Nowa płyta „Podróż do Erato”

 

Agencja Informacyjna: „Podróż do Erato” to wyjątkowa płyta, składająca się z 14 piosenek stworzonych, przez Wojtka Gęsickiego, na podstawie wierszy poetów, związanych ze Związkiem Literatów na Mazowszu. Płyta ukazała się z okazji XXV rocznicy powstania tego Stowarzyszenia.

Leśmian w sieci. Wirtualny ogród z muzyką Freeborn Brothers

Prapremiera płyty odbyła się, 6 października 2023 r., w trakcie „Nocy Poetów”, podczas XVIII Ciechanowskiej Jesieni Poezji, w hotelu Korona, w Ciechanowie. Na płycie znalazły się następujące utwory: „Smutna ulica” (Igor Kantorowski), „Zamierz do Erato” (Teresa Kaczorowska), „Po burzy” (Witold Golubski), „Cmentarz przy Ostrołęckiej” (Piotr Kaszubowski), „Wigilia” – fragment (Zofia Humięcka), „Czego Jaś się nie nauczy” (Krzysztof Turowiecki), „”Nie jestem” (Marianna Olkowska), „Do jednej z pań” (Zdzisław Zembrzycki), „Styczeń, Lipiec, Grudzień” – kompilacja (Juliusz Erazm Bolek), „Kokosiło się jajeczko” (Barbara Sitek-Wyrębek), „Dotyk Boga” (Dariusz Węcławski), „Pieśń do domu” (Wojtek Gęsicki), „Zmierzch” (Stefan Chojnowski), „Życiorys” (Marek Janusz Piotrowski).

Płyta „Podróż do Erato” została wydana przez Związek Literatów Na Mazowszu, z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia. Znajdują się na niej wiersze członków Związku Literatów na Mazowszu, do których muzykę skomponował Wojtek Gęsicki. Głosów do nagrania użyczyli: Marta Sosnowska, Wojtek Gęsicki i Marek Janusz Piotrowski. Okładkę płyty zaprojektowała: Marta Sosnowska, skład: Waldemar Stepnowski. Szczególne podziękowania dla Zuzi i Kacpra Sosnowskich za pomoc przy powstawaniu projektu i płyty. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Urzędu Miasta w Ciechanowie i Starostwu Powiatowemu w Ciechanowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli Agencja Informacyjna, KRDP, Twoje radio Puls.

Juliusz Erazm Bolek – Sen pełen Ciebie

Wojtek Gęsicki – bard, kompozytor, autor tekstów, konferansjer, wykonawca z tzw. gatunku „Krainy Łagodności”. Recitale autorskie Wojtka Gęsickiego to wycieczka, podczas których oprowadza publiczność po swoim świecie. Jest to świat tęsknoty za normalnym społeczeństwem bez zawiści, głupoty, brutalności, świat tęsknoty za przyjaźnią, miłością i delikatnością. Koncerty są skonstruowane po mistrzowsku, są w nich także elementy humorystyczne, wręcz kabaretowe. Melodyjność piosenek zarówno tych lirycznych jak i śmiesznych sprawia, że publiczność śpiewa razem z artystą.

Wojtek Gęsicki stworzył ponad 250 piosenek, w tym ponad 180 autorskich i zrobił ponad 1.000 kompozycji do reklam. Wydał kilkanaście płyt solowych, m. in.: „Dzieci z klasą – piosenki o dobrych manierach”, „Wojtek Gęsicki – Gabinet poezji – Grechuta, Okudżawa, Wysocki, Cohen i inni”, „Wojtek Gęsicki – Wspomnienie” (utwory Leonarda Cohena), „Wyszukana prostota”, „Nasze kolędowanie – zaprasza Wojtek Gęsicki”, „Życiem się ciesz” i „Podróż do Erato”.

„Nadchodzisz nocą”, ale jak!

Wojtek Gęsicki był inicjatorem wielu imprez, także dla młodzieży. Uwielbia tzw. „zaczarowane miejsca”, którym przewodził w Modlinie (Modlińska Scena Kabaretowa), Legionowie, Warszawie (w Teatrze Nowym Scena Zaułek). W Ciechanowie wraz z Barbarą Żebrowską prowadził kawiarnię artystyczną w latach 1995-1998. Był pomysłodawcą Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Estradowej Trema w latach 1997-1999. Współtworzył wraz z Markiem Piotrowskim program autorski na antenie Radia dla Ciebie „Śmiesznie i lirycznie”. Prowadził „Śpiewane Poezją” – autorski program na antenie lokalnej rozgłośni Radia Plus Ciechanów. Z Jackiem Goryńskim współtworzył autorską audycję „Piosenka z tekstem”, na antenie lokalnego Katolickiego Radia Ciechanów, a z Jackiem Goryńskim i Markiem Piotrowskim współtworzył na antenie tejże rozgłośni „Humorek na każdą porę”. Wystąpił w autorskim programie telewizyjnym Krzysztofa Daukszewicza „U Pana Krzysia” i w recitalu telewizyjnym w cyklu prowadzonym przez Piotra Bukartyka „Powrót bardów”.

Wojtek Gęsicki jest laureatem I Nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, I Nagrody na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, II Nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2022 r. otrzymał Nagrodę Starosty Powiatu Ciechanowskiego.

Agencja Informacyjna, kultura /DEC/ 15.10.2023