Polska broń w Afryce

Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła kontrakt na dostawę broni dla sił zbrojnych jednego z państw Afryki Wschodniej. Umowa zakłada dostawę partii karabinków MSBS GROT z pakietem wyposażenia dodatkowego: granatnikami podwieszanymi oraz celownikami optycznymi produkcji PCO. 

„Karabinek MSBS GROT dołącza do puli produkowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową uzbrojenia, które trafiło na wyposażenie zagranicznych sił zbrojnych. Spółka intensywnie pracuje nad projektami eksportowymi, czego najlepszym dowodem jest zawarta właśnie umowa.” – Oświadczy Sebastian Chwałek – prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – „Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym stronom, a przede wszystkim zarządowi i pracownikom Fabryki Broni „Łucznik” – Radom,, albowiem spod ich ręki wyszedł jeden z najlepszych na świecie karabinków w swojej klasie.” – Stwierdził Sebastian Chwałek – prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Karabinek MSBS GROT to broń produkowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom. Modułowa konstrukcja pozwala na tworzenie szeregu konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych. Karabinek MSBS GROT charakteryzuje się wysoką ergonomią i pełnym przystosowaniem dla użytkowników prawo i leworęcznych. Broń jest w pełni dostosowana do wymagań współczesnego i przyszłego pola walki. Od 2017 r. MSBS GROT znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

„Dostarczenie karabinków z rodziny MSBS GROT do kolejnej zagranicznej formacji świadczy o wysokiej jakości oferowanych przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom wyrobów, które są rozpoznawalne i cieszą się bardzo dobrą opinią w kręgach wojskowych, najważniejszych armii świata. Zawarty kontrakt jest potwierdzeniem, że obrana przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom strategia, związana z promocją wyrobów sygnowanych swoim logo na rynkach zagranicznych jest skuteczna i przynosi zamierzone efekty, jakimi są kolejne armie, wyposażone w karabinki MSBS GROT. – Twierdzi Seweryn Figurski – członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

„Każde zagraniczne zamówienie na polską broń to dobra wiadomość.” – Komentuje Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Zagraniczne zamówienia to potwierdzenie jakości polskiej broni, to też z pewnością poprawa rentowności. Jest to także promocja polsiej gospodarki.” – Komentuje Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Realizacja umowy dla państwa z Afryki Wschodniej oznacza, że polski karabinek MSBS GROT MSBS GROT będzie już obecny w czterech siłach zbrojnych. Jak powszechnie wiadomo oprócz Polski, broń trafiła także do Ukrainy, a niedawno Fabryka Broni informowała, że dostarczyła karabinki MSBS GROT także do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom, do 2000 r. były to Zakłady Metalowe „Łucznik” (ZM „Łucznik”) – przedsiębiorstwo z siedzibą w Radomiu, powstałe po podzieleniu i upadku ZM Łucznik. Powstały 2 przedsiębiorstwa: Fabryka Broni Łucznik i przedsiębiorstwo produkujące m.in. maszyny do szycia – ASPA ELECTRO działające pod marką handlową Łucznik. Fabryka Broni jest jedną ze spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a dawniej do Polskiego Holdingu Obronnego.

Obecnie Łucznik produkuje: wiatrówki (FB EAGLE), pistolety (Vis wz. 35, VIS 100 (PR-15 Ragun), P-99, Glauberyt BRS 99), pistolety maszynowe (Glauberyt PM-98, PM-06), karabinki samopowtarzalne (Radom-Sport: Beryl S 223, Beryl S 762, Beryl M22, Mini-Beryl S 223, Grot S 16 FB-M1) i karabinki automatyczne (wz. 96 Beryl, wz. 96 Mini-Beryl, Beryl M762, Grot (MSBS-5,56).

Polska Grupa Zbrojeniowa została utworzona w 2013 r. przez Skarb Państwa Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek, m. in. Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom  oraz posiada udziały w 32 innych (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii). W ofercie Polskiej Grupy Zbrojeniowej znajdują się m.in. systemy radiolokacyjne, broń osobista, optoelektronika, kołowe transportery opancerzone, artyleria lufowa, systemy wspomagania dowodzenia, łączności i kierowania ogniem, bezzałogowe systemy powietrzne i systemy obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu. Przedsiębiorstwa z grupy kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaangażowane są w realizację szeregu programów z Planu Modernizacji Technicznej, m.in. „Wisła” czy „Leopard 2PL”.

Agencja Informacyjna, Gospodarka, /DEC/ 9.06.2022