TVP Polonia z nagrodami na Festiwalu „Losy Polaków 2023”

Odkryj laureatów XVIII Festiwalu „Losy Polaków 2023” – trzy wyjątkowe produkcje TVP Polonia, które zdobyły uznanie za promocję polskiej historii, kultury i tradycji. Dowiedz się więcej o znaczących dokonaniach filmu „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, cyklu „Wilnoteka” oraz filmu dokumentalnego „W krainie kamieni i lawy. Polacy na Islandii”.

https://agencja-informacyjna.com/kultura/unikalny-katalog-produkcji-w-tvp-vod/

Festiwal „Losy Polaków”, który od lat cieszy się uznaniem wśród twórców i widzów zainteresowanych polską kulturą i historią, ponownie docenił artystów pragnących przedstawić światu opowieści o Polsce i Polakach. W 2023 roku na XVIII edycji tego prestiżowego wydarzenia, trzy produkcje TVP Polonia otrzymały nagrody, co potwierdza ich wyjątkową wartość artystyczną i kulturalną.

Film „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” wyróżniony za podnoszenie świadomości historycznej

Reżyseria Marty Pietrasiewicz, opowiadająca o heroizmie rodziny Ulmów, odznaczyła się nie tylko doskonałym warsztatem, ale i głębią przekazu. Obraz zdobył nagrodę w kategorii „Polacy Polakom innych narodowości”, co podkreśla jego znaczenie w budowaniu mostów pomiędzy Polakami na całym świecie. Jest to przykład kinematografii, która edukuje, wzrusza i inspiruje, jednocześnie zachowując najwyższe standardy produkcji.

Wojna wczoraj, wojna dzisiaj

https://agencja-informacyjna.com/kultura/sztuka-praski-reytan-w-telewizji-polskiej/

– To dokument, który opowiada o tym, że w trudnych czasach II wojny światowej byli Polacy, którzy mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa, pomagali swoim sąsiadom – sąsiadom wykluczonym ze społeczeństwa przez opresyjne prawo. Na uwagę zasługuje też fakt, że jedną z osób, która zabiera głos w filmie, jest Alex Dancyg, polsko-izraelski edukator. Alex, 7 października, został porwany ze swojego domu, który znajduje się niedaleko granicy ze Strefą Gazy, przez terrorystów z Hamasu – powiedziała reżyserka filmu, Marta Pietrasiewicz.

„Wilnoteka” – cykl telewizyjny tworzący dialog międzykulturowy

Pod redakcją Walentego Wojniłło, „Wilnoteka” przynosi widzom nie tylko aktualności z życia Polaków na Litwie, ale również służy jako platforma dla dialogu i wzajemnego zrozumienia. Nagroda w kategorii „Filmy i programy telewizyjne” jest potwierdzeniem, że takie inicjatywy są niezbędne i doceniane przez publiczność. Dodatkowo, zespół „Wilnoteki” został uhonorowany nagrodą 30-lecia TVP Polonia, co świadczy o trwałym wkładzie programu w życie Polonii.

„W krainie kamieni i lawy. Polacy na Islandii” – film odkrywający polskie ślady na północy

Błażej Pyrka poprzez swój film zaprasza widzów na niezwykłą podróż do Islandii, gdzie Polacy od lat tworzą nowy rozdział w historii emigracji. Film, zdobywając nagrodę, pokazuje, że polska społeczność potrafi znaleźć dom w najbardziej nieoczekiwanych miejscach świata, a ich historie zasługują na międzynarodowe uznanie. – To wyróżnienie jest dla mnie ogromną motywacją do dalszej pracy, do przybliżania widzom TVP Polonia losów naszych rodaków rozsianych po całym świecie – powiedział Błażej Pyrka.

Festiwal jako wizytówka polskiej kultury

Organizowany przez fundację „Polska – Europa – Polonia”, Festiwal „Losy Polaków” jest wyjątkowym wydarzeniem, które od 2005 roku skupia twórców i odbiorców zaangażowanych w eksplorowanie polskiej historii i współczesności. Jest to miejsce, gdzie polska sztuka, tradycja i współczesne osiągnięcia spotykają się, by inspirować i edukować, a także by promować polską kulturę na skalę światową.

Agencja Informacyjna, Kultura /EST, TVP/ 6.11.2023

Fot. TVP

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura