Dzięki PPL Baltona bije rekord

 

Agencja Informacyjna: Legendarne, w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona w 2022 r. osiągnęło rekordowy zysk netto – 35.600.000 zł. Ten sukces jest efektem pomyślnej restrukturyzacji, po przejęciu spółki przez Grupę Kapitałową Polskie Porty Lotnicze.

Baltona po okresie restrukturyzacji, która rozpoczęła się z chwilą przejęcia nadzoru przez Polskie Porty Lotnicze, sukcesywnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku. Efektywne zarządzanie spółką, jasna strategia i stabilizacja rynku lotniczego po okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, przekładają się na rosnące wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

https://portal-informacyjny.com/warszawskie-lotnisko-chopina-bez-barier/ 

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona, w 2022 roku, wypracowała 35.600.000 zł zysku netto. Jest to doskonały wynik, zwłaszcza jeśli odniesie się go do 60.600.000 zł straty w przedpandemicznym 2019 roku.” – Przypomina Bogdan Romaniuk – Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona. – „Wskazuje to, że kierunek zmian i rozwoju, jaki został wytoczony jest właściwy i przynosi rezultaty. Potwierdzają to także nowe dane. W pierwszym półroczu 2023 r. przychody Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona wzrosły do 379.200.000 zł, czyli o 44 proc. rok do roku” – Analizuje Bogdan Romaniuk – Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona.

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona weszło do Grupy Kapitałowej Polskie Porty Lotnicze w 2020 roku. Od tego momentu rozpoczął się proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz jej zobowiązań finansowych, konsolidacji, odbudowy znaczenia i wartości marki. Wszystkie działania w restrukturyzacji Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona zostały przeprowadzone na zasadach rynkowych, co zostało potwierdzone w odpowiednich testach prywatnego inwestora i wierzyciela.

XIII Forum Promocji Turystycznej

„Przejmując Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona, trzeba było zmierzyć się z szeregiem wyzwań.” – Wyjaśnia Stanisław Wojtera – Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych. – „Najważniejsze z nich to znaczne zadłużenie spółki, brak klarownej strategii oraz nieefektywna struktura. By ratować Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona, trzeba było również pozyskać odpowiednich menedżerów. Pierwszym krokiem było powołanie nowego Zarządu, w skład którego weszli doświadczeni menedżerowie z branży handlowej. Wspólnie z nowym Zarządem, który zawsze mógł liczyć na nasze pełne wsparcie, wyznaczyliśmy cele i uporządkowaliśmy strukturę.” – Opowiada Stanisław Wojtera – Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych.

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona jest jednym z najstarszych polskich przedsiębiorstw, założonym zaraz po II wojnie światowej. Funkcjonuje nieprzerwanie od 77 lat. Od 2020 roku, po około 10 latach przerwy, ponownie należy do Skarbu Państwa.

„Za sprawą Polskich Portów Lotniczych i doskonałej współpracy z Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Baltona, byliśmy świadkami wyjątkowej sytuacji. Prywatna spółka, która została przejęta przez podmiot państwowy rozkwitła i przynosi zyski.” – Komentuje  Stanisław Wojtera – Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych.

23.000 pasażerów obsłużyło w lipcu Lotnisko Warszawa-Radom

Aktualnie Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona koncentruje się na trzech filarach biznesowych – sprzedaży detalicznej dla pasażerów (travel retail), gastronomii (F&B – Food and Beverage czyli żywność i napoje) i shipchandlingu, czyli zaopatrywaniu statków. Spółka umacnia swoją pozycję, zwiększając w pierwszej połowie 2023 r. liczbę klientów do ponad 3.000.000 osób, czyli o +36 proc. w odniesieniu do tego samego okresu w 2022 r.

Sukcesywnie modernizowane są sklepy bezcłowe i lokale gastronomiczne marki Baltona w portach lotniczych: Katowice-Pyrzowice, Warszawa-Modlin, Warszawa-Radom, Rzeszów-Jasionka (3 kw. 2023) oraz Poznań-Ławica (4 kw. 2023/1 kw. 2024). Tylko w 2023 r. na inwestycje przeznaczono ponad 32.000.000 zł.

waszaturystyka.pl Ambasadorem Promocji Turystyki

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona zarządza 38 sklepami w Polsce (w tym roku zostanie uruchomiony kolejny sklep na lotnisku w Zielonej Górze). Posiada również trzy punkty za granicą (2 w Rumunii i 1 we Francji) oraz 14 lokali gastronomicznych. W ramach GK Baltona pracuje aktualnie 745 osób.

Polskie Porty Lotnicze pełnią wiodącą rolę w sektorze lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce. Do Spółki należą kluczowe elementy, gwarantujące niezakłóconą zdolność funkcjonowania, podmiotów działających w branży usług lotniczych. W zasobach Polskich Portów Lotniczych znajduje się m. in. największy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli Lotnisko Chopina w Warszawie. Polskie Porty Lotnicze to również podmiot dominujący Grupy Kapitałowej PPL (GK PPL), w skład której wchodzą m.in. spółki takie jak Welcome, ACS czy Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona.

Stanisław Wojtera w zarządzie ACI Europe

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Założone w 1946 roku przedsiębiorstwo koncentruje się na działalności handlowej i gastronomicznej na lotniskach i dworcach oraz zaopatrywaniu statków pełnomorskich. Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego posiada 55 placówek w Polsce i za granicą.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /DEC/ 2.10.2023