Agencja Informacyjna: Stadnina koni arabskich czystej krwi w Michałowie została założona w 1953 roku, bazując na koniach i tradycji zlikwidowanej w tym samym czasie stadniny w Michałowie k. Klemensowa, w powiecie zamojskim. Michałowskie araby od początku reprezentowały przeważnie typ saklawi – były nieco wyższe niż araby w innych stadninach, urodziwe oraz najczęściej siwe.
Od początku istnienia Stadniny Koni w Michałowie, nieprzerwanie przez 44 lata był Ignacy Jaworowski. Wyhodowany przez niego typ „michałowskiego araba” znalazł wielkie uznanie na całym świecie. W 1991 r. Amerykanie przyznali mu szczególne wyróżnienie, „hodowlanego Oskara” dla najlepszego zagranicznego hodowcy koni czystej krwi arabskiej. Obecnie konie michałowskie są urodziwe i dzielne wyścigowo, z bardzo dobrymi predyspozycjami do sportowych rajdów konnych i zawodów w innych konkurencjach, dedykowanych koniom czystej krwi arabskiej.
W prowadzonej księdze ewidencyjnej koni zarodowych, od początku istnienia Stadniny Koni w Michałowie, zapisywane są wszystkie kolejno urodzone źrebięta. Michałowskim źrebięciem, wpisanym do księgi pod numerem 1 była urodzona 1 stycznia 1954 roku gniada klacz Dakota (Como – Damba / Oboźny). Wobecnym, jubileuszowym 70. roku istnienia Stadniny Koni w Michałowie na świat przyszło 4.000. źrebię – siwa klaczka Kalabria (AJ Azzam – Kaldera / Ekstern).
Od 1960 roku, kiedy zapoczątkowano eksport polskich koniom czystej krwi arabskiej do Stanów Zjednoczonych Ameryki, Stadnina Koni w Michałowie zaczęła święcić wielkie triumfy, głównie za sprawą sprzedanych tam koni – Faraon, Gwiazdor i Muzułmanin, które odnosiły pierwsze zwycięstwa na organizowanych wystawach.
Pierwszy europejski pokaz zagraniczny, na który przyjechały konie ze Stadniny Koni w Michałowie– w Verden, w Republice Federalnej Niemiec, w 1973 roku – wygrała klacz Estebna, została ona wybrana Czempionką Europy. Był to przełomowy moment w historii Stadniny Koni w Michałowie , od którego zaczęło się niezliczone pasmo zwycięstw michałowskich koni na ringach w Polsce, w Europie i na całym świecie.
Współcześnie klacze reprezentują 12rodzin żeńskich, wśród których najliczniej reprezentowana jest typowo saklawiańska rodzina klaczy Milordka ~ 1810, hod. Sławuta, licząca obecnie54 dorosłe klacze i 51 młodych klaczek. Jest to najbardziej charakterystyczna rodzina, mająca zarówno jakościowo, jak i liczebnie największe znaczenie dla hodowli, reprezentuje typ bardzo urodziwych, rosłych i świetnie ruszających się koni. Najcenniejszą jej przedstawicielką była Estokada – wyhodowana w Michałowie k. Klemensowa, zwyciężczyni imiennych wyścigów Oaks i Nagrody Porównawczej, która założyła własną sublinię żeńską, z pierwszą czempionką Europy Estebną i wieloma innymi cennymi dla michałowskiego stada klaczami. Z rodziny Milordki pochodzą znane i rozpoznawalne na świecie konie, które w swojej karierze zdobyły tytuł Czempiona Stanów Zjednoczonych Ameryki – Elkana, Aramis, Emanor, El Dorada, Emandoria; Czempiona Świata – Emmona, Ekstern, Emanda, Emandoria, Equator; Czempiona Europy –Estebna, Emanacja, Emigrantka, Eldon, Esklawa, Emilda, El Dorada, Ekstern, Eskalopka, Emigrant, Emandoria, Equator, El Esmera; Pucharu Narodów – Emanda, Emanacja, Ekstern, Emira, El Dorada, Emandoria; a także liczne tytuły Czempionatu Polski, Młodzieżowego Czempionatu w Białce i wielu, wielu innych.Wśród przedstawicieli tej rodziny można także wyróżnić konie, które świetnie prezentowały się na torze wyścigowym, na czele ze zwycięzcą Derby Egisem, oaksistkami Esterką, Eloidą, Etyliną, Esteponą oraz Estelką, czy zwycięzcami Nagrody Porównawczej – Embargo i Errlisem.
Najważniejsze dla koni czystej krwi arabskich są pokazy w krajowe i międzynarodowe, ale także udział w wyścigach konnych, które jako próba selekcyjna dla koni tej rasy są wpisane do programu hodowlanego.” – Tłumaczy Monika Słowik – Prezes Zarządu Stadninay Koni w Michałowie. –„ Dla promowania koni arabskich, jako bardzo dobrych koni pod siodło, stadnina od wielu lat organizuje, we współpracy z Klubem Jeździeckim Michałów im. I Pułku Strzelców Konnych, Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi. Mistrzostwa tonie tylko ocena sportowych walorów koni czystej krwi arabskich w konkurencjach jeździeckich rozgrywanych zarówno Polsce jak i na świecie, ale także widowiskowe konkursy, z których najcenniejszy jest konkurs Polskiego Stroju Historycznego, rozgrywany wyłącznie w Polsce i pozwalający na kultywowanie i promowanie narodowych tradycji. – Wyjaśnia Monika Słowik – Prezes Zarządu Stadniny Koni w Michałowie.
Stadnina Koni w Michałowie posiada także niewielkie (około 20 sztuk) stado koni małopolskich o rzadkiej maści tarantowatej. Atrakcją dla najmłodszych, odwiedzających stadninę, są kuce szetlandzkie utrzymywane w systemie bezstajennym. Stadnina Koni w Michałowie gospodaruje na ponad 600 ha. Produkcja roślinna jest w całości podporządkowana produkcji zwierzęcej, a aż 210 ha to trwałe użytki zielone – łąki kośne i pastwiska, głównie dedykowane koniom. Stadnina Koni w Michałowie, oprócz koni, posiada także 2 stada bydła mlecznego, które liczą razem blisko 650 sztuk. Jest to stado rasy jersey i stado holsztyno-fryzów odmiany biało-czarnej i biało-czerwonej.
https://agencja-informacyjna.com/kowr-udziela-pozyczki-plynnosciowe/
„Obchody 70-lecia Stadniny Koni w Michałowie są okazją do podsumowania kilkudziesięciu lat hodowli konia arabskiego w Polsce, która stoi dzisiaj przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem się na rynku zdominowanym przez bliskowschodnie stadniny dysponujące nieograniczonymi budżetami.” – Uważa dr. inż. Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który zarządza Stadniną Koni w Michałowie. – „Konieczność zachowania pewnej odrębności genetycznej, a także charakterystycznych dla „polskiego araba” cech, które przez lata wyróżniały go na pokazach i w hodowli powoduje, że Stadnina Koni Michałówmusi szukać własnej drogi do sukcesu, ale jednocześnie nie może tracić z oczu nadrzędnego celu, czyli hodowli koni pięknych i dzielnych, przez tyle lat będących chlubą Polski.” – Tłumaczy dr. inż. Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który zarządza Stadniną Koni w Michałowie.
Wójt Gminy Michałów i Stadnina Koni Michałów zapraszają w dniach 15-17 września 2023 r. na jubileusze w Krainie Koni i Mięty: 70-lecie Stadniny Koni Michałów 50-lecie Gminy Michałów.