„Jampolski 55”

„Jampolski 55” to nowa wystawa malarstwa Leszka Jampolskiego. Ekspozycja będzie prezentowana w wyjątkowym miejscu: w galerii “Fangorówka” w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie pod Warszawą. Galeria mieści się willi “Janówek” w rodzinnym domu Fangorów.

W ramach obchodzonego w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie pod Warszawą corocznie Miesiąca Japońskiego będzie można podziwiać prace artysty, od zawsze zafascynowanego sztuką Dalekiego Wschodu z najnowszego cyklu „Neo–Garden”, jak i wybrane obrazy powstałe w XXI wieku, z wiodącym tematem „Ogrodu”. Pobyt w Japonii i Chinach, fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu, tajemniczą, nie zawsze zrozumiałą dla Europejczyków sprawiły, że każdy obraz Leszka Jampolskiego z tego cyklu to ukłon w kierunku tamtejszej sztuki, tamtejszego kanonu piękna, poszanowania tradycji, określonych zasad. Precyzja malarska i wielość użytych technik potwierdza jego kunszt i miłość do tej tematyki.

„Moja twórczość nie jest próbą naśladowania tej specyficznej szkoły malarstwa, moja sztuka odnosi się bardziej do symboliki i znaków, to bardziej kontemplacja natury niż jej odwzorowanie.” – Komentuje Leszek Jampolski.

W przeciwieństwie do europejskiego egocentrycznego podejścia do świata, dla kultury wschodu najważniejsza jest natura, wobec której czują ogromną pokorę i szacunek. Także dla Leszka Jampolskiego pejzaż jest źródłem wszystkiego co daje początek i koniec.

Leszka Jampolskiego intrygują także azjatyckie kanony piękna, kobiecej urody.

W swoich obrazach stara się oddać tajemniczą aurę otaczającą egzotyczne Azjatki. Kobiety w obrazach Leszka Jampolskiego pełne powabu nawet przybierając bardzo erotyczne pozy, zawsze zachowują elegancję i subtelność. Żeby usystematyzować, zdyscyplinować nowe pomysły, artysta tworzy w cyklach zatytułowanych m.in.: „Azja”, „Weranda”, „Wodny świat”, „Water & Tree Garden”.

Przy okazji wystawy „Jampolski 55” Leszka Jampolskiego będzie można podziwiać pierwsze monumentalne dzieło stworzone przez Wojciecha Fangora.

W 1943 roku  młody artysta pod kierunkiem prof. Felicjana Szczęsnego Kowarskiego namalował na suficie salonu „Plejady”, plafon o wymiarach 9×4,5 m jako późniejszą pracę dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Plafon nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter i jest najważniejszym świadectwem obecności wielkiego artysty w Powsinie. To właśnie tutaj od wielu lat organizowane są wystawy artystyczne i koncerty muzyczne. Patronat Honorowy: Ambasada Japonii w Polsce, patronat medialny Agencja Informacyjna. Organizatorzy: Kolonia Artystyczna Polskiej Akademii Nauk i Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny.

Wystawa „Jampolski 55” Leszka Jampolskiego będzie dostępna od środy do niedzieli włącznie dla publiczności od 21 kwietnia d0 30 maja 2021 roku w Willi Janówek (Dworek Wojciecha Fangora), Ul. Prawdziwka 2, Warszawa – Powsin. Kuratorem jest Mira Walczykowska.

Leszek Jampolski urodził się w 1955 r. Rozpoczętą edukację artystyczną w Moskiewskiej Akademii Sztuki w 1975 roku, kontynuował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Ludwika Maciąga.

Dyplom w 1981 roku uzyskał z malarstwa i projektowania struktur wizualnych pod kierunkiem prof. Ludwika Maciąga. W 1983 roku tworzył Galerię Brama, na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, która w latach 70. XX wieku stała się miejscem debiutu artystycznego twórców młodego pokolenia.

Leszek Jampolski jest autorem lub współautorem ponad 150 wystaw m.in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Japonii, Korei Południowej, Królestwa Belgii, Republik Federalnej Niemiec, Rosji.

Do najgłośniejszych należą, wspólnie zorganizowane z Jarosławem M. Daszkiewiczem legendarna już wystawa “Każdemu czasowi jego sztuka”- „Arsenał 88”, wystawa „Red & White” (1989) iPologne 90. Przez wiele lat zawodowo był związany z mediami, w roku 2003 powrócił do aktywnej twórczości artystycznej i realizuje projekty będące zapisem jego szerokich zainteresowań kulturą Dalekiego Wschodu, studium natury, pejzażu oraz świata filmu. Jak sam się określa, jest malarzem kultywującym tradycje malarstwa klasycznego, bez potrzeby poszukiwania, nowego języka sztuki, będącego, bardziej zabiegiem marketingowym czy sztucznie pompowanym ego współczesnych kuratorów.

W latach 2000–2018 zrealizował cykle obrazów między innymi: „Azja” (2000-2018), „Weranda” (2015-2017), „Iluzjon” (2016), „Wodny świat” (2015-2019), „Water & Tree” (2018), „The River” (2018), „The Cube” (2016), „The Garden” (2010-2014), „Dragons czyli 7 smoków” (2015-2018), „Neo garden”, „W herbaciarni rycerz gejsza” (2016-2019), „Porcelana” (2019).

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 15.04.2021