Leszek Jampolski

Leszek Jampolski – Wspaniały Człowiek i Artysta – jedyny taki (1955-2024)

Agencja Informacyjna: Odszedł Leszek Jampolski – wybitny malarz, animator sztuki, fantastyczny Człowiek i Przyjaciel ludzi. Ostatnie pożegnanie z Artysą odbędzie się w poniedziałek 8 lipca 2024 r. o godz. 11.00 na cmentarzu parafialnym w Jazgarzewie, gmina Piaseczno, pod Warszawą.

O swoim malarstwie Leszek Jampolski powiedział: „Moja twórczość nie jest próbą naśladowania tej specyficznej szkoły malarstwa, moja sztuka odnosi się bardziej do symboliki i znaków, to bardziej kontemplacja natury niż jej odwzorowanie.” 

Leszek Jampolski – wspomnienia

Na facebook Leszka Jampolskiego wspomina wielu ludzi: artystów, przyjaciół, znajomych i kolegów  z pracy. Oto niektóre w wypowiedzi.

Anna Karoń: „Smutna wiadomość. Odszedł Leszek Jampolski, świetny malarz, galernik i animator sztuki. W 1988 roku zorganizował razem z Jarosławem Daszkiewiczem olbrzymią i jedną z najważniejszych wystaw młodej sztuki Arsenał 88. W 1986 roku był szefem galerii Brama na Krakowskim Przedmieściu.

Ryszard Staus: Leszek Jampolski – Człowiek-instytucja, Artysta, menadżer. Dusza towarzystwa, Założyciel Galerii „Brama”, twórca „Arsenału”. Żegnaj Leszku!

Andrzej Borycki: Bardzo smutna wiadomość. Żegnaj drogi kolego. Spoczywaj w pokoju. Jestem pewien, że po tej drugiej stronie, tego lepszego świata, stworzysz kolejna galerię twórczych dzieł tych co już odeszli. 

Natalia Skipietrow: Leszka Jampolskiego poznałam, gdy zakładał galerię „Brama”. Miał tyle pomysłów i energii, był fajnym kumplem. Jak wyjechałam z Polski w końcu 1988 r. to nasze drogi się rozjechały. Zawsze o nim myślałam jak o autorze najgenialniejszej wystawy jaka widziałam. Zdecydowanie za wcześnie odszedł.

Giorgio Salardi: Leszek Jampolski wspaniały artysta, kierownik, malarz, wspaniały dyrektor galerii, gigant mądrości.

Mirek Malinowski: Leszek Jampolski – fajny szef Telewizyjnej Dyrekcji Programów Informacyjnych, później … Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Artysta z poczuciem humoru, dziś rzadkość.

Katarzyna Krawczyk: Leszek Jampolski… pierwsze wspomnienia to z czasów kiedy prowadził Galerię Brama przy Uniwersytecie Warszawskim, na Krakowskim Przedmieściu, w latach 80. XX wieku. Fantastyczne wernisaże, ciekawi ludzie i rozmowy do świtu o sztuce, trudnych czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, o wszystkim. Potem lata pracy w Telewizji Polskiej jako dyrektor w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej wtedy też wspominaliśmy galerię Brama.

Rafał Skąpski: Wiele dobrych wspomnień z Polskiego Radia gdzie kierował promocją – wielki żal, Człowieka dobrego, mądrego, zdolnego, przepełnionego pasjami i pomysłami … żegnaj Leszku.

Juliusz Erazm Bolek: Leszek Jampolski to był odrębna galaktyka, którą sam stworzył. Miał wizje i miał siłe je realizować. Wspaniały Człowiek i Artysta.

Kim był Leszek Jampolski?

Leszek Jampolski – artysta malarz. Edukację artystyczną rozpoczął w Moskiewskiej Akademii Sztuki w 1975 roku, kontynuował na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Ludwika Maciąga, w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 roku uzyskał dyplom z malarstwa i projektowania struktur wizualnych pod kierunkiem prof. Ludwika Maciąga. Studiował też „Marketing i Zarządzanie” w szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 1983 roku tworzył Galerię Brama, na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, która w latach 70. XX wieku stała się miejscem debiutu artystycznego twórców młodego pokolenia. Zrobił z tego miejsca żywą świątynię sztuki i dowodził nią do 1993 r. 

Leszek Jampolski – kroki milowe

Leszek Jampolski byłjest autorem lub współautorem ponad 150 wystaw m. in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Japonii, Korei Południowej, Królestwa Belgii, Republik Federalnej Niemiec, Federacji Rosyjskiej. Do najgłośniejszych ekspozycji należą, wspólnie zorganizowane z Jarosławem M. Daszkiewiczem, legendarna już wystawa “Każdemu czasowi jego sztuka” – „Arsenał 88”, wystawa „Red & White” (1989) i Pologne 90.

Jak z mediami był związany Leszek Jampolski?

Przez wiele lat Leszek Jampolski zawodowo był związany z mediami, w roku 2003 powrócił do aktywnej twórczości artystycznej i realizuje projekty będące zapisem jego szerokich zainteresowań kulturą Dalekiego Wschodu, studium natury, pejzażu oraz świata filmu. Jak sam się określa, jest malarzem kultywującym tradycje malarstwa klasycznego, bez potrzeby poszukiwania, nowego języka sztuki, będącego, bardziej zabiegiem marketingowym czy sztucznie pompowanym ego współczesnych kuratorów.

Jakie cykle obrazów zrealizował Leszek Jampolski?

W latach 2000–2018 Leszek Jampolski zrealizował cykle obrazów między innymi: „Azja” (2000-2018), „Weranda” (2015-2017), „Iluzjon” (2016), „Wodny świat” (2015-2019), „Water & Tree” (2018), „The River” (2018), „The Cube” (2016), „The Garden” (2010-2014), „Dragons czyli 7 smoków” (2015-2018), „Neo garden”, „W herbaciarni rycerz gejsza” (2016-2019), „Porcelana” (2019), „Jampolski 55” (2021).

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

AI, kultura /DEC/, zdjęcia: facebook, 7.07.2024