Prima Aprilis

1 kwietnia, co roku, zarówno w Polsce jak i wielu innych krajach  obchodzony będzie  ,,Prima aprilis”. Dzień ten jest pełen żartów, psikusów i celowego wprowadzania  w błąd drugiej osoby.

Niedziela Palmowa

Do Polski zwyczaj ten trafił z Europy zachodniej, a dokładnie z Niemiec w XVI wieku. Powszechnie był odbierany przez ludzi jako coś niepoważnego, a co za tym idzie ograniczano wykonywanie rzeczy, które były dla danej osoby czymś ważnym.

Niestety pochodzenie dnia ,,Prima aprilis” pozostawia wiele wątpliwości, ponieważ istnieją dwie teorie poruszające ten temat.

Pierwsza uznaje, że jest to dzień wywodzący się z rzymskiego zwyczaju o nazwie „Cerialli” , który obchodzono na początku kwietnia na cześć bogini Ceres, patronce wegetacji i urodzajów. Druga mówi o tym, że pochodzi on od święta ,, Veneralia” obchodzonego pierwszego kwietnia w Rzymie. Ten dzień pozwalał ludziom na wygłupy, robienie żartów oraz opowiadanie kawałów. Do dnia dzisiejszego nie potwierdzono skąd pochodzi słynny „dzień żartu’’.

Izera będzie poduszkowcem!

Kawały tradycyjnie robią sobie znajomi, żartują też różne organizacje a zwłaszcza media informacyjne.

W robieniu dowcipów biorą udział również znane marki. Np. ,,Sieć sklepów z wyposażeniem wnętrz home&you, postanowiła wkręcić użytkowników, ze już wkrótce, po 10 latach istnienia, podjęto przełomową decyzję o zmianie nazwy na polską. Brzmiałby ona wówczas ,,dom&ty” .Zaprezentowano w tym celu nawet ‘’nowe’’ logo w wersji polskojęzycznej” – informuje SocialPress.

 

Inny przykład: Klub piłkarski Odra Opole na jednym ze swoich mediów społecznościowych poinformował, że ich były zawodnik Tadeusz Tyc został na nowo zakontraktowany, jednak stacja TVP3 Opole szybko zdementowała ten primaaprilisowy żart.

„Prima aprilis to czas, dobrej zabawy, uśmiechu oraz rywalizacji między znajomymi, o to komu uda się zażartować z większej ilości osób’’ – taką definicję możemy przeczytać pod postami w mediach społecznościowych, które nawiązują do zbliżającego się dnia.

Agencja Informacyjna, Kultura, 28.03.2023 r.