Noblista Oliver E. Williamson zmarł w wieku 87 lat

Oliver Williamson był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2009 roku. Nagrodę otrzymał, wraz z Elinor Ostrom, za teorię rozwiązywania konfliktów korporacyjnych. 21 Maja 2020 roku zmarł w wieku 87 lat.

Oliver Eton Williamson urodził się w Superior w stanie Wisconsin w 1932 roku. Był profesorem California Uniwersity w Berkeley. Był autorem wielu cenionych prac dotyczących kosztów transakcji. Jego publikacja na temat budowania wzajemnych zależności w biznesie, polegających na przejściu z jednorazowych kontraktów pomiędzy dwoma firmami do wieloletnich umów stała się cenionym dziełem w dziedzinie ekonomii. Również jako pierwszy podjął się oceny kosztów informacji. Był autorem wielu książek, a także artykułów naukowych w czasopismach i wydawnictwach zbiorowych.

W 2009 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Nagroda przyznana została za analizę zarządzania gospodarczego.

„Przedstawił teorię, dlaczego niektóre transakcje gospodarcze odbywają się w obrębie firm, a inne podobne transakcje między firmami, to znaczy na rynku”.- uzasadnił swoja decyzję komitet przyznający Nagrodę -„Teoria informuje nas o tym, jak radzić sobie z jednym z najbardziej podstawowych wyborów w organizacjach ludzkich. Kiedy moc decyzyjną należy kontrolować w organizacji, a kiedy decyzje należy pozostawić rynkowi?”

Williamson dokonał tego łącząc ekonomię, teorię organizacji i prawo umów. Twierdził, że wspólna własność postaci firm pomaga rozwiązać niektóre niedoskonałości rynku zmniejszając koszty transakcji oraz niepewność. Jego teoria na temat podejmowania decyzji biznesowych miała ogromny wpływ na różne sektory gospodarki.

Zmarł 21 maja 2020  w Oakland w Kalifornii. Miał 87 lat. Przyczyną, jak powiedziała jego córka Tamara Williamson, były powikłania zapalenia płuc .

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 27.05.2020

Foto By © Prolineserver 2010, Wikipedia/Wikimedia Commons (cc-by-sa-3.0), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10997853