Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew z inicjatywą w Mołdawii

W ramach współpracy Ministerstwa Kultury Republiki Mołdawii z Ginta Latină – Centrum Kultury i Sztuki, Nameless Theater oraz Fundacją Teal House w Warszawie, zapoczątkowano nowatorski projekt wymiany kulturalnej między Mołdawią a Polską.

Minister Kultury Republiki Mołdawii Sergiu Prodan wyraził swoje uznanie dla projektu, którego pomysłodawcami są polski reżyser i dramaturg Iwan Wyrypajew oraz aktorka Karolina Gruszka. Projekt zdobył uznanie dzięki zgromadzeniu kreatywnych umysłów z całego świata. „Teal House” zadebiutowało 22 października 2023 r. w Nameless Theater w Kiszyniowie eksperymentalnym spektaklem „Mahamaya electronic devices”, który został wystawiony w trzech językach – rumuńskim, ukraińskim i rosyjskim.

To co nas łączy

Spektakl został przygotowany przez trzech reżyserów pochodzących z Mołdawii, Ukrainy i Rosji. „To przedstawienie pokazuje, że to, co nas łączy, jest o wiele silniejsze niż to, co nas dzieli, a artyści mają moc czynienia świata lepszym miejscem” – mówił Sergiu Prodan.

Antywojenne przesłanie

Iwan Wyrypajew podkreślił, że projekt ten wyróżnia się nie tylko promowaniem przesłania antywojennego i podnoszeniem świadomości na temat uchodźców, ale także bezpośrednim zaangażowaniem artystów i osób pracujących za kulisami w akt twórczy.

Klasy mistrzowskie

Następnie Iwan Wyrypajew wraz ze swoim zespołem prowadził serię mistrzowskich klas w Kiszyniowie. Wydarzenia te odbywały się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który zakończył się 29 października 2023. Projekt ten ma szansę zainicjować twórcze kolaboracje, które przekroczą granice i zbudują mosty między kulturami.

Projekt „Teal House w Mołdawii” jest nie tylko obiecującą platformą dla artystów z Mołdawii i Polski, ale także ważnym sygnałem dla międzynarodowej wspólnoty o wartości dialogu kulturalnego i potrzebie budowania pokoju poprzez sztukę.

Agencja Informacyjna, Kultura, /EST, moldpress.md/ 6.11.2023

Fot. Ministerstwo Kultury Republiki Mołdawii.