Leszek Jampolski: „Obrazki z wystawy”

 

 

Moja ekspozycja „Obrazki z wystawy” powstawała na przestrzeni kilku ostatnich lat, co było wymuszone przez zmagania ze zdrowiem w okresie wszechobecnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zaproszenie przez Kamę Zboralską do jej realizacji ekspozycji przekładaliśmy kilkukrotnie, z przyczyn obiektywnych.

 

Kiedy ustaliliśmy termin pojawił się dylemat, jaki zestaw prac przygotować, bo fabryka dymiła przez cały czas i twórczy głód nie pozwalał na przestoje? Posłuchałem muzyki Modesta Musorgskiego, komponującego w 1879 roku – miniatury fortepianowe „Obrazki z wystawy”, które powstały pod wpływem wystawy akwarel jego przyjaciela, Wiktora Hartmanna. I co, zapożyczyłem pomysł na tytuł mojej ekspozycji: „Obrazki z wystawy”.

 

„Jampolski 55”

 

Mam swoiste twórcze ADHD i nudzą mnie nudne wystawy eksplorujące jakiś wąski wycinek twórczych, poszukiwań toczonych w nieskończoność po życia kres. Nie mam zaufania do awangardy bo już nikt nie wie co nią jest. Tak skomponowałem zestaw prac do ekspozycji „Obrazki z wystawy”, żeby pokazać obrazy, które tworzyłem na przestrzeni ostatnich lat. Ja po prostu odrywam kartki kalendarza własnych fascynacji.

 

Na ekspozycji „Obrazki z wystawy” pokazuję trochę azjatyckich kompozycji z pejzażem pandemicznym, kilka obrazów z „Zimnej Wojny” i oczywiście fascynującą naturę, która na co dzień, jest źródłem inspiracji i zaskoczeń. Posługuję się klasycznym warsztatem malarskim, bez zbędnych deformacji, udziwnień, poszukiwania nowych środków wyrazu będąc przekonany o inteligencji widza, który sam odczyta mój przekaz, zawarty w obrazie. Poprzez sumę własnych doświadczeń, przeżyć bez zbędnego komentarza czy oprowadzania kuratorskiego. A jeśli nie, to trudno.

 

Leszek Jampolski

 

Ekspozycja „Obrazki z Wystawy” Leszka Jampolskiego dostępna jest w Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II przy Wybrzeżu Gdyńskim 4, w Warszawie od 17 grudnia 2022 r. do 16 stycznia 2023 roku. Kuratorem ekspozycja „Obrazki z Wystawy” Leszka Jampolskiego jest Kama Zboralska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Agencja Informacyjna i portal artinfo.pl.

 

101 artystów według Kamy Zboralskiej

 

Leszek Jampolskiartysta malarz. Edukację artystyczną rozpoczął w Moskiewskiej Akademii Sztuki w 1975 roku, kontynuował na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Ludwika Maciąga, w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 roku uzyskał dyplom z malarstwa i projektowania struktur wizualnych pod kierunkiem prof. Ludwika Maciąga. W 1983 roku tworzył Galerię Brama, na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, która w latach 70. XX wieku stała się miejscem debiutu artystycznego twórców młodego pokolenia.

 

Leszek Jampolski jest autorem lub współautorem ponad 150 wystaw m. in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Japonii, Korei Południowej, Królestwa Belgii, Republik Federalnej Niemiec, Federacji Rosyjskiej. Do najgłośniejszych ekspozycji należą, wspólnie zorganizowane z Jarosławem M. Daszkiewiczem, legendarna już wystawa “Każdemu czasowi jego sztuka” – „Arsenał 88”, wystawa „Red & White” (1989) iPologne 90.

 

Przez wiele lat Leszek Jampolski zawodowo był związany z mediami, w roku 2003 powrócił do aktywnej twórczości artystycznej i realizuje projekty będące zapisem jego szerokich zainteresowań kulturą Dalekiego Wschodu, studium natury, pejzażu oraz świata filmu. Jak sam się określa, jest malarzem kultywującym tradycje malarstwa klasycznego, bez potrzeby poszukiwania, nowego języka sztuki, będącego, bardziej zabiegiem marketingowym czy sztucznie pompowanym ego współczesnych kuratorów.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

W latach 2000–2018 Leszek Jampolski zrealizował cykle obrazów między innymi: „Azja” (2000-2018), „Weranda” (2015-2017), „Iluzjon” (2016), „Wodny świat” (2015-2019), „Water & Tree” (2018), „The River” (2018), „The Cube” (2016), „The Garden” (2010-2014), „Dragons czyli 7 smoków” (2015-2018), „Neo garden”, „W herbaciarni rycerz gejsza” (2016-2019), „Porcelana” (2019), „Jampolski 55” (2021).

 

Agencja Informacyjna, opinie, /DEC/ 11.12.2022