Przemysł kreatywny Turcji

Nie tylko tureckie seriale. Przemysł kreatywny Turcji zarobił ponad 31 miliardów USD w 2023 r.

Agencja Informacyjna: Przemysł kreatywny Turcji jest jednym z motorów gospodarki tego kraju. Rok 2023 r. turecka branża kreatywna wytworzyła przychody w wysokości 31 mld USD.


Przemysł kreatywny Turcji stawia m. in. na gry wideo i produkcje telewizyjne.

Przemysł kreatywny Turcji kołem zamachowym gospodarki

Rozwój technologii nieprzerwanie kształtuje krajobraz wielu sektorów, wytyczając nowe ścieżki dla sztuki i kreatywności, które teraz stają się ważnym elementem gospodarki. Reklama, architektura, sztuka, rzemiosło, design, moda, film, muzyka, sztuki performatywne, publikacje, badania i rozwój, oprogramowanie, gry i media to tylko niektóre z obszarów, na które skupia się sektor kreatywny. Jego rola w promowaniu wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i innowacji jest niezaprzeczalna.

W Turcji, ten dynamicznie rozwijający się sektor kontynuuje swój wzrost, przy czym lokalni przedsiębiorcy aspirują do zdobycia większego udziału w międzynarodowym rynku ekonomicznym.

Turcja chce zwiększyć udział w światowym rynku kreatywnym

„Branża kreatywna na świecie zatrudnia około 50 milionów osób”, mówi Ata Kavame, Prezes Rady Przemysłów Kreatywnych TOBB Turcji, powołując się na raporty Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Według tych raportów, Turcja znajduje się wśród pierwszej piątki rozwijających się ekonomii pod względem handlu dobrami i usługami kreatywnymi.

Kavame podkreśla, że udział Turcji w globalnym rynku kreatywnym przekroczył 31 miliardów dolarów na koniec 2023 roku, co świadczy o jej znaczącej roli na światowej scenie kreatywnej. „To pokazuje, że Turcja jest ważnym graczem w globalnej ekonomii kreatywnej”, dodaje.

Przemysł kreatywny Turcji wzmacnia tożsamość narodową.
Przemysł kreatywny Turcji wzmacnia tożsamość narodową.

Przemysł kreatywny Turcji zatrudnia około 1,5 miliona osób

Przemysły kreatywny w Turcji, po pandemii COVID-19, sektor ten zatrudnia 1,5 miliona osób. „W tym okresie, kiedy odkładamy za sobą negatywne skutki pandemii, widzimy szybki wzrost zatrudnienia”, mówi Kavame.

Według badań przeprowadzonych w USA, każde 100 miejsc pracy w branżach kreatywnych generuje dodatkowe 180 miejsc pracy w innych sektorach. Przemysł kreatywny ma ogromny potencjał wzrostu, z prognozowanym wzrostem do 3,5 tryliona dolarów do 2028 roku. Produkcja filmowa może na przykład zwiększyć obrót biznesowy od hoteli po lokalnych przedsiębiorców, usługi transportowe i salony fryzjerskie.

Wyobraźcie sobie, że kręcicie film w jakimś regionie. Podczas kręcenia zwiększa się wielkość działalności wielu różnych sektorów, od hoteli po rzemiosło, od usług transportowych po fryzjerów. Ci, którzy oglądają film, odwiedzają ten region. Rękodzieło i w tym regionie jest większe zapotrzebowanie na żywność i powstają nowe przedsiębiorstwa. To tylko jeden z „Przykładów z branży. Kiedy pomyślimy o efekcie mnożnikowym designu na gospodarkę, dynamice, jaką cyfrowe projektowanie doświadczeń dodaje wydarzeniom, łańcuch wartości mody oraz ruch, jaki sztuki wizualne i performatywne wnoszą do życia miasta, rozumiemy, jak uzasadniona jest ta statystyka” – wyjaśnia Ata Kavame.

Dumą przemysłu kreatywnego Turcji jest produkcja seriali telewizyjnych, popularnych również w Polsce.

Turcja ma duży potencjał: nie tylko seriale

„Turcja posiada duży potencjał”, stwierdza Ata Kavame, wskazując na rozwijające się branże takie jak media cyfrowe, gry, produkcja seriali i tworzenie treści cyfrowych jako kluczowe obszary wzrostu. Innowacje i rozwój technologiczny w tych dziedzinach są oczekiwane z dużym entuzjazmem. Przewiduje się, że tureckie treści kreatywne, zwłaszcza w sektorach gier i seriali telewizyjnych, znajdą więcej miejsca na rynku światowym.

„Sektor musi być wspierany”, podkreśla, wskazując na potrzebę zwiększenia wsparcia państwa, skoncentrowania się na programach edukacyjnych i wsparciu, oraz rozwijania polityk wspierających kreatywne myślenie i produkcję oryginalnych pomysłów.

Przemysł kreatywny Turcji wzmacnia tożsamość kulturową kraju

Według Kavame inwestycje w kreatywne branże nie tylko wzmacniają tożsamość kulturową kraju, ale również zwiększają jego konkurencyjność na arenie międzynarodowej. „Musimy otworzyć drogę dla sektora, aby osiągnął sukcesy na poziomie globalnym. Sukces ten może być skutecznie wykorzystany do promowania dyplomatycznych interesów naszego kraju”, konkluduje Ata Kavame.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na temat Turcji. Agencja Informacyjna.

 AI World, /EST, aa.com.tr/ 24.03.2023

Ilustracje DALL-E