Patriotyzm gospodarczy to codzienne wybory konsumenckie, ukierunkowane na zakup polskich produktów i usług. Filarem bezpieczeństwa i stabilności jest gospodarka, oparta na przedsiębiorstwach, z polskim kapitałem. Wielu rodzimych i regionalnych liderów biznesu doskonale konkuruje z zagranicznymi podmiotami, wyróżniając się wysoką jakością czy innowacyjnymi technologiami. Jak laureaci w 2023 t. w eksporcie, przemyśle, sektorze małych i średnich przedsiębiorstw i filantropii – udowadniają, że w patriotyzmie gospodarczym drzemie ogromny potencjał i jest to wartość, którą należy stale pielęgnować.
Organizatorzy konkursu „Polski Przedsiębiorca 2022 Gazety Polskiej Codziennie” po raz ósmy wyłonili polskich przedsiębiorców i filantropów wspierających osoby m.in. z niepełnosprawnościami. „Ideą konkursu jest promowanie polskich przedsiębiorców i dążenie do tego, by w gospodarce polskiej i zagranicznej odgrywali coraz większą rolę. Patriotyzm ma różne oblicza. Jednym z jego wymiarów jest aspekt gospodarczy. Nominowani i laureaci z 2022 r. wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej gospodarki. Dlatego warto uhonorować ich pracę i docenić za osiągnięcia w stale rosnącym potencjale krajowych zasobów.
Nagrodą VIII Konkursu „Polski Przedsiębiorca 2022 Gazety Polskiej Codziennie”, Kapituła Konkursu postanowiła wyróżnić – w kategorii „Eksporter” – Tadeusza Konaszuka – prezesa zarządu P.W. Vikking KTS. W kategorii „Innowator” laureatem został dr Henryk Siodmok, Prezes Zarządu Mo-Bruk, ubiegłoroczny laureat w kategorii „Lidera przemysłu”. W kategorii „Reprezentant MŚP” statuetkę wręczono przedsiębiorstwu Rolniczy Handel Detaliczny Ewa Klimek. Natomiast Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska zostało docenione za dotychczasową działalność w kategorii „Filantrop”. Decyzją redakcji „Gazety Polskiej Codziennie” wyróżnienie otrzymał Sebastian Chwałek – prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Instytut Biznesu przyznał nagrody „Ambasador” i „Certyfikaty Jakości”
Patronat honorowy nad VIII Konkursem „Polski Przedsiębiorca 2022 Gazety Polskiej Codziennie”, objął Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. Wydarzeniu patronują Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Wśród patronów medialnych są m.in.: Polskie Radio 24, TVP3 Warszawa, TVP Info, a także media Strefy Wolnego Słowa, w tym: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portale Niezależna.pl, FilaryBiznesu.pl, TV Republika, a także Radio Niepokalanów i Audytorium 17.
Laureaci konkursu „Polski Przedsiębiorca 2022 Gazety Polskiej Codziennie”:
- w kategorii „Eksporter”: P.W. Vikking KTS – Tadeusz Konaszuk – Prezes Zarządu. Spółka od ponad 1991 roku realizuje swoją misję, jaką jest produkcja najwyższej jakości energooszczędnych, kompozytowych drzwi wejściowych i okien PVC z opatentowaną strukturą drewnopodobną Real Wood. Przedsiębiorstwo od kilkudziesięciu lat jest pionierem na rynku stolarki otworowej w zakresie produkcji personalizowanych drzwi i okien. Wprowadzone przez polskiego producenta innowacje zdobyły dużą popularność na wielu rynkach europejskich i światowych. Znaczącą część swojej produkcji, społka eksportuje do państw europejskich i poza Stary Kontynent. Główne rynki eksportowe to: Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Republika Irlandii, Królestwo Norwegi, Republika Francuska, Republika Włoska, Republika Litewska, Republika Estońska i Rpublika Korei.
- w kategorii „Innowator”: Mo-Bruk – dr Henryk Siodmok – Prezes Zarządu. Spółka jest liderem branży przetwarzania odpadów przemysłowych w Polsce. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w linie do unieszkodliwiania odpadów przedsiębiorstwo jest w stanie zutylizować zdecydowaną większość rodzajów odpadów, powstających w Polsce. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka stawiana rozwój technologiczny oraz zwiększanie potencjału wytwórczego, szczególnie w obszarze zestalania i stabilizacji. Jest to wyjątkowa – na skalę europejską – kompetencja przedsiębiorstwa, jeśli chodzi o przetwarzanie odpadów niebezpiecznych. Misją Mo-Bruk jest zapewnienie wszystkim zainteresowanym klientom usługi utylizacji odpadów każdego rodzaju, z gwarancją ich dalszego przetworzenia, zgodnie z zachowaniem najwyższych wymogów ochrony środowiska.
- w kategorii „Reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw”: Rolniczy Handel Detaliczny Ewa Klimek – Ewa Klimek. Przedsiębiorstwo wytwarza wędliny i inne wyroby z mięsa, pochodzącego z własnej trzody chlewnej. Dzięki wyjątkowym recepturom wyroby podmiotu wyróżniają się na rynku dobrym smakiem i jakością, bez stosowania sztucznych konserwantów i barwników. Na początku przedsiębiorstwo swoją działalność opierało na sprzedaży produktów na rynkach lokalnym i regionalnym, a od kilku miesięcy także w Warszawie, na kiermaszu promującym żywność własnej produkcji, która pochodzi z indywidualnych gospodarstw rolnych. Zakładając organizację, państwo Klimkowie chcieli pokazać, że można z powodzeniem produkować żywność bez konserwantów, a jednocześnie zachęcić rolników do otwierania własnej działalności opierającej się na zdrowej żywności, przy okazji promując hasło „Produkt polski”.
- w kategorii „Filantrop”: Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska. Główną działalnością stowarzyszenia jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Poza sportem stowarzyszenie tworzy inicjatywy zmieniające świadomość społeczeństwa dotyczące potencjału, umiejętności i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska była pierwszym państwem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność na początku lat 80. XX wieku. Od tego czasu systematycznie rozwijał się dzięki zaangażowaniu i oddaniu rodzin sportowców, trenerów, wolontariuszy i działaczy.