Niedzielę Palmową obchodzimy na 7 dni przed Wielkanocą. Wielkanoc natomiast w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, więc może ona wypaść pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia. Tym samym Niedziela Palmowa przypada pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. W 2023 roku Niedziela Palmowa przypada w dniu 2 kwietnia.
Niedziela Palmowa to Niedziela Męki Pańskiej. Nazywa się ją również „Kwietną” lub „Wierzbną”. W kalendarzu jest ona świętem ruchomym przypadającym na siedem dni przed Wielkanocą. Wraz z Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień, a co za tym idzie duchowe przygotowanie do świąt. Jest to czas wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa.
Niedzielę Palmową ustanowiono na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Najwcześniejsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z lat osiemdziesiątych IV wieku. Znalazły się one w dziennikach pątniczki Egerii.
Wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy opisali wszyscy Ewangeliści. Kiedy Jezus Chrystus był w okolicy Betfage, polecił dwóm swym uczniom pójść do pobliskiej wsi. Mieli oni przyprowadzić znajdującego się tam osła, a gdyby ktoś ich pytał po co to robią, mieli odpowiedzieć, że: Pan go potrzebuje. Kiedy przyprowadzili zwierzę do Jezusa Chrystusa, ten wsiadł na niego i wjechał do Jerozolimy. Wiwatujący lud wyszedł mu na spotkanie i rzucał pod jego nogi płaszcze i gałązki. Tłum wiwatował przy tym: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach! Całe zajście było spełnieniem słów ze Starego Testamentu: Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy.
By uczcić to wydarzenie w Polsce od czasów średniowiecza Niedzielę Palmową obchodzi się przynosząc do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. W nielicznych miejscach kraju tego dnia odbywają się również procesje. Dawniej palmy robione były własnoręcznie. Współcześnie można je kupić. Wykonuje się je z różnych materiałów i najczęściej bogato zdobi. W wielu miejscowościach Polski odbywają się nawet konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. Najczęściej spotyka się trzy typy palm:
- wileńską, która zrobiona jest z różnych rodzajów traw i drobnych kwiatów, suszonych i barwionych na różne kolory ciasno owiniętych wokół kijka. Ten rodzaj palmy spopularyzowała przede wszystkim Cepelia.
- Kurpiowską wykonywaną z ręcznie robionych bibułowych kwiatów, które oplata się wokół leszczynowego lub sosnowego pręta, uzupełniając dodatkowo borówką, jałowcem, bukszpanem.
- palma z południa Polski, którą stanowi kilkunastometrowy pręt z wierzby, wikliny lub leszczyny. Przewiązany jest on szpagatem lub rzemieniem, a na górze znajduje się czub z kolorowych kwiatów, bazi, bukszpanu i cisu. Całość zdobią kolorowe wstążki.
Agencja Informacyjna, Kultura /NOW/ 28.03.2023