Plon IX Forum Promocji Turystycznej

 

Zakończyło się IX Forum Promocji Turystycznej, organizowane przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl . W wydarzeniu wzięło stu kilkudziesięciu przedstawicieli szeroko rozumianej branży turystycznej. Uczestniczyli oni w debatach, Pojedynków Ekspertów i prezentacjach.

 

Po wielu miesiącach niepewności, wywołanej pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w branży turystycznej rozpoczęło się znaczące ożywienie. To powrót do normalności i odrabianie strat wynikający z przestoju. W trakcie IX Forum Promocji Turystycznej eksperci podsumowali lato 2021 w turystyce. Uczestnicy podjęli również decyzję o ogłoszeniu roku 2022 Rokiem kobiet w turystyce.

 

Czar powiatu Pilskiego

 

Promocja jest jednym z koniecznych elementów turystyki. W ten sposób budzi się zainteresowanie różnymi formami wypoczynku i rekreacji. Do tego wykorzystywane są nowe metody i sposoby. Bardzo dobre efekty przynoszą nadal sprawdzone stare rozwiązania. Należą do nich study tour i fam trip jako skutecznego narzędzia promocji, mimo, że posiadają zidentyfikowane wady. Atrakcyjne i popularne miasta chętnie korzystają z tych rozwiązań i wykorzystuje je do budowy dobrych relacji z dziennikarzami. Study tour i fam trip powinny być adresowane do profesjonalistów. Powinni oni móc doświadczyć miejsca promocji, mogli przeżyć wszystkie związane z tym emocje jakich nie doznają poprzez teoretyczne zbieranie informacji.

 

Pomocna w skuteczne promocji jest dobra współpraca partnerów zainteresowanych popularyzacją. Dobrym przykładem jest promocja trójkąta granicznego CzechyPolskaSłowacja. Te 3 państwa posiadają wspólne produkty, dziedzictwo, regiony turystyczne jak i możliwość łączenia pobytów. Efekt synergii ścisłej współpracy może korzystnie zadziałać na rzecz wszystkich interesariuszy takiego współdziałania.

 

Podczas IX Forum Promocji Turystycznej zauważono, że polska młodzież coraz mniej wie o swoim kraju, a nawet regionie w którym mieszka. Nic dziwnego, obecnie szkolne wycieczki, nawet w szkołach podstawowych jako miejsce eskapad wybierają Wielką Brytanie, Francję, Włochy, Hiszpanię czy Węgry. Dobrze zorganizowana podróż może pełnić rolę „misyjną” do poznania Polski, jej kultury, a także stanowić ważne uzupełnienie wiedzy, niemożliwej do pozyskania siedząc w szkolnej ławce. W przypadku młodzieży warto rozważyć współczesne pola promocji takie jak Facebook czy TikTok. Należ przy tym pamiętać, że, że przy pomocy tradycyjnych sposobów łatwiej jest dotrzeć do nauczycieli i rodziców. Warto mieć na uwadze, że młodzi ludzie są dość stałą i lojalną grupą klientów.

 

„Promocja jest jak powietrze, trudno bez nie prosperować.” – Uważa Juliusz Bolek – wykładowca m. in. Wyższej Szkoły Promocji. – „Najbardziej znane marki świata przeznaczają krocie na działania promocyjne. Nie czynią tego z braku pomysłu na wydawanie pieniądze. Sprawdza się reguła mówią o tym, że kto nie jest znany ten „nie istnieje”. O tego samego turystę, jego portfel i czas, którym dysponuje walczy wiele podmiotów. Zwycięzcami będę nie tylko ci co będą najgłośniejsi, ale również posiadający najciekawszą ofertę.” – Komentuje Juliusz Bolek – wykładowca m. in. Wyższej Szkoły Promocji.

 

Lato 2021 to już drugie wakacje, które odbywają się w cieniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Polacy byli już bardzo spragnieni wypoczynku, więc okazało się to w większości przypadków bardzo korzystne dla branży turystycznej. Trzecia fala przyczyniła się do powstania nowych ofert i ich aktywnej promocji. Wartością stało się bezpieczeństwo klientów i elastyczność: możliwość przełożenia wyjazdu, zmiany terminów biletów lotniczych, czy też ubezpieczenie związane z Covid-19. Polska jest bezpiecznym kierunkiem. Jest to widoczne choćby w wynikach sprzedaży biletów lotniczych turystów z Korei Południowej. Turystyka zaczyna być znowu bezpieczna zarówno dla przyjeżdżających jak i wyjeżdżających.

 

Kobiety stanowią większość zatrudnionych w turystyce, zaś stanowiska prezesek i przewodniczących jest znacznie mniej. Jest to bardzo widoczne chociażby na przykładzie Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Podczas  IX edycji Forum Promocji Turystycznej podjęto decyzję o ogłoszeniu roku 2022 Rokiem kobiet w turystyce. Celem tej inicjatywy jest promowanie idei równości i równouprawnienia w zgodzie z polityką równości szans. W zamierzeniach jest organizacja w 2022 roku cykl spotkań, warsztatów, szkoleń dla kobiet pracujących w turystyce i jej promocji. Chodzi przede wszystkim udostępnienie wiedzy paniom w mniejszych miejscowościach.

 

Honorowym Patronatem Forum objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Złotymi Partnerami Forum byli: Polska Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląska organizacja turystyczna. Srebrnymi Partnerami Forum byli: MerlinX i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. Partnerami Forum była: firma Openfield oraz Polski Holding Hotelowy. Patronami tej edycji zostali: Agencja Informacyjna, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Krakowska Izba Turystyki, Polska Izba Turystyki.

 

Atrakcje turystyczne w Polsce

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/18.09.2021