Agencja Informacyjna: Piotr Konopka jest szefem InnoThink, przedsiębiorstwa, które od lat, w ramach procesu serach & selection, profesjonalnie zajmuje się pozyskiwaniem osób z niepełno sprawnościami, które mogą pracować w różnych przedsiębiorstwach. To działanie jest zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu oraz ESG. Ponadto należy przypomnieć, że przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 25 pracowników, mają ustawowy obowiązek angażować także osoby z niepełno sprawnościami. Piotr Konopka pomaga w realizacji tego zadania. Poniżej przedstawiamy jego felieton, poświęcony wyzwaniom jakie przed nim stawiają pracodawcy, albo o nierealnych oczekiwaniach.
Spis treści
Piotr Konopka: Każdy chce zatrudnić osoby z niepełnosporawniścią, ale czasami oczekiwane wymagania co do kompetencji powodują, że łatwiej znaleźć różowego jednorożca. Jak myślisz, jakie są na to szanse?
Czy łatwo jest zatrudnić pracownika? Wyobraź sobie sytuację, że prowadzisz duże przedsiębiorstwo np. w okolicach Łodzi. Skrzyżowanie autostrad, wiele przedsiębiorstw, bezrobocie bliskie zeru. Na pewno są osoby, które mieszkają blisko siedziby Twojej działalności. Możesz je zatrudnić (niezależnie od stanu zdrowia), tylko jeśli będą miały kompetencje potrzebne na danym stanowisku.
Piotr Konopka: Zlewnia to obszar o promieniu 50 km
Przedsiębiorstwa niekiedy posługują się nazwą „zlewnia” (czyli obszar, z którego dowożą pracowników) – to obszar o promieniu 50 km i więcej. Możesz trafić na osoby, którzy mają odpowiednie kompetencje. Jeśli są dobre – to już gdzieś pracują i być może przekonasz ich do przejścia do twojego przedsiębiorstwa, bo dasz lepsze warunki pracy, np. wyższe wynagrodzenie. Możesz trafić na osoby, które już pracowały w twoim przedsiębiorstwie i albo zostały zwolnione (bo jakość ich pracy była niesatysfakcjonująca) albo same się zwolniły (i poszli pracować gdzieś indziej).
Pracownik z certyfikatem ACCA
To teraz pobawimy się w statystykę (oczywiście uproszczoną). Załóżmy, że chcesz zatrudnić księgowego z doświadczeniem potwierdzonym certyfikatem ACCA, który potwierdza posiadanie wiedzy z zakresu nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem, audytu, rachunkowości zarządczej i finansowej, zarządzania ryzykiem, planowania strategicznego oraz prawa i podatków, mówiącego dobrze lub bardzo dobrze po francusku, który przyjdzie do Ciebie do pracy.
W Polsce jest 37.700.000 osób, wliczając w to niemowlęta, dzieci i osoby na emeryturze, a w województwie łódzkim mieszka 6,3 proc. ludności Polski (dane z 2023 r.). Francuski zna dobrze bądź biegle 1 proc. (TNS, 2018 roku). Licząc pobieżnie, osób spełniających kryterium językowe i bliskości do twojego przedsiębiorstwa w Polsce jest 0,063 proc.. Dołóżmy do tego kryterium merytoryczne, czyli ACCA. Takich osób w Polsce jest 2.200 a kolejne 4.700 jest w trakcie uzyskiwania certyfikacji. Łącznie jest to niecałe 7.000 osób.
Ile trzeba zapłacić pracownikowi?
Pomnóżmy więc tych oczekiwanych kandydatów przez procent populacji w zasięgu twojego przedsiębiorstwa i uzyskamy wynik w granicach ~4,4 osoby. To znaczy, że mamy w Polsce jakieś 5 osób, które mieszkają wystarczająco blisko twojego przedsiębiorstwa, aby pracować stacjonarnie! Niech ich będzie 20 razy więcej nawet (bo jest nadreprezentacja dla danej lokalizacji). Oznacza to, że jest ich maksimum 100. Jak myślisz, ile twoje przedsiębiorstwo będzie musiało im zapłacić?
Piotr Konopka: w Polsce 3.100.000 osób posiada orzeczenie o niepełnosprawności
To teraz humorystyczna jazda bez trzymanki – dodajmy kwestię osób z niepełnosprawnością (takie oczekiwania mają klienci). W Polsce, w 2011 roku prawne potwierdzenie faktu niepełnosprawności posiadało 3.100.000 osób (~8,3 proc. populacji). Zatem osób z ACCA, mieszkających w okolicach Łodzi, mówiących po francusku i na dodatek z orzeczeniem jest 0,36 osoby.
Proces serach & selection dla osób z niepełnosprawnością
Gdy realizuję proces serach & selection dla osób z niepełnosprawnością, rekomenduję wyłącznie takie osoby, których stan zdrowia pozwala na wykonywanie obowiązków. Przyjmę optymistycznie, że tylko połowa odpadnie na etapie rekrutacji. Oznacza więc, że mam do dyspozycji 0,18 osoby na całejPolscej, które spełniają wszystkie oczekiwane kryteria. Co oznacza, że jest to 0,0000005 proc. populacji. Szansa na trafienie szóstki w Totka jest 15 razy większa!
Piotr Konopka – szef InnoThink
Kim jest Piotr Konopka?
Piotr Konopka od 2017 roku prowadzi InnoThink– przedsiębiorstwo zajmujące się pomaganiem korporacjom zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. Aktywnie działa w organizacjach pozarządowych. Od 2007 roku pracuje w modelu zdalnym i w takim też zatrudnia pracowników.
Jakie wykształcenie posiada Piotr Konopka?
Piotr Konopka jest absolwentem Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach (BA, BF&A ) i Uniwersytetu Warszawskiego (MBA). Piotr Konopka działa z zaangażowanymi i energetycznymi ludźmi, nastawionymi na realizację innowacyjnych pomysłów i porządnych biznesów. Często z zaangażowaniem osób z niepełnosprawnościami. Wspiera w tworzeniu biznesu ludzi z pomysłem, który jest innowacyjny technologicznie, społecznie lub organizacyjnie. Pomysł powinien być „synergyable”.
Jakie biznesy wspiera Piotr Konopka?
Biznesy, które wspiera Piotr Konopka akceptują 4 wartości: współpraca, nastawienie na rozwój (własny oraz organizacji), samoświadomość (wiem, co robię i co robi moja organizacja) oraz porządność (uczciwość). Działa w oparciu o Mit Przedsiębiorczości, Membership Economy, metodologię BNI Givers Gain (BNI – Bussines Networking International siec rekomendacji, zakładająca, że osoba udzielająca rekomendacji również ją otrzyma).
Jaką książkę napisał Piotr Konopka?
Piotr Konopka jest autorem książki „Jak schudłem 50,5 kg w 5 miesięcy i 5 dni. Historia 1.061 dni porażek i drogi do sukcesu”, która ukazała się w 2023 r.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.
AI Life, Opinie /DEC/ 3.07.2024