Poetycka jesień w Ciechanowie
Niebawem odbędzie się XXVI Ciechanowska Jesień Poezji, bardzo interesującą i z ogromnymi tradycjami impreza literacka. To jedno z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce.
W piątek 8 października 2021 r. o godz. 15.00 będzie mieć promocja 23. numeru „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. Wydawnictwo jest poświęcone postaci Teodora Leonarda Młynarskiego (1906-1978) – wybitnego pedagoga, pisarza i twórcy pisma „5 Rzek”.
W programie: poznanie śladów Teodora Leonarda Młynarskiego w Ciechanowie, wystawa pamiątek, prelekcje o nim i jego twórczości oraz dwutygodniku „5 Rzek”. Prelegentami będą dr Teresa Kaczorowska, Ewa Krysiewicz i Barbara Bielasta. Wszystkie te wydarzenia odbędą się w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. http://www.zlmaz.pl/index.php?numer=1&nr=1&id=346
O godz. 19.00 tego samego dnia hotelu Olimpijskim w Ciechanowie rozpocznie się „Noc Poetów”. W programie: prezentacja wierszy przez autorów, koncert fortepianowy poświęcony m. in.: muzyce Tekli Bądarzewskiej, promocja książki o tej kompozytorce i pianistce pt. „Melodie z mazowieckiego dworku” autorstwa Marioli Kokowskiej.
W sobotę 9 października 2021 uczestnicy XXVI Ciechanowska Jesień Poezji przeniosą się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
O godz. 12.00 odbędą się XXIII Spotkanie z Literaturą w Opinogórze. Gościem będzie poetka Alicja Patey-Grabowska. Spotkanie z nią Dworze Krasińskich poprowadzi dr Teresa Kaczorowska. O godz. 13.30 zostanie rozstrzygnięty II Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Zygmunta z Opinogóry” pod patronatem Prezydenta Ciechanowa oraz przyznanie Medalu Zygmunta Krasińskiego pisarzowi Waldemarowi Łysiakowi. /Dwór Krasińskich/.
Na zakończenie XXVI Ciechanowskiej Jesień Poezji o godz. 16.00 rozpocznie się spektakl poetycko-muzyczny „Norwid wizjoner” w języku polskim i francuskim, dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, w wykonaniu artystów Stowarzyszenia Przyjaźni Francusko-Polskiej w Meudon k. Paryża.
„Ciechanowskiej Jesień Poezji” to jedna z najstarszych imprez literackich.” – Przypomina Miłosz Manasterski – poeta i redaktor naczelny Agencji Informacyjnej. – „Mam wielki szacunek i podziw dla organizatorów za trud, który podejmują. Uczestnikami wydarzenia są poeci z polski i zagranicy, każdego roku inni i wszyscy warci bliższego poznania. Orinalną idea jest wydawanie rocznika „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”, który przybliża, często zapomniane sylwetki ważnych postaci literackich. To zasługa pisarki dr. Teresy Kaczowskiej i jej historycznych pasji.” – Wyjaśnia Miłosz Manasterski – poeta i redaktor naczelny Agencji Informacyjnej.
Organizatorami XXVI Ciechanowskiej Jesień Poezji są Związek Literatów na Mazowszu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie i Hotel Olimpijski, a partnerami wydarzenia: Urząd Miasta Ciechanów i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
„Ciechanowskie Zeszyty Literackie” mają swoją premierę zawsze podczas Ciechanowskiej Jesieni Poezji. Ten ukazujący się od 1999 r. periodyk ma co roku swój kolor, tytuł i wiodący temat.
Przeważnie poświęcony jest pisarzowi, który ma związki z płn. Mazowszem – do tej pory bohaterami rocznika byli m. in.: Zygmunt Krasiński, Aleksander Świętochowski, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Maciej Kazimierz Sarbiewski, Maria Konopnicka, Bolesław. Biegas, Zuzanna Morawska, Stanisław Chełchowski, Bruno Dionizy hr. Kiciński, Bronisława Włodkówna, Wiktor Teofil Gomulicki, Stefan Gołębiowski. Wydanie w 2021 r. nosi tytuł „Teodor Leonard Młynarski (1906-1978) – pedagog, poeta, redaktor „5 Rzek”. Od początku redaktorem periodyku „Ciechanowskie Zeszyty Literackie” jest dr Teresa Kaczorowska.
Teodor Leonard Młynarski (ur. 3 listopada 1906 r. w Krasocinie, zm. 29 maja 1978 r. w Ciechanowie) – nauczyciel, poeta, publicysta.
Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1932 r. osiedlił się w Ciechanowie. Był nauczycielem języka polskiego. Po II wojnie światowe organizował szkoły średnie, których był później dyrektorem. W latach 1956-1957 był redaktorem naczelnym „Głosu Ciechanowa”. W grudniu 1956 r. powołał do życia kwartalnik „5 Rzek”, który prowadził jako redaktor naczelny aż do zamknięcia w 1968 r. Wydał 3 tomy wierszy: „Nad Łydynią” (1961), „Mazowsze” (1965), „Fraszki parzyste” (1966). Pisał też dramaty np. „Hanna z Ciechanowa”, „Guwernantki”. Założył teatr amatorski, Muzeum „Pięć Rzek”. Był też współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. W 1959 r. otrzymał nagrodę „Naszej Księgarni”. W 1962 r. został laureatem wojewódzkiej nagrody kulturalnej. W Ciechanowie jego imię nosi jedna z ulic, a także tablica na budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego.
Waldemar Łysiak – pisarz, publicysta i eseista, a także architekt i miłośnik rzadkich książek. Jest wszechstronnie wykształcony i uzdolniony, w młodości studiował architekturę oraz historię sztuki ze specjalizacją konserwacja zabytków.
Waldemar Łysiak zadebiutował w 1974 roku z powieścią „Kolebka”. W tym samym roku napisał esej o włoskim mieście Orvieto, który stał się częścią „Zbioru esejów o kulturze włoskiej”. W kolejnych latach autor pisał eseje o rożnych kulturach, książki historyczne, opowiadania kryminalne i fantastycznonaukowe, powieści historyczne i sensacyjne, biografie, a także książki autobiograficzne. Pisarz w swoich powieściach i felietonach nie bał się krytykować ważnych osobistości, często zasłużonych dla polskiej polityki i kultury. Obiektami jego krytyki byli m.in. Adam Michnik, Jacek Kuroń, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.
Alicja Patey-Grabowska – poetka, autorka sztuk scenicznych oraz utworów dla dzieci, krytyk literacki.
Ukończyła Wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1961 roku debiutowała jako poetka w Almanachu Młodych” (wyd. „Iskry”). Wydała zbiory wierszy: „Z kręgu”, „Adam-Ewa”, „Drzewo od wewnątrz”, „Rana ziemi”, „Oto ja-kobieta”, „Zwierzyniec”, „Znamię czasu”, „Oda do ciała”, „Wiersze”, „W imię miłości”, „ Ku pamięci”, „Rozum i serce”, „Imiona miłości”, „Kwiaty z ognia”, „Znaki zodiaku – miłość pisana wierszem”, „ Poezje wybrane”. W roku 2021 wydała pracę biograficzno-literacką „Poetki Syreniego Grodu” przedstawiającą sylwetki i twórczość jedenastu poetek związanych z Warszawą od XIX w. Książki dla dzieci: „Kołysanka”, „Przed snem”, „Przygoda Kropelki”, „Wigilijny wieczór”, „Przygody lalki Babi i pajacyka Koko”, „Przedziwna historia o skrzatach, elfach i trollach”, „Zwierzątkowo”, „Pory roku”, „Zapach akacji”, „Czy słoń to koń?”. Jest autorka antologii wierszy współczesnych poetek „Ja i Ty”, „W imię miłości (prezentacja twórczości poetek od XIX w.) oraz antologii wierszy katyńskich „Krzyk o świcie”. Muzykę do jej wierszy (na głos i orkiestrę) skomponował Zbigniew Bargielski.
https://www.facebook.com/watch/?v=887535518040114
Alicja Patey-Grabowska pisze sztuki sceniczne. Jedna z nich („Ściana”) otrzymała I nagrodę w konkursie ogólnopolskim zorganizowanym przez Piwnicę Pod Baranami. W dorobku literackim Patey-Grabowskiej ważne miejsce zajmują tłumaczenia poezji, między innymi z języków słowiańskich, z francuskiego i niemieckiego. W 1996 roku wydała zbiorek wierszy „Zimowe rozmowy” (w swoim tłumaczeniu) niemieckiego poety Waltera Neumana oraz francuskiego poety Paula Mestasa „Długo potem”.
W 1989 r. jako poetka i propagatorka poezji Alicja Patey-Grabowska otrzymała nagrodę „Srebrnego Wieńca” przyznaną przez Akademię Literatury i Sztuki w Neapolu. W roku 1996 Accademia Aralbica Universale la Crisalide w Katanii przyznała jej tytuł Honorowego profesora i Damy Poezji. W roku 1997 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki „za całokształt twórczości literackiej z uwzględnieniem twórczości dla dzieci”. W roku 2004 zdobyła nagrodę „Prix Europeen” za wiersz „Dans in miroir” („W lustrze”), a w rok 2014 wyróżnienie American Poets Academy za wiersz o Janie Pawle. W roku 2018 Alicji Patey-Grabowskiej przyznano nagrodę Witolda Hulewicza. Alicja Patey-Grabowska zajmuje się również publicystyka i krytyką literacką.