018-2023 jest radnym Rady Powiatu w Pile.

Był członkiem Zarządu Nadnoteckiego Stowarzyszenia Sportowego w Pile, Wojskowego Klubu Sportowego „Sokół” w Pile oraz wiceprezesem Wielkopolskiego Związku Bokserskiego. Zrezygnował z chwilą wyboru na stanowisko Starosty Pilskiego. Od 2015 jest Sędzią Bokserskim Olimpijskiej Klasy Międzynarodowej. Interesuje się sportami walki, strzelectwem, kryminalistyką i kryminologią, ekologią i ochroną środowiska.

Agencja Informacyjna, Wywiady, /DEC/ 30.07.2021