Pogoria 2024

Żaglowiec STS Pogoria na The Tall Ships Races 2024

Agencja Informacyjna: Żaglowiec STS Pogoria bierze udział prestiżowych, międzynarodowych regatach The Tall Ships Races 2024, które rozpoczęły się w Kłajpedzie – mieście na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, nad Zalewem Kurońskim, w zachodniej części Republiki Litwy. Jednostka została wyposażona w nowe żagle z logo Polskiej Organizacji Turystycznej. Żaglowiec STS Pogoria w regatach The Tall Ships Races 2024 reprezentuje oraz promuje Polskę na wszystkich etapach wydarzenia, którego zakończenie zaplanowano na poniedziałek 5 sierpnia 2024 r., w Szczecinie – mieście położonym na Pobrzeży Szczecińskim, rzeką Odrą i jeziorem Dąbie, w Rzeczpospolitej Polskiej.

Żaglowiec STS Pogoria w służbie promowania Polski

Podczas briefingu prasowego, poświęconego udziałowi żaglowca STS Pogoria w międzynarodowych regatach The Tall Ships Races 2024, Tomasz Chamera – prezes Polskiego Związku Żeglarskiego podkreślił znaczenie tego typu wydarzenia dla promocji Rzeczpospolitej Polskiej i Pomorza Zachodniego. Jacek Janowski – wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej skomentował wykorzystywanie polskich symboli oraz dziedzictwa kulturowego, którym niewątpliwie jest STS Pogoria, w promowaniu Rzeczpospolitej Polskiej, na arenie międzynarodowej turystyki. Jak zaznaczył żagle obrandowane logo „Polska” oraz adresem poland.travel stanowią znakomitą wizytówkę Rzeczpospolitej Polskiej, w każdym miejscu, w którym pojawi się żaglowiec STS Pogoria. 

Żaglowiec STS Pogoria – wieloaspektowe promowanie Polski

Marta Chełkowska – Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, podczas briefingu prasowego, poświęconego udziałowi żaglowca STS Pogoria w wyścigu, podkreśliła możliwości współpracy przy tego typu okazjach, jak międzynarodowe regaty The Tall Ships Races 2024, pomiędzy organizacjami regionalnymi a Polską Organizacją Turystyczną. Według niej, podobne przedsięwzięcia stwarzają szereg możliwości wieloaspektowej promocji Rzeczpospolitej Polskiej. Bogusław Witkowski – prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego powiedział, że zrozumienie i współpraca pozwalają tworzyć wyjątkowe projekty służące promocji Rzeczpospolitej Polskiej. 

Jaka jest historia żaglowca STS Pogoria?

Przemysław Ziarko – Kapitan STS Pogoria przedstawił historię żaglowca i jego możliwości. Jednostka została w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Jest to pierwszy duży żaglowiec, zaprojektowany przez inż. Zygmunta Chorenia – polskiego konstruktora statków. Żaglowiec posiada trzy stalowe maszty. Jest barkentyną o pięciu żaglach rejowych na fokmaszcie oraz żaglami gaflowymi na grocie i bezanie. Powierzchnia ożaglowania wynosi 830 m². Wysokość wynosi maksymalna to 32,8 m, długość wraz z bukszprytem to 47 m, a szerokość – 8,0 m, zanurzenie – 3,6 m. Jednostka została wyposażony w silnik 347 MK (Diesel) i dwupłatową nastawna śróbę napędową. Osiągana prędkość żaglowca wynosi 8 węzłów. W skład załogi wchodzi 51 osób. 

Co to jest The Tall Ship Races?

The Tall Ship Races to spektakularne międzynarodowe wydarzenie żeglarskie, któremu przyglądają się miliony widzów na całym świecie. Wyścigi majestatycznych żaglowców, połączone są z kulturalnymi wydarzeniami, towarzyszącymi w każdym porcie na trasie regat. Oprócz logowania żagli, polski żaglowiec STS Pogoria został także wyposażony w materiały informacyjno-promocyjne, w różnych wersjach językowych, które dystrybuowane są podczas tychże imprez. Stanowi to doskonałą okazję do promocji Polski na arenie międzynarodowej i jest świetnym pretekstem do zaproszenia zagranicznych turystów, by odwiedzili Rzeczpospolitą Polską i poznali jej wspaniałe walory przyrodnicze i kulturowe. Jest to także świetna sposobność, by podkreślić jubileusz 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ponadto wypłynięcie żaglowca STS Pogoria stanowi część obchodów 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego, co nadaje mu szczególną rangę i podkreśla wieloletnie tradycje oraz osiągnięcia polskiego żeglarstwa.

Podczas międzynarodowych regat The Tall Ship Races 2024 STS Pogoria odwiedzi porty: Kłajpeda (Litwa) Helsinki (Finlandia), Tallin (Estonia), Turku (Finlandia), Mariehamm (Finladia) i Szczecin (Polska). Po zakończeniu wyścigu jednostka obierze  kurs na Morze Śródziemne, zawijająco do takich potów jak: Bremerhaven (Niemcy), Cherbourg -en-Cotentin (Francja), Cascais (Portugalia), Malaga (Hiszpania), Nicea (Francja), Genua (Włochy)  i do końca roku 2024 będzie żeglował po akwenie Morza Śródziemnego.

Co to jest Polska Organizacja Turystyczna (POT)  

Polska Organizacja Turystyczna (POT) to organizacja, utworzona na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o Polskiej Organizacji Turystycznej. POT jest jedną z ponad 200 narodowych organizacji turystycznych na świecie. Polska Organizacja Turystyczna realizuje swoje cele na poszczególnych rynkach, poprzez przedstawicielstwa (Zagraniczne Ośrodki POT) w 14 państwach świata i przez kampanie wizerunkowe oraz akcje promocyjne.

Polska Organizacja Turystyczna – jaki ma cel? 

Głównym celem POT jest promocja Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie, szczególnie pod względem kulturowym oraz wzmacnianie jej wizerunku POT wspiera podmioty, które zajmują się turystyką. Organizuje stoiska narodowe, na największych polskich i zagranicznych targach turystycznych, na których wystawcami są przedstawiciele branży i samorządów. 

Polska Organizacja Turystyczna – z kim współpracuje?

POT współpracuje z przedstawicielami władzy rządowej – wojewodami, jednostkami samorządu terytorialnego, z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz innymi organizacjami branży turystycznej, a także stowarzyszeniami działającymi w tej dziedzinie. Efektem tej współpracy są licznie organizowane imprezy promujące wśród polskich i zagranicznych turystów, regiony, miasta i poszczególne lokalne produkty turystyczne. 

Polska Organizacja Turystyczna – czy się zajmuje?

Polska Organizacja Turystyczna zajmuje się promocją Polski, jako kraju turystycznie atrakcyjnego pod względem kulturowym i przyrodniczym, zapewnianiem funkcjonowania i rozwijania Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w Polsce i na świecie; inicjowaniem, opiniowaniem i wspomaganiem planów rozwoju i modernizacji infrastruktury turystycznej; produkcją i dystrybucją materiałów promocyjnych, organizowaniem targów i seminariów; współpracą z samorządem terytorialnym, gospodarczym oraz ze stowarzyszeniami w dziedzinie turystyki; integracją spójnego systemu promocji turystycznej na szczeblu regionalnym i lokalnym oraz stymulowanie rozwoju produktu turystycznego; zwiększeniem obecności Polski, jako atrakcyjnego celu podróży, w zagranicznych mediach: prasowych, audiowizualnych, elektronicznych; synchronizacją działań POT z ogólnym planem poprawy wizerunku Polski w państwach Unii Europejskiej.

AI Life, /KAM/ 14.07.2024 zdj. mat. prasowe