Czar powiatu Pilskiego

Jednym z najpiękniejszych obszarów północnej Wielkopolski, a nawet całej Polski jest powiat Pilski. Te mało znany, ale bardzo atrakcyjny zakątek w północno-zachodniej części kraju.

Na terenie powiatu Pilskiego znajduje się wiele czystych jezior, urokliwe rzeki, wspaniałe lasy i magiczna Dolina Noteci. Dużą atrakcją są spływy kajakowe bardzo malowniczymi rzekami: Gwdą, Rurzycą, Piławą, Dobrzycą, Głomią i Łobzonką. Wspaniałych wrażeń dostarcza podróż zabytkową kolejką wąskotorową w Białośliwiu. W powiecie Pilskim znajduje się wiele zabytkowych budowli. Na szczególną uwagę zasługują Sanktuaria Maryjne w Górce Klasztornej i Skrzatuszu oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Fot. Robert Judycki

 

„Każdy kto przyjedzie do powiatu Pilskiego i zobaczy jego naturalne uroki musi się w nim zakochać. Mieszkamy tutaj zdrowo i bezpiecznie w przeważającej mierze z dala od zgiełku wielkich miast i kominów fabryk.” – Spostrzega Eligiusz Komarowski – Starosta powiatu Pilskiego. – „To bardzo atrakcyjne miejsce dla osób, które chcą odpocząć od wielkomiejskiego tempa życia i zachwycić się urokami przyrody.” – Dodaje Eligiusz Komarowski.

Fot. Robert Judycki

 

Największym miastem w powiecie Pilskim jest Piła uważane za miasto-ogród, malowniczo położone nad rzeką Gwdą, która płynie przez centrum. Miejscowość otoczona jest licznymi jeziorami, otulona lasami. Sąsiaduje z rezerwatem Kuźnik. Znaczna część miasta zakwalifikowana została do obszarów Natura 2000, w tym obszar „Puszcza nad Gwdą” (obszar specjalnej ochrony ptaków) oraz obszaru specjalnej ochrony siedlisk („Ostoja Pilska”).

Fot. Robert Judycki

„Jestem Pilanką z urodzenia. Kocham to miasto i okolice.” – Przyznaje Marta Kubiak – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej VIII i IX kadencji z tego okręgu wyborczego. – „Tu się i dobrze pracuje i dobrze odpoczywa. W wolnych chwilach, których ze względu na parlamentarne obowiązki mam bardzo mało, uwielbiam wycieczki po okolicy.” – Dodaje Marta Kubiak.

Powiat pilski Zajmuje powierzchnię 1.268 km2. Należy do niego 9 gmin: jedna miejska – Piła, cztery miejsko-wiejskie: Łobżenica, Ujście, Wyrzysk i Wysoka oraz cztery wiejskie: Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie i Szydłowo. Powiat jest dobrze skomunikowany. Można tu łatwo dotrzeć z każdej części Polski. Tutaj krzyżują się najważniejsze krajowe i międzynarodowe drogi, co sprawia, że z każdego zakątka kraju łatwo tu dotrzeć.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/ 03.07.2020