Zbigniew Wacław Kowalewski: Juliusz Erazm Bolek i jego wyjątkowe wiersze świąteczne

Agencja Informacyjna – Opinie | Teledyski od dawna zawojowały masową wyobraźnię. Nie tylko piosenki, ale nawet wiersze są brane na warsztat filmowców. Dzieją się też rzeczy wyjątkowe jak wiersze wielkanocne, których autorem jest Juliusz Erazm Bolek, zainspirowały Zbigniewa Wacława Kowalewskiego, do stworzenia wyjątkowych filmów, który tak wyraża się o swoim projekcie artystycznym.

https://www.dailymotion.com/video/xcvvio – błękit rozcina ciemność, wiersz Juliusz Erazm Bolek, reżyseria Zbigniew Wacław Kowalewski

Zbigniew Wacław Kowalewski: Ewenement na europejską skalę

Zbigniew Wacław Kowalewski: Ewenement na europejską skalę ujawniam o wiele wcześniej, niż nadchodzące święta, aby oddzielić niecodzienną treść wiersza i specyficzną formę życzeń od ustalonej tradycją konwencji Wielkanocy. 

Poeta Juliusz Erazm Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO, dzieli się z wybranymi osobami tym, co go wyróżnia. Nie ma większego wyróżnienia dla współczesnego człowieka, jak obdarowanie go wierszem bezpośrednio przez autora. Poetyckie życzenia Juliusza Erazma Bolka wysyłane są do ludzi w Polsce i za granicą, na kartkach pocztowych już od kilkudziesięciu lat, mają swoją graficzną oprawę. Są one wspaniałą pamiątką dla miłośników polskiej poezji. Obecność piszącego wiersze autora, w domu, poprzez jego dzieło sprawia, że kontakt z czytelnikiem jest równie bliski i prawdziwy, jak bezpośrednie spojrzenie w oczy. 

https://www.dailymotion.com/video/xc9t5h – teledysk„Eastern wishes from Poland” Zbigniewa Wacława Kowlewskiego do wiersza Juliusza Erazma Bolka „W ogrodzie tajemnic”

W ogrodzie tajemnic

Podjąłem się filmowego rozwinięcia formuły graficznej autora, wiersza „W ogrodzie tajemnic”, tworząc teledysk „Eastern wishes from Poland”, co stanowi multimedialne przetworzenie zamiarów Juliusza Erazma Bolka, który nie poprzestaje na klasycznych nośnikach i środkach wyrazu. Odkrywa wciąż nowe drogi dotarcia do odbiorców i z powodzeniem zyskuje coraz to szersze grono wiernych czytelników wierszy. 

Filmowa ilustracja wiersza „Ogrodzie tajemnic” Juliusza Erazma Bolka, jest całkiem serio podana, odnosi się do osobistej myśli autora, z odniesieniami do kosmologii i metaforycznymi odwołaniami do perspektywy Wszechświata. Kolejna część multimedialna będzie podana w nieco lżejszej, mniej filozoficznej formie. 

Filmik „Eastern wishes from Poland” jest panoramiczny w proporcjach ekranu 16 na 9 z rozdzielczością 720 na 576 pikseli. Stanowi on pierwszą część wielkanocnego dyptyku dla adresatów życzeń świątecznych od autora. Tłem jest obraz kosmosu widoczny w obiektywie teleskopu Hubble’a, kartki i kraszanki z różnych stron świata. 

https://www.dailymotion.com/video/xc61iq – Vleplarz – Film dokumentalny o awangardowej twórczości Juliusza Erazma Bolka, reżyseria Zbigniew Wacław Kowalewski

Juliusz Erazm Bolek jest bardziej konkretny w słowach, a jego język przypomina monolog zwykłego człowieka do przechodnia, który zaciekawiony słucha jego ulotnych myśli. Autor, zapisując je na kartkach pocztowych, rozsyła do nas perełki wyobraźni, równie inspirujące i pomocne na swój sposób w codziennym życiu każdego człowieka, który nie jest poetą.

Zbigniew Wacław Kowalewski – filmowiec, dokumentalista, pisarz 

Zbigniew Wacław Kowalewski – reżyser filmowy, dokumentalista, dziennikarz i pisarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Teatrologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Autor wielokrotnie drukowanej w sieci i lokalnych periodykach noweli filmowej „Marta – Hitler”, opowiadania „Kamienie” i dokumentów z polsko-niemieckiego pogranicza.

W 2001 roku, Zbigniew Wacław Kowalewski, jako dziennikarz i dokumentalista był na stypendium naukowym Fundacji Sorosa w Open Society Archives (OSA) & Research Center w Budapeszcie, stolicy Węgier. Zdobył tam materiały dotyczące genezy wprowadzenia stanu wojennego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, w niedzielę, 13 grudnia 1981 r., przez komunistyczną marionetkę gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Na bazie tych poszukiwań powstał film „Mniejsze zło, większe zło” zrealizowany w Studio Filmowym WIR, w dwudziestolecie ogłoszenia Stanu Wojennego.

Od 2005 Zbigniew Wacław Kowalewski roku, związany jest ze Studiem Filmowym „Kronika”. Od 2008 roku realizuje autorskie filmy w Studio ZetKa Film. W 2011 r., po śmierci Violetty Villas (właśc. Czesława Maria Gospodarek z domu Cieślak; wielka osobowość sceniczna, śpiewaczka pieśni operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów, o wyjątkowym głosie sopranie koloraturowym o rozszerzonej skali) wraz z jej synową, Małgorzatą Gospodarek, napisał monodram, o związkach piosenkarki ze służbami specjalnymi Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (1945-1989). Jest alumnem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) oraz członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Juliusz Erazm Bolek – twórca wierszy okolicznościowych z okazji świat Bożego narodzenia i Wielkiej Nocy

Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2012 roku jego tom wierszy „Skróty szaleństwa” został wydany w formie koncertowego słuchowiska. W 2017 roku jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. W 2022 roku Juliusz Erazm Bolek otrzymał nagrodę „Optymista Roku” za swoje dokonania literackie, w szczególności za poemat „Sekrety Życia. Kalendarz Poetycki”, który jest czystą afirmacją życia.

Juliusz Erazm Bolek bada granice formy. W efekcie swych poszukiwań napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany emaliowany felieton poetycki (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książce „Litery i symbole”. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi. 

Juliusz Erazm Bolek szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Inne, najbardziej znane, publikacje to „Prywatne zagrożenie” i „Ars Poetica”. W 2022 r. w londyńskie Wydawnictwo Literary Waves Publishing opublikowało jego najnowszą książkę „Ogród” („The Garden) w języku polskim i angielskim, która dostępna jest w sieci Amazon.

W 2009 roku ukazał się wybór wierszy w „Sens-or” Juliusza Erazma Bolka, dokonany przez poetę i krytyka literackiego Karola Samsela. W 2013 roku miesięcznik „Poezja dzisiaj” opublikował numer tematyczny, poświęcony twórczości Juliusza Erazma Bolka. Twórczość poety została przetłumaczona na ponad 30 języków. Jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”. O artyście zrealizowano 2 filmy dokumentalne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji w Dziale Kultura. Agencja Informacyjna.

AI, Opinie /dec/ 30.03.2024.