Sztuka potrzebuje wskazówek i drogowskazów. Na tę potrzebę odpowiada cykliczne wydarzenie „Kompas Sztuki” i „Kompas Młodej Sztuki”, które stanowią ranking układany przez przez środowisko artystyczne w Polsce. Pomysłodawczynią i główną organizatorką jest Kama Zboralska.
Kompas Sztuki to ranking najlepszych polskich artystów współczesnych, który publikowany był od 2007 do 2020 roku w „Rzeczpospolitej”, w dziale „Moje pieniądze”. Jest to przedsięwzięcie o charakterze przede wszystkim edukacyjnym, podstawową rolą Kompasu Sztuki jest próba usystematyzowania wciąż jeszcze kształtującego się polskiego rynku sztuki. Najpierw Kompas Sztuki powstawał co roku, następnie co trzy lata – dłuższy dystans czasowy pozwala lepiej oddać aktualne tendencje rynkowe.
Kompas Młodej Sztuki ukazywał się od 2008 do 2020 roku, także na łamach „Moich pieniędzy”, najpierw co dwa lata, od 2014 co roku. Zmiana ta została podyktowana oczekiwaniami odbiorców sztuki, jest coraz większe zainteresowanie sztuką nowoczesną także w kontekście finansowym. Prace początkujących malarzy są zdecydowanie tańsze niż uznanych już klasyków.
Ranking Kompas Młodej Sztuki na stałe już wrósł w świat sztuki. Jest on przydatny galeriom sztuki, domom aukcyjnym, inwestorom, kolekcjonerom, artystom, wszystkim którym sztuka jest bliska. Lista twórców Kompas Młodej Sztuki powstaje przy współpracy wybranych galerii sztuki współczesnej, prywatnych i publicznych z całej Polski. W 2022 roku jest to ponad 70 placówek. Szefowie bądź właściciele galerii zgłaszają pięć nazwisk, ich zdaniem, najlepszych twórców, jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat. Kierują się ich ostatnimi osiągnięciami bądź uważają, że mają oni szansę odnieść sukces. Pierwszy artysta otrzymuje 5 punktów, drugi 4 itd. Suma punktów decyduje o pozycji w rankingu. Istotny jest również wskaźnik liczby rekomendacji, czasem taki sam przy znacznej różnicy w punktacji. Zawsze w Kompasie Młodej Sztuki podana jest też lista głosujących galerii. Od początku istnienia rankingu czołówka Kompasu Młodej Sztuki to faktycznie artyści liczący się w świecie sztuki.
Z obu Kompasów (KS i KMS) korzystają zarówno kolekcjonerzy, domy aukcyjne, właściciele galerii, inwestorzy, jak i sami artyści. Pełnią też rolę unikatowego przewodnika dla wszystkich, którzy są nie tylko na początku swojej przygody ze sztuką. Laureaci Nagrody Kompas Młodej Sztuki: Radek Szlaga (2012), Ewa Juszkiewicz i Bartosz Kokosiński (2014), Ewa Juszkiewicz (2015), Bartosz Kokosiński (2016), Bartosz Kokosiński (2017), Bartosz Kokosiński (2018), Irmina Staś (2019), Agata Kus, Łukasz Patelczyk (2020), Łukasz Patelczyk (2021), Krzysztof Nowicki (2021).
Wystawa pokonkursowa 12. Kompasu Młodej Sztuki 2022 będzie dostępna dla publiczności od 15 grudnia 2022 do 9 stycznia 2023 roku w Muzeum im. Bolesława Biegasa przy Alejach Jerozolimskich 51 w Warszawie. Kuratorem ekspozycji jest Kama Zboralska. Nagrodą dla zwycięzcy 12. Kompasu Młodej Sztuki 2022 jest indywidualna wystawa (z katalogiem) w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.
Na pokonkursowej ekspozycji 12. Kompasu Młodej Sztuki 2022 można zobaczyć prace czołowych artystów młodego pokolenia, takich jak Martyna Czech, Norbert Delman, Agata Kus, Krzysztof Nowicki, Karol Palczak, Olga Pawłowska czy Cyryl Polaczek. Nagrodą dla zwycięzcy 12. KMS 2022 jest indywidualna wystawa (z katalogiem) w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Patronami medialnymi wydarzenia są: Agencja Informacyjna, Artinfo.pl, Comparic24,TV, Rynek Sztuki, TVP Kultura.
Agencja Informacyjna, kultura /Dec/ 10.12.2022