NFT – czyli dlaczego wirtualny obraz sprzedano za 69.000.000 dolarów

W 2021 roku zrobiło się głośno o NFT i blockchain. Sekret tkwi w historii niewymienialnych tokenów. NFT (Non-Fungible Token) to najprościej mówiąc rodzaj tokena kryptograficznego, który działa w oparciu o technologię blockchain. Nie ma na świecie dwóch identycznych tokenów, ponieważ każdy ma swoją unikalna wartość i co najważniejsze nie da się ich skopiować. Dzieje się tak ponieważ tokeny są przechowywane jako jednostka danych w architekturze blockchain, dzięki czemu jest pewność, że dany plik cyfrowy jest niepowtarzalny.

Wielu ludzi sprzedaje tokeny reprezentujące ich twórczość, jednak nie oznacza to zawsze, że kupujący otrzyma prawa własności do tego dzieła. Dzieje się tak ponieważ Non-Fungible Token jest tworem posiadania danego aktywa, odrębnym od praw autorskich. Warto również dodać, że w przeciwieństwie od kryptowalut takich jak Bitcoin tokeny NFT nie są wzajemnie wymienne.

Wszystko zaczęło się w 2012 roku od gry pt. CryptoKitties, wtedy właśnie pojawiły się pierwsze wzmianki o Non-Fungible Token, w grze użytkownicy mogli adoptować i hodować wirtualne koty.

Dochodziło do takich momentów, że najdroższe koty zyskały wartość nawet 100.000 dolarów.

Największy rozgłos wokół tokenów NFT pojawił się na początku 2021 roku, wtedy właśnie bardzo dużo znanych osób zaczęło wydawać swoją twórczość wraz z ich wirtualnymi odpowiednikami, które dla wielu osób mogą mieć wartość kolekcjonerską i wraz z upływem lat większą wartość pieniężną.

Jeszcze jako ciekawostkę można dodać, że dnia 27 maja 2021 wystartowała platforma Fanadise, która została stworzona m.in. przez inwestorów z polski. Sama platforma została stworzona po to, aby kupować, sprzedawać i zbierać tokeny NFT.

Non-Fungible Token w dalszym ciągu jest technologią bardzo świeżą i trudno jest powiedzieć jak będzie wyglądać jej przyszłość. Jednak już można zobaczyć jak przy jej użyciu powstaje dużo nowych projektów.

Twobadour – zarządca w Metapurse po sprzedaży cyfrowego kolażu autorstwa Mike’a Winkelmanna w Domu aukcyjnym Christie’s za 69.000.000 dolarów powiedział, że to wydarzenie oznacza zmianę w sposobie postrzegania bogactwa, osiągnięć i wysokiej sztuki przez świat.

„Renomowany dom aukcyjny, współczesny artysta; całkowicie cyfrowe arcydzieło, które żyje na wspólnej platformie finansowej w Internecie, nabyte przez osobę kolorową. To z pewnością przejdzie do historii. Mamy również nadzieję, że to przyszłość.”

Agencja Informacyjna, Gospodarka /STV/ 31.05.2021