Potrzebna pomoc dla Oliwki

14-letnia Oliwka Zdanowicz z Piły 18 sierpnia 2021 roku została potrącona przez pociąg. Dziewczynka cudem przeżyła i jest szansa na jej powrót do zdrowia. Potrzebne są jednak pieniądze na rehabilitację. W tym celu powstało Stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, którego siedziba znajduje się w Starostwie Powiatowym w Pile.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce na niestrzeżonym przejeździe kolejowym na ul. Fabrycznej w Pile. Oliwka ok. godz. 20.00 wracała do domu, przechodząc przez przejazd wpadła pod pociąg towarowy.

Cudem przeżyła i w stanie krytycznym trafiła do szpitala. Początkowo toczyła się walka o życie dziewczynki. Konieczna okazała się amputacja jej prawą rękę, przeszła także bolesne operacje głowy i twarzoczaszki. Jej stan obecnie uległ poprawie i Oliwka ma szansę powrót do zdrowia i w miarę normalne życie. Ale niezbędne są środki na rehabilitację dziewczynki. W pomoc rodzicom zaangażował się osobiście Eligiusz Komarowski – starosta pilski. Do akcji przyłącza się również Agencja Informacyjna.

„Oliwka jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. Jeszcze przed wypadkiem była piękną, zdrową i wysportowaną dziewczynką. Dzisiaj walczy o powrót do zdrowia i odzyskuje siły. Można powiedzieć, że w tym nieszczęściu miała wiele szczęścia, bo chyba nie ma wielu osób, które przeżyłyby zderzenie z pociągiem.” Wyjaśnia mówi Eligiusz Komarowski – starosta pilski. – Oliwka ma szanse na powrót do zdrowia i w miarę normalne życie. Będzie jednak potrzebowała żmudnej i kosztownej rehabilitacji. Rodzice Oliwki nie są zbyt zamożnymi ludźmi, choć oboje pracują. Zresztą mało kogo byłoby stać na kosztowną rehabilitację. Dlatego postanowiłem im pomóc i razem z rodzicami Oliwki założyliśmy Stowarzyszenie „Zdążyć z pomocą”, którego siedziba mieści się w Starostwie Powiatowym w Pile. Już można wpłacać darowizny, każda przysłowiowa złotówka się liczy. Wierzę, że wiele osób nie pozostanie obojętnych wobec tej tragedii i skala tej pomocy będzie ogromna.” Wyjaśnia mówi Eligiusz Komarowski – starosta pilski.

„Spotkała nas straszna tragedia. Na szczęście córka dochodzi do siebie, prawdopodobnie może być z nią dużo lepiej, a może nawet odzyskać zdrowie. Będzie potrzebowała dużo, dużo rehabilitacji, dlatego zwracamy się razem z moją żoną o pomoc.” – Mówi Michał Zdanowicz – tata poszkodowanej dziewczynki. – „Nie muszą to być duże kwoty, każda złotówka do złotówki może przynieść efekt. Dla nas są to naprawdę duże koszty, których nie będziemy w stanie ponieść, a razem może to wszystko udźwigniemy i Oliwka … na pewno wróci do zdrowia i może będzie dobrze. – apeluje Michał Zdanowicz – tata poszkodowanej dziewczynki.

 „Wierzę, że są na świecie dobrzy ludzie, wspaniali ludzie, którzy mogą pomóc mojej Oliwii, która była dziewczynką naprawdę aktywną, dobrą, zdrową, życzliwą dla innych, lubiła młodzież, zabawy na podwórku, a teraz leży, cierpi, chce jak najszybciej wyjść stamtąd, chce wyjść na dwór… Całymi nocami kopie nóżkami….” – Opowiada Irena Zdanowicz – mama dziewczynki. – „Jako matka, chciałabym, aby chociaż mogła sama usiąść, sama powiedzieć, pokazać mi, co ją boli.. Już nie oczekuję aż tak dużo, ale chociaż tego bym chciała. Także proszę z całego serca, o cokolwiek, o jakąś złotówkę, o jakąś pomoc, o cokolwiek i z góry bardzo dziękuję wszystkim dobrym ludziom.” – Prosi Irena Zdanowicz – mama dziewczynki.

Aby pomóc Oliwce powołano Stowarzyszenie „Zdążyć z pomocą”, którego siedziba mieści się obecnie w Starostwie Powiatowym w Pile, a jego celem jest m.in. pomoc rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz wspieranie inicjatyw o charakterze zdrowotnym i charytatywnym. W przyszłości będzie pomagać także innym potrzebującym.

Darowizny dla Oliwki można wpłacać na konto Stowarzyszenia: Stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, aleja Niepodległości 33/35, 64-920 Piła PKO Bank Polski nr konta: 71 1020 3844 0000 1202 0242 3275 Tytuł wpłaty „Pomoc dla Oliwki”

Wśród osób, które już odpowiedziały na apel Eligiusza Komarowskiego – starosty pilskiego jest Pani Justyna Jakimowicz oraz Pan Sebastian Kurowski, którzy przekazali ze swoich prywatnych funduszy na rehabilitację Oliwki 5.000 zł.

„Zupełnie w tym geście solidarności darczyńców nie ograniczało to, że nie znali wcześniej Oliwki. Nie miało dla nich znaczenia też to, że nie mieszkają nawet w powiecie, czy województwie, w którym mieszka Oliwka.” – Zwraca uwagę Eligiusz Komarowski – starosta pilski.

Agencja Informacyjna, Gospodarka /DEC/ 24.09.2021