Wielkanoc 2023

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Co roku rodziny spotykają się przy stole na świątecznym śniadaniu wielkanocnym by je celebrować. W tym roku Święta Wielkiej Nocy przypadają na 9 i 10 kwietnia. 

 

Wielkanoc to święto celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie. Święto ma formę trzydniowego obchodu tzw. Triduum Paschalnego. Poprzedzone jest czterdziestodniowym wielkiego postu.

Wielkanoc jest świętem ruchomym, a zasadę wyznaczania jej daty ustalono podczas soboru nicejskiego w 325 roku. Obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Może więc przypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia, a z jej datą związane są daty innych ruchomych świąt chrześcijańskich takich jak Środa Popielcowa, Wniebowstąpienie Pańskie czy Boże Ciało.

Niedziela Palmowa

W Niedzielny poranek odbywa się msza rezurekcyjna, którą poprzedza bicie w dzwony na znak, że Chrystus zmartwychwstał. Mszę poprzedza uroczysta procesja rozpoczynająca się przy symbolicznym Grobie Pańskim.

Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny to dni wolne od pracy. Tradycyjnie spędza się je w domu w gronie rodziny. Po porannych rezurekcjach wszyscy zasiadają do świątecznego śniadania wielkanocnego. Śniadanie rozpoczyna się składaniem wzajemnym składaniem życzeń oraz dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach w tym dniu tradycyjnie znajdują się jajka, wędliny, oraz wielkanocne wypieki takie jak babki wielkanocne czy mazurek. Z Wielkanocą wiążą się również różne zwyczaje takie jak poszukiwanie przez dzieci ukrytych pisanek czy obdarowywanie się „zajączkami” czyli drobnymi upominkami.

Prima Aprilis

 

 

W tym szczególnym czasie zespół Agencji Informacyjnej życzy wszystkim zdrowych, spokojnych i bezpiecznych świąt Wielkanocnych.

 

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 03.04.2021