Smakołyk, który zdobył świat!

W Polsce z roku na rok konsumpcja czekolady wzrasta. Według badań przeprowadzonych przez BNP Paribas w 2016 roku, statystyczny Polak zjada aż 6,3 kg wyrobów czekoladowych rocznie. Nic więc dziwnego, że ten słodki smakołyk doczekał się swojego święta, które w Polsce przypada 12 kwietnia (w tym roku wypada ono w poniedziałek).

Nie jest to jednak jedyny dzień w roku poświęcony temu pysznemu deserowi. W Polsce ma on swoje święto jeszcze kilka razy, np. 10 stycznia, kiedy obchodzimy Dzień Gorzkiej Czekolady czy 22 września, podczas Dnia Czekolady Mlecznej. Na świecie zaś święto przypada 7 lipca.

Czekolada powstaje z nasion kakaowca. Surowe mają intensywny, lecz gorzki smak i wymagają przetworzenia, aby wydobyć z nich aromat i pozbawić je kwaśnego smaku.

Ziarna poddawane są fermentacji, podczas której leżą kilka dni w koszach przykrytych liśćmi bananowca. W tym czasie intensywnie pracują obecne na nasionach drożdże i bakterie.

„Czekolada to doskonały sposób komunikacji” – To słowa paryskiego mistrza czekolady Patrick’a Roger’a.

Pozytywne właściwości czekolady znane są już od wieków. W prekolumbijskich wierzeniach stanowiła ona napój bogów. Według legend Aztecki bóg mądrości i wiedzy, zesłał na ziemię drzewo kakaowca. Miało ono zapewnić człowiekowi siłę do życia i pozytywnie wpływać na urodę.

„Z chemicznego punktu widzenia czekolada to najdoskonalszy pokarm na świecie.”- Mawiał Michael Levine – dietetyk.

Trudno się z nim nie zgodzić, gdyż przeprowadzone badania wykazały, że jest ona  źródłem wielu cennych składników, takich jak: żelazo, magnez, potas, błonnik czy antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i działają przeciwnowotworowo.

Co więcej, jak można przeczytać na stronie medonet.pl, kostka czekolady sprawia, że w organizmie człowieka zwiększa się ilość serotoniny, której niedobór może powodować depresję, bezsenność, obniżenie nastroju, problemy ze snem a nawet agresję.

Powinno się jednak pamiętać, że im wyższa zawartość kakao, tym bardziej pozytywny wpływ czekolada ma na pamięć, odporność, zdrowie, nastrój i funkcje poznawcze człowieka.

Warto więc przed zakupem czytać składy i wybierać te produkty, które zawierają min. 30 proc. kakao.

Agencja Informacyjna, Gospodarka (NAM) 4.04.2021