„Wiesław B. Bołtryk – Listy do ojca” przedstawia Ryszard Kawalec
Agencja Informacyjna: Wiesław B. Bołtryk był jednym z najwszechstronniejszych polskich artystów: pisarzem, poetą, scenarzystą, reżyserem, aktorem, performerem, snycerzem, malarzem, grafikiem komputerowym i rzeźbiarzem. Jego życie było oddaniem się sztuce i wędrówce. Nieoczekiwanie zmarł 11 sierpnia 2022 r. w pełni sił twórczych. Teraz powstaje spektakl „Listy do ojca”, poświęcony artyście, przygotowywany przez Ryszarda Kawalca.
„Listy do ojca”
„Zaczęło się od planów wspólnego spektaklu z Wiesławem B. Bołtrykiem, którym miały być „Listy do ojca”. – Wspomina Ryszard Kawalec – reżyser spektaklu „Listy do Ojca”, który będzie miał premierę w Olecku w sobotę, 25 listopada 2023 r. – „Tego przedstawienia już nie zdążyliśmy zrobić, z powodu przedwczesnej śmierci Wiesława B. Bołtryka. Niemniej rok od tego dramatycznego wydarzenia, dla uczczenia Jego postaci powstał pomysł, aby zrobić teraz nasze listy do Niego. Spektakl „Listy do Ojca” – to żywot wiecznego Wędrowca, artysty totalnego i przewrotnego.” – Wyjaśnia Ryszard Kawalec – reżyser spektaklu „Listy do Ojca”, który będzie miał premierę w Teatr AGT od nowa, w sobotę, 25 listopada 2023 r.
Wiesław B. Bołtryk – sztuka była Nim
„Wiesław B. Bołtryk, można powiedzieć, że był artystą totalnym, ale to określenie by Mu się nie podobało, dlatego użyłbym innego określenia, zresztą bardziej adekwatnego, Wiesław B. Bołtryk, był artystą absolutnym, żył sztuką. Można też powiedzieć, że sztuka była Nim” – Wspomina Juliusz Erazm Bolek – poeta, który z Wiesławem B. Bołtrykiem realizował kilka projektów artystycznych. Wiesław B. Bołtryk to pisarz, poeta, scenarzysta, reżyser, aktor, performer, snycerz, malarz, grafik komputerowy i rzeźbiarz. W tych wszystkich dyscyplinach wyrażał siebie i odnosił sukcesy. Bardzo Go teraz brakuje…..” – Uważa Juliusz Erazm Bolek – poeta.
Spektakl Ryszarda Kawalca z doborową obsadą
W przedstawieniu „Listy do Ojca” w reżyserii Ryszarda Kawalca, występują: Grażyna Jankowska, Agnieszka Lewandowska, Antonina Słyszewska, Darek Kruchelski, Błażej Monkiewicz. Współpraca: Jan Pieniążek (wizualizacje). KoOpeRacJa: Maciej Juchniewicz – wokal, Dominik Gałązka – perkusja, Mateusz Mielziuk – trąbka, Dariusz Święczkowski – saksofon, Marek Płotast – bas, Adrian Kaczmarczyk – gitara, Wojciech Nowel – gitara i klawisze, Dariusz Płodzicki – sound master. Podziękowania dla: Danuty Baranowskiej, Małgorzaty Janickiej, Katarzyny Waraksy, Bolesława Błaszczyka, Juliusza Erazma Bolka, Krzysztofa Kurpaskiego, Wojtka Łukasika, Janusza Panasewicza, Adama Siemieńczyka, Zbyszka Terepki.
Teatr AGT zaprasza
Spektakl „Wiesław B. Bołtryk – Listy do ojca” w reżyserii Ryszarda Kawalca ozstanie wystawiony w sobotę, 25 listopada 2023 r. o godz. 17:00, w Teatrze AGT od nowa przy plac Wolności 21 C, w Olecku, mieście, z którym artysta był związany przez wiele lat i udzielał się artystycznie.
BRODSKI
Pozytywne uczucia są
Nie do zniesienia
Nie
Wiadomo co
Robić
Powiedział Brodski
Na kanale Kultura TV i obudził wszystkich.
W cicho śpiącym bloku zamierzchłych czasów
Nas
Którym dobro leży na sercu
To znaczy co?!
Wiadomo?
Ci artyści sami nie wiedzą Co
Począć
Z napisanym wierszem
Z nienapisanym
Takoż.
Ale nie ma pewności.
Skromnie patrzą nam na ręce
Na skronie nasze i twarze pocięte
Rolą
I lasów słonych
Od potu
Który ozdobą chorego ciała
Nie jest
Tylko brakiem sił do czegokolwiek
Jedynie w książkach znajdziesz moc i przetrwasz
Do jutra
Bo jutro
Będzie futro i tak do następnego
Rana
Nie goi się nigdy
Można ją zaleczyć
Fleksją i budową
Pod osłoną nocy
Zdania.
Ale nie ma pewności.
W dzień zaś uśmiechać się należy
Do drzew które pilnują
Nas
Całą dobę
Byśmy czegoś złego nie zrobili sobie
I innym
Przy pisaniu
Na torach wykolejonego
Kolejnego wiersza
Potrzebnego nam
I Niejakiemu Noblowi
Czy jak mu tam!
I pamiętaj Bądź
Sobą
I pisz wiersze.
Wiesław B. Bołtryk
Wiesław B. Bołtryk – biografia
Wiesław B. Bołtryk urodził się 26 października 1954 r. w Białymstoku, zmarł 11 sierpnia 2022 r. w Warszawie. Był wydawcą pisma artystycznego „Treuburg Post” pisma artystycznego; projektu cyklu około 30-tu tomów Poezji; współpracował z ponad 300-ma artystami z Polski i ze świata. Jest m. in. autorem sztuk teatralnych „Spectacolo” i „Listy do 3M”. Opublikował książkę „Wiersze”, (Londyn 2010 r.). Należał do grupy artystycznej „PoEzja Londyn” PoEzja Londyn. Prowadził galerię autorską Bolt Galery. Autor projektów ponad 100-tu plakatów.
Autor słynnych monodramów
Słynne monodramy Wiesława B. Bołtryka „Będziemy Zawsze” (na podstawie poezji Rafała Wojaczka – 1980), „Wszystko jest jedną całością” (na podstawie poezji Cypriana Kamila Norwida – 1983), „Ratoń” (na podstawie poezji Kazimierza Ratonia – 1985), „Poeci Przeklęci” (na podstawie poezji Edwarda Stachury i Rafała Wojaczka – Nagrody na Festiwalach w Zgorzelcu i Zakopanem – 1986), „Normalka” (autor Adam Andryszczyk – 2000), poemat „Ja” (autor Juliusz Erazm Bolek – 2014). Był też związany z Teatrem ATA (1979-1989) jako aktor i reżyser. Zagrał główną rolę w filmie: „Przystanek dla Bocianów” w reżyserii Józefa Romasza w 2011 r.