Erywań, Yerevan, Plac Republiki, Armenia

Analiza rocznej inflacji w Armenii – spadek cen żywności kontra wzrost kosztów innych dóbr

Agencja Informacyjna: Komitet Statystyczny Armenii przestawił najnowsze dane dotyczące inflacji na rynku konsumenckim w tym kraju. Po znaczącym wzroście cen w roku 2022 mamy do czynienia z tendencją deflacyjną.

W ostatnim roku (październik 2023 w porównaniu do października 2022) rynek konsumencki w Armenii wykazał minimalną inflację na poziomie 0.1%, a w ujęciu miesięcznym (październik 2023 w porównaniu do września 2023) – inflację na poziomie 0.3%. Dane opublikowane przez Komitet Statystyczny Armenii dostarczają dogłębnej analizy zmian cen, które obrazują złożoną sytuację ekonomiczną kraju.

Spadek cen żywności – tendencja deflacyjna

Zgodnie z danymi, w październiku 2023 roku w porównaniu do października 2022, odnotowano 3% spadek cen jedzenia i napojów bezalkoholowych. Ceny takich produktów jak kasza gryczana obniżyły się o 26.9%, soczewica o 20.2%, bułgur o 5.0%, a ryż o 4.3%. Również makarony oraz masło zanotowały spadki cen odpowiednio o 11.3% i 3.5%.

Inflacja w wybranych sektorach rynku spożywczego

Mimo ogólnej tendencji spadkowej, niektóre produkty jak wołowina, świeże mleko czy olej słonecznikowy odnotowały wzrost cen w skali rocznej odpowiednio o 1.8%, 3.5% i 30.3%. W miesięcznym porównaniu, inflacja tych produktów wyniosła 0.6%, 0.4% i 3.1%.

Dynamiczny wzrost cen jaj i alkoholi

Szczególnie zauważalny jest wzrost cen jaj, które zwiększyły się o 13.3% rok do roku oraz alkoholi, które podrożały o 6.1%. Wskazuje to na rosnące koszty produkcji lub zwiększony popyt w tych kategoriach.

Deflacja w cenach podstawowych produktów rolnych

Z drugiej strony, ceny mąki i grochu spadły odpowiednio o 19.1% i 17.1% w skali roku. Co ciekawe, w porównaniu miesięcznym również odnotowano deflację tych produktów na poziomie 0.3% i 0.7%.

Sytuacja rynku warzyw i owoców

Rynek warzywny w Armenii wykazuje znaczny wzrost cen o 8.3% rok do roku, co może być sygnałem zwiększonego popytu lub problemów w łańcuchach dostaw. Z kolei rynek owocowy wykazał 1.0% spadek cen w skali roku oraz 4.2% w ujęciu miesięcznym, co może wskazywać na dobre zbiory lub zmniejszenie popytu.

Gospodarka nie została schłodzona

Inflacja w Armenii została wyhamowana, przynajmniej w tym najbardziej odczuwalnym dla jej mieszkańców zakresie – mówi redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – Co ważne, nie osiągnięto tego przez silne schłodzenie gospodarki, co proponowano w Polsce jako lekarstwo na inflację. Tymczasem w kraju Ormian zwiększają się inwestycje a minister finansów Vahe Hovhannisyan ostatnio stwierdził, że nie pamięta, kiedy stopa bezrobocia była w jego kraju tak niska – mówi Miłosz Manasterski.

Wskaźnik ubóstwa nadal wysoki, choć znacznie niższy od oczekiwanego

Minister pracy i spraw społecznych Narek Mkrtchyan potwierdził, że stopa bezrobocia w 2023 r. wynosi 11,7 proc., a w analogicznym okresie 2022 r. wynosiła 13 proc. Minister pracy uważa, że ​​powinno to mieć również wpływ na wskaźniki ograniczania ubóstwa w kraju. – Opublikowano wskaźnik ubóstwa [Armenii] na rok 2022. Jeśli w zeszłym roku wynosił 26,5 proc., to teraz mamy 24,8 proc.. Zmniejszyło się też ubóstwo skrajne z 1,5 do 1,2 proc., to w przypadku uwzględnienia różnych czynników, różni eksperci Banku Światowego przewidywali na ten rok możliwy wzrost ubóstwa do 39,6 proc. w ubiegłym roku – powiedział minister Narek Mkrtchyan.

Podsumowanie

Analiza rocznej inflacji w Armenii rysuje obraz dwuwymiarowy – z jednej strony cieszymy się z obniżek cen podstawowych produktów spożywczych, z drugiej ciągle trzeba mierzyć się z rosnącymi kosztami innych dóbr konsumpcyjnych. Gospodarka na szczęście rośnie i daje zatrudnienie coraz większej liczbie obywateli Armenii.

Agencja Informacyjna, /EST, news.am/ 7.11.2023

Na zdjęciu: Erywań (Yerevan), Plac Republiki, Armenia. Fot. M. Manasterski